Jak optycznie powiększyć klatkę schodową?

Ciemna, słabo oświetlona, zatłoczona klatka schodowa może wywoływać klaustrofobiczne, przygnębiające wrażenie. Aby pomieszczenie wyglądało ładniej, warto pomyśleć o jego uporządkowaniu, rozświetleniu, a także o optycznym powiększeniu. Podpowiadamy, co warto zrobić, by schody i klatka schodowa mogły prezentować się efektownie!

Problem niezbyt estetycznej klatki schodowej dotyczy przede wszystkim starszych domów, które zostały wybudowane przed laty. Jednak także nowsze budynki, w tym zarówno domy, jak i mieszkania, mogą posiadać mało atrakcyjne schody, które nie są także zbyt ciekawą wizytówką budynku.

Szczególnym problemem może być wrażenie nadmiernego zatłoczenia klatki schodowej, która jest bardzo mała, niedoświetlona. W takim przypadku, przy jej remoncie lub szybkiej metamorfozie, warto posłużyć się poradami, które pozwalają na jej optyczne powiększenie. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zbiór praktycznych wskazówek. Zapraszamy do ich sprawdzenia!

Optyczne powiększenie wnętrza – co to jest?

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie od tego, czym tak naprawdę jest optyczne powiększenie wnętrza.

Pod tym terminem znajdują się czynności, które mają na celu sprawienie, że dane wnętrze będzie prezentowało się na większe niż jest w rzeczywistości. To możliwe, jeśli zostanie ono odpowiednio zaaranżowane.

Zalety optycznego powiększenia wnętrza:

  • pomieszczenia wyglądają na większe niż w rzeczywistości
  • bardziej estetyczna przestrzeń
  • w takich wnętrzach czujemy się lepiej

Znajomość zasad optycznego powiększania wnętrza jest podstawą aranżacji małych pomieszczeń. Zna je każdy projektant wnętrz oraz architekt. Nie trzeba jednak zwracać się do nich po pomoc, aby samemu urządzić estetycznie wyglądającą przestrzeń. Można również samemu stworzyć optycznie duże, rozświetlone pomieszczenia, w tym także klatki schodowe.

Zatem, w jaki sposób można optycznie powiększyć klatkę schodową i nadać schodom atrakcyjny wygląd? To nie takie trudne!

Postaw na jasne kolory

To główna zasada optycznego powiększenia wnętrza. Jasne kolory, w tym także uniwersalna biel, pozwalają na dodanie wnętrzu naturalnego blasku. Biel odbija światło, dzięki czemu pomieszczenia wykończone w tym właśnie kolorze wyglądają na większe niż są w rzeczywistości.

Podstawa to jasna kolorystyka ścian, lecz można także zdecydować się na jasne schody, na przykład wykonane z drewna o jasnych wybarwieniach czy też z metalu malowanego na biało lub jasnoszaro.

Interesującą propozycją są także schody szklane, które posiadają przejrzyste stopnie wykonane z bezpiecznego szkła hartowanego. Szkło przepuszcza światło, dlatego też nawet najmniejsza przestrzeń wygląda wtedy na znacznie większą!

Wybierz odpowiednie schody

Jeżeli wykańczamy nowe wnętrze lub też wykonujemy generalny remont, który zakłada także wymianę schodów, postawmy na takie, które posiadają konstrukcję optycznie powiększającą wnętrze.

Zdecydowanie najlepszym wyborem będą schody ażurowe, czyli takie, które nie są oparte o konstrukcję betonową. Schody tego typu posiadają lekką konstrukcję i nie blokują nadmiaru światła, więc powiększają wnętrza.

Jeżeli jednak nie ma możliwości wykonania takiej konstrukcji schodów, czyli do wyboru mamy tylko klasyczną konstrukcję betonową, warto pomyśleć o zmianie jej wyglądu. Dobrym wyborem może być wtedy:

  • zmiana okładzin schodowych
  • pomalowanie schodów na inne kolory
  • wymiana balustrady schodowej

Do schodów dodaj lekkie, ażurowe balustrady schodowe

Kolejna kwestia to odpowiednia konstrukcja balustrady schodowej. Najlepiej zdecydować się na lekkie, ażurowe balustrady, które nie będą przyciągały nadmiernie wzroku.

Ciężkie, mocno zabudowane balustrady mogą spowodować, że klatka schodowa będzie wyglądała na mniejszą niż jest w rzeczywistości, ponieważ będą blokowały światło.

Bardzo dobrym wyborem mogą być balustrady metalowe, które są cienkie i jednocześnie wytrzymałe. Można wybrać też balustrady linkowe albo balustrady drewniane z jasnego drewna.

Świetnym pomysłem, który wymaga jednak większych nakładów finansowych, będą balustrady wykonane ze szkła.

Zadbaj o właściwe oświetlenie klatki schodowej

Duże znaczenie dla optycznego powiększenia wnętrz posiada również ich właściwe oświetlenie. Porada ta dotyczy zarówno oświetlenia naturalnego, jak i sztucznego. O czym warto pamiętać?

Najlepiej, aby klatka schodowa była naturalnie oświetlona światłem słonecznym. W oknach powinniśmy zrezygnować z firan i zasłon lub zamienić je na lekkie i ażurowe, na przykład woalowe. Można też stosować jasne osłony, na przykład rolety rzymskie, białe lub srebrne żaluzje. Celem jest jak najsłabsze blokowanie światła podczas dnia.

Druga istotna kwestia to właściwe oświetlenie sztuczne. Klatka schodowa powinna być jasna, dlatego też warto wybrać wtedy różne źródła światła, które mogą być też połączone z systemem automatyki reagującym na ruch.

Dobrym wyborem będzie nie tylko oświetlenie sufitowe czy ścienne – kinkiety, lecz też oświetlenie schodowe. Aktualnie najczęściej jest ono tworzone z użyciem oświetlenia LED, na przykład oczek ledowych umieszczanych przy stopniach lub taśm – pasków LED, które można przykleić także pod stopniami.

Uporządkuj i udekoruj klatkę schodową

Aby klatka schodowa wyglądała na jeszcze większą oraz rozświetloną, warto zadbać o porządek oraz o odpowiednią dekorację tej przestrzeni.

Generalnie, im mniej przedmiotów znajdzie się we wnętrzu, tym będzie ono wydawało się na większe. Warto więc ograniczyć ich liczbę, na przykład na klatce umieścić tylko szafkę na buty oraz wieszak stojący lub też wiszący, które pomogą w uporządkowaniu okryć wierzchnich i obuwia.

Na klatce nie powinno się umieszczać zbyt wielu kwietników z rozłożystymi kwiatami, które mogą zabrać dużo miejsca. Najlepiej wybrać tylko parę mniejszych kwiatów. Także powinniśmy unikać nadmiaru dodatków, na przykład bibelotów jak latarenki, świeczniki, świeczki, figurki, które ustawiane są na parapetach, meblach, podłodze.

W sieci można już teraz znaleźć wiele inspiracji, jak urządzić klatkę schodową tak, aby wyglądała na większą niż w rzeczywistości. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń może dać ogromną różnicę!