Jak dbać o schody ze szkła?

Szkło jest wszechstronnym materiałem wykończeniowym, z którego można wykonać również efektowne schody. Gdy także chcesz zdecydować się na ich kupno, sprawdź razem z nami, jak o nie zadbać, aby zawsze prezentowały się one jak nowe!

Bardzo często szkło kojarzymy jako materiał bardzo kruchy, wymagający szczególnej ochrony. Jednak warto wskazać, że w użyciu znajduje się także szkło hartowane, które poprzez specjalne procesy produkcyjne uzyskuje znacznie większą twardość i wytrzymałość.

Szkło hartowane może być zastosowane także do wykonania schodów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Konstrukcja szklanych schodów powoduje, że przestrzenie wyglądają luksusowo, a także są optycznie powiększone – nie blokują one dostępu do światła. Świetnie prezentują się w różnych nowoczesnych aranżacjach!

Schody ze szkła – rodzaje konstrukcji

Aktualnie schody szklane mogą być wykonane na zamówienie w wielu wariantach do wyboru. Można podzielić je przede wszystkim na dwie kategorie, a mianowicie na:

  • schody całoszklane
  • schody z elementami szklanymi

W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze schodami, które w całości wykonane są ze szkła, czyli posiadają one zarówno stopnie, jak i balustradę szklaną. Bazę stanowić może wówczas konstrukcja metalowa albo też odpowiednie wsporniki w ścianach.

Z kolei schody z elementami szklanymi to schody ze szklanymi stopniami oraz schody ze szklanymi balustradami. Tego typu schody często posiadają elementy metalowe, drewniane czy też żelbetowe.

Wykonanie schodów całoszklanych jest związane z większym wydatkiem, ale są one naprawdę bardzo efektowne. Natomiast schody z elementami szklanymi są już tańsze, przy czym także mogą one prezentować się bardzo estetycznie w różnych aranżacjach.

Jak zadbać o schody ze szkła?

Schody szklane, podobnie jak innego rodzaju schody, będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji, a także konserwacji. W tym przypadku, ze względu na zastosowany materiał, należy pamiętać o tym, że na ich utrzymanie trzeba będzie poświęcić więcej czasu.

Decydując się na taką konstrukcję schodów, powinniśmy więc zdawać sobie sprawę z tego, że wtedy, gdy chcemy, aby prezentowały się nieskazitelnie, musimy je często czyścić. Gdy w domu będą małe dzieci, zwierzęta, wówczas utrzymanie ich w należytym stanie może być dla nas jeszcze bardziej wymagające.

Odpowiednie czyszczenie oraz konserwacja schodów szklanych to zatem jeden z głównych minusów tego typu konstrukcji. Gdy jednak chcemy zdecydować się na ich montaż, warto dowiedzieć się, jak należy o nie zadbać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Dbanie o schody szklane będzie zatem wymagało prowadzenia poniższych czynności:

  • Usuwanie zabrudzeń
  • Zabezpieczenie przed zabrudzeniami
  • Zabezpieczenie przed poślizgami
  • Konserwacja

Usuwanie zabrudzeń

Szkło jest narażone na liczne zabrudzenia. Powstają one nie tylko wskutek osadzającego się na nich kurzu czy błota, ale również dotyku dłoni czy nawet kropli wody, które pozostawiają po sobie osady. Właśnie dlatego wtedy, gdy chcemy, aby schody ze szkła prezentowały się perfekcyjnie, powinniśmy regularnie usuwać z nich te zabrudzenia.

Do usuwania zabrudzeń ze szkła hartowanego rekomenduje się przede wszystkim dedykowane do tego celu płyny do mycia. Najczęściej posiadają one postać praktycznego sprayu, który natryskujemy na nawierzchnię i następnie przecieramy ściereczką. W przypadku większych zabrudzeń lub do umycia całych schodów warto wybrać środki rozpuszczane w wodzie.

Najlepiej do czyszczenia szkła wykorzystać specjalne ściereczki wykonane z mikrofibry – cechują się one wysoką chłonnością, a także nie pozostawiają po sobie włókien. Doskonale nadają się również do polerowania szkła!

Zabezpieczenie przed zabrudzeniami

Schody szklane mogą brudzić się w ekspresowym tempie. Aby nie musieć czyścić ich każdego dnia, warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty, które będą mogły zabezpieczyć szklane nawierzchnie przed osadzaniem się na nich nadmiaru zanieczyszczeń.

W tym celu poleca się wykorzystanie impregnatów do szkła. To specjalne preparaty, które pokrywają powierzchnie szklane przezroczystą powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem zanieczyszczeń, zacieków, nalotów czy osadów. W rezultacie pokryte takimi preparatami powierzchnie możemy myć znacznie rzadziej!

Najlepiej impregnować balustrady szklane oraz spodnią stronę stopni – należy pamiętać o tym, że niektóre typy impregnatów mogą tworzyć na szkle śliską warstwę, dlatego też nie należy używać ich na wierzchniej warstwie stopni.

Zabezpieczenie przed poślizgami

Schody szklane nie muszą być śliskie! Szkło stosowane do wykonania takich konstrukcji nie jest bardziej śliskie niż innego rodzaju materiały, na przykład kamień czy też drewno.

Aby uzyskać jednak lepszy poziom zabezpieczenia przed poślizgnięciami, w tym celu odpowiednio wykańcza się ich stopnie. Najczęściej stosuje się wtedy specjalne frezowanie, które powoduje, że stopnie te są nie są tak śliskie i nie zwiększają ryzyka upadków. Frezy mogą mieć postać prostych linii, ale też dekoracyjnych wzorów, które poprawiają walory estetyczne całej konstrukcji.

Alternatywnie można zastosować również specjalne, samoprzylepne paski, które umieszczane są na stopniach. 

Konserwacja

Aby schody ze szkła mogły posłużyć nam przez lata, warto także pamiętać o regularnym kontrolowaniu oraz konserwowana ich konstrukcji. Najczęściej tego typu konstrukcja wykonana jest z metalu poddanego procesowi cynkowania i malowania proszkowego, dlatego też jest on wysoce odporny na korodowanie.

Konstrukcję schodów konserwować należy zgodnie z zaleceniami producenta, na przykład przez systematyczne sprawdzanie połączeń oraz przez ich dokręcanie wtedy, gdy ulegną one poluzowaniu.

W przypadku pojawienia się większych usterek, najlepiej skontaktować się z producentem schodów, który będzie mógł profesjonalnie je naprawić.

Nasza firma Stalmar posiada także duże doświadczenie przy projektowaniu, produkcji oraz montażu schodów szklanych. Zachęcamy do skontaktowania się z nami w razie pojawienia się dodatkowych pytań dotyczących tego typu schodów. Jesteśmy zawsze do dyspozycji!