Jak oświetlić schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby codzienne chodzenie po nich w górę i w dół nie powodowało ryzyka urazów. Jednym z ważnych elementów zapewniających optymalne bezpieczeństwo jest właściwe oświetlenie.

Przy doborze schodów wewnętrznych do domu, biura lub innej przestrzeni warto pamiętać o tym, że powinny być one również właściwie oświetlone. Klatki schodowe często sprawiają dość dużo problemów we właściwej aranżacji światłem, dlatego warto wiedzieć, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę dla maksymalnego bezpieczeństwa.

Podpowiadamy, jakie rodzaje oświetlenia schodów wewnętrznych to najlepszy wybór!

Dobre oświetlenie schodów – czyli jakie?

Właściwe oświetlenie schodowe pełni kilka funkcji. Przede wszystkim odpowiednio zabezpiecza przestrzeń – oświetla stopnie, dlatego zmniejsza ryzyko potknięć czy upadków oraz wywołanych przez nich urazów. Dodatkowo spełnia także rolę dekoracyjną, ponieważ dzięki niemu możemy nadać elegancki wygląd całej klatce schodowej.

Przy doborze rodzaju oświetlenia schodów musimy także wziąć pod uwagę rodzaj schodów oraz ich umiejscowienie, ponieważ nie każdy typ oświetlenia sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Niezależnie od rodzaju oświetlenia, powinno być ono delikatne, nie powinno nadmiernie razić w oczy, ale przy tym powinno również jasno oświetlać wnętrze.

Duże znaczenie ma także rozmieszczenie włączników. Powinny one znajdować się zarówno u dołu, jak również u góry schodów i powinny pozwalać na jednoczesne włączanie i wyłączanie światła na dwóch kondygnacjach.

Dodatkowo, oświetlenie schodowe może być także uzupełnione o czujniki ruchu – wtedy światło włącza się automatycznie, gdy w pobliżu czujnika znajdzie się człowiek. Światło pozostaje włączone tak długo, jak długo wykrywa ruch. Przy jego braku wyłącza źródło oświetlenia. To dodatkowo sposób na oszczędność energii!

Poniżej przygotowaliśmy kilka typów popularnego oświetlenia schodowego wraz z ich omówieniem. Sprawdź, co warto wybrać!

Schody z oświetleniem ściennym przy stopniach

To obecnie coraz popularniejsza metoda oświetlenia schodów we wnętrzach – zarówno w domach, jak również w innych obiektach. Oświetlenie ścienne przy stopniach sprawdza się wtedy, gdy schody biegną tuz przy ścianie, w której montuje się oprawy do źródeł światła.

W tej roli doskonale sprawdza się oświetlenie LED, ale spotykane są również oprawy współpracujące z żarówkami halogenowymi. Aktualnie ledy są jednak lepszą alternatywą dla halogenów – są bardziej energooszczędne i trwałe, od razu dają jasne podświetlenie, a także nie nagrzewają się, co ma również duże znaczenie dla bezpieczeństwa.

Najczęściej przy tego rodzaju oświetleniu stosuje się liczbę punktów świetlnych odpowiadających liczbie schodów, ale również można podświetlić co drugi albo co trzeci schodek. Oprawy montowane są nisko w ścianach, dlatego też dobrze podświetlają stopnie, ale jednocześnie nie rażą w oczy.

W sprzedaży znajdziemy oprawy schodowe w różnych kolorach i kształtach – można dopasować je indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Inna propozycja to zastosowanie oświetlenia w formie taśmy LED, która jest umieszczana przy boku stopni. Może mieć postać ukośnego paska lub zygzaku, który odpowiada kształtowi stopni.

W tym przypadku oświetlenie warto zaplanować wcześniej, aby odpowiednio przygotować ściany do montażu oczek lub taśm ledowych.

Schody z podświetlonymi stopniami

Druga propozycja to podświetlenie stopni od góry poprzez montaż źródła światła bezpośrednio w schodach. Źródło światła umieszczane jest wówczas pod kolejnymi stopniami, aby snop światła padał na poniższe stopnie, nadając im lepszą widoczność podczas użytkowania.

Wtedy najczęściej wykorzystuje się taśmy LED, które dodatkowo mogą być pokryte profilami LED dla większej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Schody z takim podświetleniem prezentują się bardzo efektownie – nadają wnętrzu nowoczesnego, eleganckiego wyglądu.

Podświetlenie to można zastosować również wtedy, gdy schody nie znajdują się bezpośrednio przy ścianie. Takie oświetlenie można wykonać także wtedy, gdy nie chcemy naruszać konstrukcji ściany.

Schody oświetlone kinkietami

Jeżeli do oświetlenia schodów wewnętrznych nie możemy zastosować powyższych rozwiązań, wówczas można pomyśleć o skorzystaniu z kinkietów. Kinkiety, czyli lampy ścienne również pozwalają nam na jasne oświetlenie klatki schodowej światłem padającym bezpośrednio na stopnie.

Aby wykonać kinkiety, konieczne jest również przygotowanie ścian do pociągnięcia instalacji elektrycznej, dlatego o takim oświetleniu warto pomyśleć wcześniej.

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych rodzajów kinkietów, które można dopasować do wnętrz nowoczesnych oraz tradycyjnych. Kinkiety mogą mieć minimalistyczną, nowoczesną formę geometryczną lub też mogą być wyposażone w tkaninowe albo szklane abażury – wybór jest bardzo szeroki!

Schody oświetlone lampami sufitowymi

Nasza ostatnia propozycja to oświetlenie schodów lampami sufitowymi. Jest to często spotykany typ oświetlenia, który sprawdza się w wielu przestrzeniach – tych tradycyjnych i nowoczesnych.

Klatka schodowa może być oświetlona różnymi rodzajami lamp, które można dobrać indywidualnie do konkretnej aranżacji. Do wyboru mamy lampy wiszące z jednym lub kilkoma źródłami światła. Możemy wybrać także płaskie plafony, które dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o niskich stropach. Kolejna propozycja to oczka świetlne – mogą być zamontowane podtynkowo – jako wpuszczane w sufit podwieszany, ale również natynkowo, gdy nie chcemy wykonywać sufitu z karton-gipsu.

Oświetlenie schodów wewnętrznych lampami sufitowymi jest bardzo proste, ale nie osiągniemy wtedy tak dobrego efektu jak przy montażu lamp bezpośrednio przy stopniach. Warto zatem dobrać typ lamp oraz moc źródeł światła tak, aby pozwalały na jak najlepsze podświetlenie wnętrza i nadanie schodom optymalnego bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania.

Zatem dobór właściwego oświetlenia schodów jest bardzo ważny – pamiętajmy o tym już przy realizacji klatki schodowej, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie oraz innych użytkowników klatki schodowej!