Schody drewniane – rodzaje, budowa i montaż

stalmar

Schody wykonane z naturalnego drewna wyglądają bardzo efektownie i są trwałe przez lata. Co więcej, możemy je cyklinować, aby wyglądały jak nowe wtedy, gdy widzimy na nich ślady użytkowania. Jakie są główne rodzaje schodów drewnianych? Jak przebiega ich budowa i montaż? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami.

Zwykle wtedy, gdy kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, wraz z nim otrzymujemy projekt schodów betonowych. Jeśli chcielibyśmy zastosować schody drewniane, powinniśmy skonsultować się z architektem dokonującym adaptacji projektu.

Gdy będziemy chcieli zamontować schody drewniane, powinniśmy także zwrócić się o ich projekt do zakładu stolarskiego lub innej firmy wykonującej schody tego rodzaju. Powinniśmy zabrać ze sobą projekt albo zaprosić przedstawiciela na budowę, aby tam mógł on pobrać odpowiednie wymiary.

Najpopularniejsze rodzaje schodów drewnianych:

  • schody policzkowe – trzon schodów stanowią belki policzkowe, które są oparciem dla krawędzi stopni, belki mogą być proste lub wygięte; są to schody ażurowe, pod które nie ma potrzeby wykonania podbudowy betonowej
  • schody siodłowe – stopnie podtrzymywane są przez jedną, dwie albo trzy belki nośne, w przypadku prostych schodów belki są rozpięte między podłogą a stropem; w przypadku kilku biegów konieczne jest zastosowanie dodatkowych podpór
  • schody modułowe – składają się z poszczególnych modułów (stopni łączonych ze wspornikami), nie mają słupów czy belek nośnych; zwykle nie wymagają projektu, ponieważ moduły można podwyższać lub obniżać, aby dopasować wysokość schodów do wysokości pokoju
  • schody na beton – popularny rodzaj schodów, które są wytrzymałe, bezpieczne i ciche; elementy schodów układane są na uprzednio wykonanej konstrukcji betonowej
  • schody wspornikowe – bardzo efektowne, ale wymagają wcześniejszego przygotowania konstrukcyjnego ściany, stopnie wyłaniają się wtedy ze ściany
  • schody na konstrukcji metalowej – stosowane często w obiektach użyteczności publicznej, ale spotykane też w domach; świetnie wpisują się w klimat loft

Powyższe rodzaje schodów mogą być proste, zabiegowe – z zakrętami albo kręte.

Jak buduje się schody drewniane?

Schody drewniane składają się z poszczególnych elementów produkowanych w zakładach stolarskich. Podstawą do ich przygotowania jest wcześniej uzgodniony projekt. Elementy te dobieramy w zależności od wolnej przestrzeni, wysokości pomieszczenia, wymiarów otworu w stropie.

Do zbudowania schodów drewnianych stosuje się różne gatunki drewna – najlepiej, aby było ono twarde, ponieważ wtedy konstrukcja schodów będzie trwała i wytrzymała. Także od rodzaju drewna zależy wygląd schodów.

Aktualnie najczęściej stopnie i inne elementy konstrukcyjne schodów wykonuje się z drewna dębowego albo jesionowego – to twarde i eleganckie drewno, które stosowane jest też na podłogi. Drewno gatunków iglastych jak sosna czy świerk także jest używane, ale jest ono bardziej miękkie i narażone na uszkodzenia, na przykład wgniecenia przy upadku twardych przedmiotów.

Rosnącą popularnością cieszą się schody wykonane z drewna gatunków egzotycznych. Zaliczają się do nich między innymi takie gatunki jak tek, merbau, iroko, jatoba, bambus, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Gatunki egzotyczne wyróżniają się efektownymi kolorami, a także dużą odpornością na wilgoć i twardością. Są jednak dość drogie.

Montaż schodów drewnianych

Schody drewniane nie są dostarczane na budowę w całości, ale w pojedynczych elementach. Zazwyczaj wraz z zakupieniem schodów wykupujemy lub otrzymujemy gratis usługę montażu. Często jest to również wymóg producenta, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli otrzymać gwarancję na schody.

Schody betonowe robi się w trakcie budowy domu i potem wykańcza. Schody drewniane najczęściej montuje się wtedy, gdy dom ma stan surowy zamknięty, czyli ma już wykonany dach, zamontowane okna, drzwi, czynny system grzewczy. Czas montażu trwa od kilku godzin do kilku dni w zależności od tego, z jaką konstrukcją i gabarytami schodów mamy do czynienia.