Jak zadbać o bezpieczeństwo schodów?

Schody są jednym z kluczowych elementów konstrukcji domów piętrowych. Nie zawsze jednak korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne – to właśnie w tym miejscu najczęściej dochodzi do różnych upadków i urazów. W jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo schodów oraz korzystających z nich domowników?

W przypadku schodów ich estetyka, trwałość, wygoda oraz bezpieczeństwo powinny wzajemnie się uzupełniać. W przeciwnym przypadku korzystanie z nich może sprawiać różne trudności.

Skupmy się tutaj na jednej z powyższych kwestii, a mianowicie na bezpieczeństwu schodów wewnętrznych. O czym należy wtedy pamiętać?

Odpowiedni typ schodów

Na bezpieczeństwo schodów wewnętrznych ma przede wszystkim ich typ. Schody mogą być wykonane w wielu wariantach, z różnych materiałów. Gdy zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa, warto zwrócić na te kwestie szczególną uwagę.

Zasadniczo, bezpieczne schody to takie, które zapewniają optymalną przestrzeń dla użytkowników – im będą one mniejsze, tym też łatwiej będzie o urazy.

Warto wskazać, że dla wielu osób mniej bezpieczne są modne schody zabiegowe, które mają inne kształty stopni, a tym samym mogą sprawiać trudności w pokonaniu dla niektórych domowników.

W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będą standardowe schody dwubiegowe czy trzybiegowe, które mają stopnie o tym samym kształcie w miejscu zakręcania biegu schodów mają dodatkową, większą platformę – spocznik.

Większe ryzyko urazów stwarzają także schody o konstrukcji ażurowej, które posiadają wyłącznie same stopnie, bez elementów pionowych, które znajdują się pomiędzy nimi. Taka konstrukcja może być bardziej niebezpieczna dla małych dzieci i osób starszych, które mają trudności w samodzielnym pokonywaniu schodów.

Właściwe wymiary stopni

Dla optymalnego bezpieczeństwa schodów ważne są także wymiary stopni. Muszą być one odpowiednio szerokie i głębokie, aby pokonanie wysokości nie powodowało ryzyka dla użytkownika konstrukcji.

Eksperci wskazują, że najlepiej, aby stopnie miały głębokość wynoszącą od 25 cm do 32 cm. natomiast ich wysokość powinna wynosić od 15 do 18 cm. Szerokość jest kwestią indywidualną i zależną od dostępnej przestrzeni, ale najwygodniejsza i najbezpieczniejsza szerokość stopni schodów to około 110 cm.

Najczęściej konstrukcja schodów zakłada 27 cm głębokość oraz 18 cm wysokości stopni. Jest to wynik zastosowania wzoru „2h + s”, w którym h oznacza wysokość, natomiast s to głębokość/szerokość stopnia. Wynik daje wówczas 63 cm, co jest porównywalne z uśrednionym krokiem spacerowym.

Oczywiście, wszystkie stopnie muszą być zamontowane dokładnie na tej samej wysokości – nawet niewielkie odchylenia są w stanie zaburzyć rytm pokonywania schodów i powodować potknięcia.

Solidne materiały ma schody

Bezpieczeństwo konstrukcji schodów zależne jest również od tego, z jakiego rodzaju materiału są one wykonane. Materiał powinien być solidny, trwały, wytrzymały, aby nawet po latach schody nie powodowały zagrożenia dla ich użytkowników.

Bardzo dobrym wyborem będą schody wykonane z wysokiej klasy drewna, na przykład drewna dębowego. Alternatywnym wyborem mogą być schody metalowe, na przykład wykończone metodą malowania proszkowego, które powoduje, że są one bardziej odporne na korodowanie.

Nowoczesne schody wykonuje się także często z elementami szklanymi. Stosuje się wtedy specjalne szkło hartowane, które jest bardziej odporne na uderzenia i rozbicia niż zwykłe szkło. Dodatkowe folie naklejone na tafli szkła pozwala wtedy na uzyskanie odpowiedniego zabezpieczenia przed jego rozsypaniem się.

Bezpieczne balustrady przy schodach

Bezpieczne schody to schody, które wyposażone są w balustrady. Chociaż schody bez nich prezentują się efektownie i nowocześnie, to jednak warto wskazać, że są one mniej bezpieczne dla użytkowników.

Balustrada powinna znaleźć się przynajmniej po jednej stronie schodów, ale można także zamontować ją po obu stronach w zależności od konstrukcji.

Balustrady schodów można dobrać indywidualnie w zależności od tego, z jakiego rodzaju stylem czy typem schodów mamy do czynienia. Obecnie popularne są balustrady drewniane, metalowe, z linek, balustrady wykonane z elementów szklanych.

Najbezpieczniejsze są balustrady pełne, które nie będą powodowały ryzyka dla najmłodszych. Odległość pomiędzy kolejnymi słupkami balustrady powinna wynosić nie więcej niż 10 cm.

Balustrada powinna być wyposażona w łatwą w chwytaniu poręcz. Gdy ze schodów mają korzystać dzieci, warto także zadbać o dodatkową poręcz na niższym poziomie, na przykład w postaci poziomej belki. Powinna ona znajdować się na wysokości 60 cm, aby dziecko mogło łatwo pokonać konstrukcję. Optymalna wysokość poręczy dla dorosłych to 90 cm.

Dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgnięciami

Niektóre konstrukcje schodów mogą powodować również ryzyko poślizgnięć na stopniach. Dotyczy to głównie schodów o konstrukcji drewnianej i kamiennej, które w trakcie użytkowania stają się coraz bardziej śliskie.

Aby zapobiegać poślizgnięciu na stopniach, można zastosować specjalne chodniki czy nakładki lub elementy antypoślizgowe w postaci naklejanych na schody pasków.

Jeśli chcemy zdecydować się na chodniki albo nakładki, pamiętajmy o tym, że powinny być one stabilnie zamocowane na schodach, aby nie powodowały ryzyka dla użytkowników. Słabo zamocowany chodnik lub nakładka mogą odczepić się od schodów i spowodować upadek.

Oświetlenie schodów

Jeszcze większy poziom bezpieczeństwa schodów możemy uzyskać również dzięki ich oświetleniu. W sprzedaży można znaleźć obecnie różne artykuły przeznaczone do oświetlania schodów i klatek schodowych.

Najlepszy efekt możemy uzyskać dzięki zastosowaniu oświetlenia montowanego przy stopniach, na przykład po boku schodów lub też pod stopniami. Oczywiście, nie można także zapominać o ogólnym oświetleniu pomieszczenia, na przykład w formie lamp sufitowych, kinkietów.

Bardzo dobrym wyborem są również artykuły oświetleniowe wyposażone w czujniki ruchu – jeśli czujnik wykryje w okolicy osobę, wtedy spowoduje automatyczne włączenie oświetlenia po pojawieniu się domownika w okolicy schodów i ich wyłączenie wtedy, gdy znajduje się on już poza nimi. To także oszczędność pieniędzy na oświetleniu.