Jak przystosować schody do potrzeb seniora?

Schody są bardzo często dużym utrudnieniem dla seniorów. Gdy nie ma możliwości zaaranżowania domu w inny sposób tak, aby starsza osoba nie musiała używać schodów, warto przystosować je do jej potrzeb. O czym należy wtedy pamiętać?

Korzystanie ze schodów w podeszłym wieku staje się coraz trudniejsze. Problemy z poruszaniem się u starszych osób występują powszechnie, dlatego pokonanie nawet jednego piętra może być bardzo dużym wyzwaniem.

Dodatkowo, schody to nie tylko dyskomfort, ale także niebezpieczeństwo upadku, co może także stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, na przykład powodować trudne w leczeniu złamania.

Właśnie dlatego wtedy, gdy w domu mieszka senior, który musi korzystać ze schodów, zaleca się, aby przystosować je do jego potrzeb tak, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo i jednocześnie podnieść jego wygodę. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Schody najlepsze dla seniora – czyli jakie?

Gdy korzystanie ze schodów zaczyna sprawiać coraz większe trudności, w takim przypadku warto zastosować takie rozwiązania, które pozwolą na łatwiejsze pokonywanie tej bariery architektonicznej.

Dobre schody dla seniora powinny przede wszystkim pozwalać mu na łatwe i przy tym także bezpieczne schodzenie i wchodzenie. Najlepsze będą schody dwubiegowe czy trzybiegowe, które wyposażone są w szerokie spoczniki w miejscach, w którym zmieniają one swój bieg, czyli kierunek.

Oczywiście, najczęściej nie mamy możliwości przebudowania schodów tak, aby dopasować je do starszej osoby. Wtedy warto zastosować rozwiązania, które pomogą jej w ich pokonywaniu.

Przy dostosowywaniu schodów do seniora warto zwrócić uwagę na:

  • barierkę – balustradę schodową
  • stopnie schodów
  • oświetlenie

Jak dokładnie dostosować schody do seniora? Zapraszamy do sprawdzenia tych porad.

Wygodna w użyciu barierka

W podeszłym wieku balustrada schodowa staje się niezbędnym elementem pomocnym przy pokonywaniu schodów. Senior może wtedy przytrzymywać się jej jedną ręką, aby zachować równowagę podczas pokonywania stopni.

Aby barierka była wygodna w użyciu, powinna być zamontowana na dopasowanej do wzrostu seniora wysokości, a także powinna być wykonana z antypoślizgowego materiału, który będzie chronił przed wyślizgnięciem się z ręki.

Balustrada schodowa powinna być wykonana przynajmniej po jednej stronie schodów, lecz najlepiej, aby była zamontowana z obu, co poprawia bezpieczeństwo seniorów.

Zabezpieczenie krawędzi schodów

Krawędzie schodów powinny być także właściwie zabezpieczone, aby zapobiegać upadkom starszych osób.

Przede wszystkim krawędzie warto odpowiednio oznaczyć, na przykład poprzez naklejenie na nich kontrastowych pasów z taśmy klejącej lub zamontowanie dywaników schodowych. Gdy chcemy zastosować pasy, w takim przypadku należy nalepić je przynajmniej na pierwszym i na ostatnim stopniu.

Dywaniki schodowe nie tylko mogą zaakcentować stopnie, aby były one lepiej widoczne dla seniorów z pogorszonym wzrokiem, ale również mogą zapobiegać poślizgnięciom. O upadek łatwo na schodach drewnianych, które z czasem zaczynają robić się coraz bardziej śliskie. Niebezpieczne mogą być również schody kamienne czy schody wykończone płytkami ceramicznymi bez antypoślizgowej nawierzchni.

Zamiast dywaników schodowych można kupić także specjalne pasy samoprzylepne, które montowane są na końcówkach stopni. Taśmy tego rodzaju dostępne są w wielu wariantach. Do domu można wybrać także taśmy schodowe przezroczyste, które nie będą odznaczały się na powierzchni schodów.

Właściwy montaż dywaników schodowych

Jeśli na schodach chcemy zamontować dywaniki, w takim przypadku konieczne będzie dokładne sprawdzenie, czy są one dobrze przymocowane.

Większość dywaników schodowych posiada samoprzylepne paski, które pozwalają na naklejenie ich bezpośrednio na stopnie. Warto jednak sprawdzić, czy dywaniki leżą nieruchomo, ponieważ może zdarzyć się, że klej będzie niskiej jakości lub dywanik nie będzie właściwie przyklejony, na przykład został zamocowany na brudnej nawierzchni.

Stabilność dywaników warto także sprawdzać samodzielnie od czasu do czasu. Gdy pojawiają się luzy, najlepiej zastosować dodatkową taśmę do klejenia.

Odpowiednie oświetlenie klatki schodowej

Aby senior mógł łatwo korzystać ze schodów, powinny być one również odpowiednio oświetlone. Brak wystarczającej jakości oświetlenia jest jedną z przyczyn upadków starszych osób ze schodów, dlatego wtedy, gdy chcemy im przeciwdziałać, warto postawić na właściwe lampy. Co sprawdzi się na klatkę schodową?

Przede wszystkim warto pomyśleć o zamontowaniu automatycznego systemu oświetleniowego, który będzie reagował na ruch. Specjalne czujniki włączają wtedy światło automatycznie, gdy w pobliżu znajdzie się osoba. Wtedy nie trzeba już naciskać na włącznik światła, aby je włączyć. To duże udogodnienie dla każdego domownika, w tym także dla seniora.

Lampy reagujące na ruch można zamontować w różnych miejscach, na przykład jako lampy sufitowe czy lampy ścienne – kinkiety. Bardzo popularny jest również montaż w ścianie bezpośrednio nad stopniami lub też pod stopniami – wtedy światło będzie dodatkowo podświetlało schody. Takie rozwiązanie jest polecane w przypadku starszych osób, które mogą mieć też trudności ze wzorkiem.

Jeśli nie ma możliwości montażu oświetlenia tego rodzaju, warto jednak pamiętać o tym, aby zamontować lampy dające mocniejsze, jaśniejsze światło, aby na schodach nie pojawiał się półmrok.

Krzesełko przyschodowe – dla seniorów, którzy nie mogą chodzić po schodach samodzielnie

Gdy jednak senior nie może samodzielnie pokonywać schodów, w takim przypadku jest jeszcze jedno rozwiązanie – to specjalne urządzenie transportujące, czyli krzesełko przyschodowe.

Urządzenia tego typu pozwalają na zlikwidowanie bariery architektonicznej, jaką są schody. Są montowane na specjalnej szynie biegnącej wzdłuż schodów, na której mocowane jest krzesełko z pasami. Starsza osoba może wtedy usiąść na krześle i zjechać ze schodów lub wjechać na nie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku.

Takie windy polecane są do montażu także wtedy, gdy w domu mieszka osoba niepełnosprawna, posiadająca trudności w samodzielnym chodzeniu.

Podsumowując, przystosowanie schodów do potrzeb seniora jest bardzo ważne, aby zapewnić mu właściwy komfort i bezpieczeństwo!