Jak odnowić schody wewnętrzne?

Z czasem każde schody wewnętrzne mogą przestać prezentować się atrakcyjnie. W takim przypadku warto pomyśleć o ich odnowieniu. Jak można zrobić to we własnym zakresie? To nie takie trudne!

Gdy schody w domu przestają wyglądać atrakcyjnie, wtedy nie trzeba wcale decydować się na montaż nowych. Na szczęście, możemy odnowić je tak, aby prezentowały się znów jak kiedyś, a nawet możemy nadać im inny wygląd, gdy ten obecny już nam się znudził.

Jeżeli także chcesz odnowić schody wewnętrzne w swoim domu, zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na renowację!

Renowacja schodów – nie tylko z drewna!

Schody wewnętrzne w domach wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej jest to drewno lite, ale oprócz niego spotykamy się również z innego rodzaju materiałami, na przykład takimi jak metal, kamień czy lastriko.

Dobór metod renowacji schodów zależny jest zatem od tego, z jakiego rodzaju materiału są one wykonane. Właśnie dlatego nasz poradnik opisuje różne metody odnawiania schodów – zarówno tych wykonanych z drewna naturalnego, jak również z innych materiałów.

Renowacja schodów drewnianych

Schody z drewna są spotykane w wielu domach. Drewno jest materiałem trwałym, ale nawet to najlepszej jakości z czasem przestaje prezentować się dobrze – może zacząć się ścierać, pojawiają się na nim nieestetyczne rysy, wgłębienia czy przebarwienia.

Jak można nadać schodom drewnianym atrakcyjny wygląd? Sprawdź te metody!

Naprawa dużych usterek

Gdy schody mają poważne usterki, na przykład duże otwory, rysy albo inne większe wady, w takim przypadku można usunąć je poprzez lekkie starcie nawierzchni papierem ściennym i uzupełnienie ubytku szpachlą do drewna.

Szlifowanie nawierzchni drewna

Gdy drewno na schodach jest już mocno zniszczone, warto pomyśleć o zeszlifowaniu jego wierzchniej warstwy. Najlepiej zrobić to ręczną szlifierką, która szybko usunie podniszczone drewno i odsłoni jego pierwotne piękno.

Malowanie schodów drewnianych

Jeżeli nawierzchnia jest już odpowiednio zeszlifowana, usuwamy ze schodów zanieczyszczenia, a następnie gruntujemy nawierzchnię. Następnie jeszcze raz lekko szlifujemy nawierzchnię. Potem możemy schody pomalować lakierem albo zastosować olej. W sprzedaży można znaleźć różne warianty lakierów i olejów, które także są barwione, dlatego można zmienić wtedy dotychczasowy kolor schodów na inny.

Renowacja schodów metalowych

Schody wykonane z metalu najczęściej są o wiele trwalsze niż te drewniane, dlatego też nie wymagają systematycznej renowacji.

Najczęściej problemem jest zabrudzenie schodów metalowych, dlatego też wtedy warto dokładnie je oczyścić. Jeżeli zauważamy ogniska rdzy albo inne usterki materiału, należy zastosować odpowiednie preparaty, które zabezpieczą metal przed dalszą degradacją.

Gdy znudził nam się dotychczasowy wygląd schodów, warto także sprawdzić, czy nie możemy zmienić w nich całych stopni – można wtedy zastosować stopnie drewniane, z metalu w innym wzorze albo nawet stopnie szklane.

Renowacja schodów kamiennych, z lastriko

Schody wewnętrzne wykonane z tego rodzaju materiałów najczęściej są bardzo trwałe i nie wymagają szybkiej renowacji, ale z czasem także mogą przestać wyglądać atrakcyjnie.

W sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju preparaty, które mają za zadanie nadać powierzchniom kamiennym i z lastriko atrakcyjny wygląd – dogłębnie usuwają zanieczyszczenia, wygładzają nawierzchnie, wypełniają rysy, a także nadają im połysk. Dodatkowo, impregnują powierzchnie, dzięki czemu zapewniają im większą odporność na ponowne zabrudzenie i ułatwiają utrzymanie ich w czystości.

Usługi w zakresie odnawiania schodów wykonanych z kamienia i lastriko oferują także różne firmy, które dysponują profesjonalnym sprzętem.

Dywaniki na stopnie – szybki sposób na estetyczne schody

Gdy nie mamy czasu na to, aby odnawiać stopnie schodów, ale zależy nam na tym, aby wyglądały dobrze, możemy pomyśleć również o zastosowaniu dywaników schodowych – specjalnych nakładek dywanowych na stopnie.

W sprzedaży można znaleźć wiele gotowych nakładek do wyboru, które dostępne są w różnych wariantach wzorniczych do wyboru – mogą mieć jednolity kolor lub różne wzory, na przykład modne teraz wzory geometryczne.

Nakładki montowane są najczęściej na taśmę dwustronną. Lepsze modele mogą posiadać także specjalne kątowniki.

Za jedną nakładkę zapłacimy od 8 do 25 złotych w zależności od jej wymiarów oraz od zastosowanych materiałów.

Odnów także balustradę schodową!

Gdy chcemy nadać klatce schodowej całkowicie nowy wygląd, możemy także odnowić balustradę schodową!

Balustradę można pomalować na inny kolor albo można zdecydować się na zamontowanie całkowicie nowej, na przykład balustrady wykonanej z drewna litego, balustrady metalowej czy szklanej.

Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się balustrady metalowe wykonane z elementów chromowanych, a także z cienkich, dekoracyjnych linek stalowych, ale, oczywiście, do dyspozycji mamy także o wiele więcej ciekawych rozwiązań.

Balustradę schodową dobieramy w zależności od aranżacji wnętrza, aby całość tworzyła spójną kompozycję.

Dodaj oświetlenie do swoich schodów wewnętrznych

Gdy zamierzamy odnowić schody wewnętrzne, możemy również pomyśleć o inwestycji w oświetlenie schodowe. Obecnie, dzięki nowoczesnej technologii LED, można nadać schodom efektowny wygląd w mig i dodatkowo poprawić swoje bezpieczeństwo.

Bardzo często wybierane są oczka świetlne montowane przy stopniach schodów w ścianie albo też pod stopniami. Możemy także zdecydować się na oświetlenie liniowe z użyciem taśm ledowych.

Oświetlenie schodów może współpracować także z czujnikiem ruchu – wtedy oświetlenie będzie włączało się automatycznie, gdy w pobliżu znajdzie się osoba. Wyłączy się automatycznie, gdy przestaniemy korzystać ze schodów. Czujnik zmierzchu zadba o to, aby światło włączało się tylko wtedy, gdy będzie już ciemniej. To nie tylko wygoda, ale również oszczędność energii elektrycznej!

Podsumowując, odnowienie schodów wewnętrznych wcale nie musi być skomplikowane – wiele prac można wykonać także samodzielnie, bez potrzeby zatrudniania ekipy, która będzie mogła przeprowadzić renowację!