Jak wybrać schody do mieszkania dwukondygnacyjnego?

Mieszkania posiadające dwa piętra, czyli inaczej mieszkania dwukondygnacyjne oraz dwupoziomowe posiadają schody wewnętrzne. Jaka konstrukcja schodów jest wówczas optymalnym rozwiązaniem?

Lokal mieszkalny posiadający dwa poziomy to marzenie wielu osób. Zapewnia dużo przestrzeni do dyspozycji, którą można łatwo rozdzielić na strefę dzienną oaz strefę nocną. W takich właśnie mieszkaniach, podobnie jak w domach jednorodzinnych o piętrowej konstrukcji, konieczne jest zastosowanie schodów. Do dyspozycji mamy wiele różnych wariantów schodów. Jakie z nich sprawdzą się wtedy najlepiej?

Schody w mieszkaniu dwukondygnacyjnym – modele

Jeśli mieszkanie posiada dwie kondygnacje, wówczas wymaga ono także wyboru odpowiednich schodów. Dobór tego typu konstrukcji może jednak nastręczać sporo trudności. Jakie modele mamy wówczas do wyboru?

Przede wszystkim schody wewnętrzne w mieszkaniu dwukondygnacyjnym powinny być indywidualnie dostosowane do przestrzeni, w której mają się znaleźć. Wobec tego kluczowe będzie tutaj połączenie kilku ich funkcjonalności oraz estetyki. Tutaj z kolei najważniejsze znaczenie mają projekt schodów oraz materiały, z których są one wykonane.

Jeśli także jesteś na etapie wyboru odpowiednich schodów, zachęcamy do zapoznania się z najczęściej wybieranymi wariantami!

Popularne schody do mieszkań dwupoziomowych:

  • schody kręcone
  • schody dwubiegowe
  • schody zabiegowe
  • schody dywanowe
  • schody wspornikowe – półkowe

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w mieszkaniach najczęściej powyższe schody posiadają konstrukcję ażurową. Oznacza to, że nie posiadają one podbudowy żelbetowej, która dodatkowo byłaby dużym obciążeniem dla konstrukcji budynku.

Warto także zaznaczyć, że ażurowe schody wewnętrzne oszczędzają także przestrzeń – można wykorzystać wolne miejsce pod nimi. Ażurowa konstrukcja nie powoduje też, że przestrzeń wydaje się nadmiernie przytłoczona – pozwala na jej optyczne powiększenie.

Schody kręcone

Ta konstrukcja schodów pozwala na uzyskanie maksymalnych oszczędności przestrzeni. Schody kręcone zajmują najmniej miejsca z powyższych typów schodów, dlatego najlepiej nadają się do małych mieszkań. Kręcona, spiralna konstrukcja schodów wewnętrznych nie jest w pełni komfortowa, ale ze względu na swoją funkcjonalność jest ona stale bardzo często wybierana do mieszkań o dwóch poziomach.

Schody dwubiegowe

Ten typ schodów posiada dwa biegi. Oznacza to, że posiadają one dwa rzędy stopni oraz spocznik pomiędzy nimi. Takie schody mogą zawracać pod kątem 90 stopni czy też 180 stopni w zależności od lokalu. Schody dwubiegowe są komfortowe w użytkowaniu, a także estetyczne, lecz zabierają dość dużo miejsca.

Schody zabiegowe

W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją schodów zakręcających, które nie posiadają spocznika. Zamiast niego w miejscu zakrętu stopnie schodów tworzą wachlarz. Schody zabiegowe mogą zajmować mniej przestrzeni niż dwubiegowe, niemniej jednak także mogą być one dość duże. Nie są także tak wygodne jak schody dwubiegowe ze względu na różne wymiary stopni na zakręcie.

Schody dywanowe

W tym przypadku mamy do czynienia ze schodami, które swoim wyglądem przypominają rozłożony dywan. W schodach tych nie stosuje się podbudowy, lecz posiadają one stopnie i podstopnice. Schody dywanowe wymagają ingerencji w ściany wewnętrzne budynku, dlatego też ich budowa jest droga i nie zawsze możliwa.

Schody wspornikowe – półkowe

W tym przypadku konstrukcja schodów jest podobna do dywanowych, ale schody wewnętrzne tego typu nie posiadają podstopnic, lecz same stopnie, które wyłaniają się ze ściany. Schody o konstrukcji wspornikowej, półkowej są bardzo efektowne, niemniej jednak drogie w wykonaniu.

Jaki materiał na schody do dwukondygnacyjnego mieszkania będzie najlepszy?

Do wykonania schodów w mieszkaniu dwukondygnacyjnym można zastosować różnego rodzaju materiały, które pozwalają na uzyskanie estetycznej, trwałej i solidnej konstrukcji. Co sprawdzi się wtedy najlepiej?

Schody wewnętrzne najczęściej wykonuje się z dwóch typów materiałów, a mianowicie z drewna albo z metalu. Dostępne są także inne warianty, na przykład schody ze szkła hartowanego.

W mieszkaniach dwukondygnacyjnych, gdzie liczy się lekkość konstrukcji, najczęściej wybierane są schody metalowe, które nie posiadają dużego ciężaru, a przy tym są także stylowe i wytrzymałe. Schody te można zamówić w wielu wariantach, na przykład jako schody ze stali nierdzewnej chromowanej lub satynowanej, schody ze stali malowanej proszkowo na różne kolory.

Uzupełnieniem schodów metalowych w mieszkaniu mogą być także inne materiały, na przykład szkło hartowane, drewno, które mogą być używane do wykonania balustrad.

Schody do mieszkania dwupoziomowego – gotowe czy na wymiar?

Mieszkanie dwukondygnacyjne może być wyposażone w schody zakupione jako gotowe lub też można zamówić je na wymiar. Co sprawdzi się lepiej?

Schody wewnętrzne gotowe z pewnością będą tańszym rozwiązaniem niż te wykonane na wymiar. Można zakupić je obecnie w wielu sklepach, w tym między innymi w popularnych marketach budowlanych. Ceny rozpoczynają się już od około 1500-2000 złotych za konstrukcję. Gotowe schody wewnętrzne to głównie schody spiralne, które można dostosować do różnych wysokości mieszkań. Do wyboru są także schody proste, na przykład zabiegowe. Schody te posiadają zintegrowane balustrady, dlatego nie trzeba zamawiać ich dodatkowo.

Druga opcja to schody wewnętrzne na wymiar. W tym przypadku możemy już samodzielnie zadecydować o ich wyglądzie, w tym konstrukcji i stylu. Firmy wykonujące schody na wymiar mogą spełnić praktycznie wszystkie wymagania klienta. Oczywiście, musimy liczyć się w tym przypadku także z wyższą ceną.

Zamów schody wewnętrzne do mieszkania w firmie Stalmar

Chcesz zamówić schody wewnętrzne przeznaczone do mieszkania dwupoziomowego? Nasza firma Stalmar posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji schodów wewnętrznych do wielu wnętrz, w tym także do mieszkań. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy Stalmar i zachęcamy do kontaktu, aby złożyć zamówienie!