Zalety i wady schodów stalowych

stalmar

Schody w domach, obiektach użyteczności publicznej, firmach buduje się coraz częściej z elementów ze stali. Jakie są główne zalety oraz wady schodów stalowych?

Dobór odpowiedniej konstrukcji schodów ma bardzo duże znaczenie dla komfortu ich użytkowników. Zastosowane materiały wpływają również ich na trwałość, funkcjonalność oraz odporność.

Oprócz popularnych schodów żelbetowych i drewnianych dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie schody stalowe – z roku na rok zwiększa się liczba ich fanów. Schody wykonane z elementów metalowych stanowią interesująca alternatywę dla innych materiałów i doskonale sprawdzają się w różnych przestrzeniach.

Jakie są główne zalety oraz wady schodów stalowych? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

Zalety schodów stalowych:

Wytrzymałość na lata

Przede wszystkim schody stalowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, dlatego mogą służyć przez długie lata.

Schody te produkowane są najczęściej ze stali nierdzewnej, ocynkowanej albo kwasoodpornej – te rodzaje stali nadają całej konstrukcji wyjątkową wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, w tym także na czynniki pogodowe. Są odporne na korodowanie, mają duża nośność, nie wypaczają się – dzięki temu na pewno spełnią oczekiwania każdego wymagającego użytkownika.

Uniwersalne zastosowanie

W przeciwieństwie do schodów drewnianych schody stalowe mogą być montowane zarówno we wnętrzach, jak również na zewnątrz.

Zastosowanie odpornych na korodowanie materiałów powoduje, że konstrukcje stalowe mogą być montowane na przestrzeniach otwartych – jako dojście do domu jednorodzinnego, hotelu, restauracji, biura, zakładu produkcyjnego czy sklepu.

Schody stalowe świetnie prezentują się także we wnętrzach – wtedy najczęściej wybierane są komponenty w stylu loft czy nowoczesnym, które wprowadzają do wnętrza unikatową atmosferę.

Warto jednak wskazać, że schody stalowe mogą też świetnie współgrać z tradycyjnym stylem aranżacji – te wykańczane dekoracyjnymi ornamentami i florystycznymi motywami będą kapitanie prezentować się w przestrzeniach urządzonych klasycznie.

Szerokie możliwości

Kolejną dużą zaletą schodów stalowych jest ich dopasowanie – schody te dają szerokie możliwości wykonawcom, dlatego można dopasować je indywidualnie do każdej przestrzeni, nawet jeśli jest ona niewielka.

Obecnie najczęściej schody stalowe wykonuje się z gotowych elementów łączonych ze sobą, ale istnieje również możliwość zamówienia konstrukcji schodów na indywidualne życzenie – możliwości są zatem nieograniczone.

Warto także wskazać, że schody stalowe świetnie komponują się także z innymi materiałami, na przykład z drewnem naturalnym, siatkami metalowymi lub tkaninowymi, a nawet ze szkłem hartowanym. Dzięki temu można uzyskać niebanalną konstrukcję, która będzie jedyna w swoim rodzaju.

Stosunkowo niska waga

Wśród zalet schodów stalowych znajduje się też ich niska waga – to powoduje, że nie wymagają one ciężkiej podbudowy, aby zapewnić im właściwą stabilność. To duży plus zarówno we wnętrzach, jak i przy wykonaniu schodów na zewnątrz.

Łatwy i szybki montaż

Nie bez znaczenia jest także montaż schodów stalowych – jest o wiele łatwiejszy i szybszy niż w przypadku innych konstrukcji schodów, na przykład tych żelbetowych czy drewnianych.

Gotowe elementy schodów dostarczane są bezpośrednio na miejsce, a następnie składane przez wykwalifikowanych monterów. Nie ma potrzeby prowadzenia jakichkolwiek prac mokrych, nie trzeba także schodów wykańczać przez olejowanie czy lakierowanie, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji drewnianych. W efekcie schody metalowe są od razu gotowe do użytkowania.

Wady schodów stalowych:

Zimne w dotyku

Dla niektórych osób wadą schodów stalowych jest fakt, że są one zimne w dotyku, gdy chodzi się po nich bosymi stopami. W tym przypadku rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych stopni, które są cieplejsze w dotyku niż te metalowe.

Słabe tłumienie kroków

Minusem schodów stalowych jest również gorsze tłumienie dźwięków uderzeniowych – chodzenie po stopniach schodów metalowych będzie głośniejsze niż po schodach drewnianych czy żelbetowych.