Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Gdy w domu mieszka maluch, w takim przypadku należy zadbać o to, aby był w nim całkowicie bezpieczny. Dotyczy to także schodów, na których dzieci narażone są na groźne upadki. Jak dobrze zabezpieczyć schody wewnętrzne przed dziećmi?

Małe dzieci są ciekawskie, szybkie i nie zawsze uważne. Właśnie dlatego rodzice lub opiekunowie powinni przez cały czas mieć na uwadze ich bezpieczeństwo. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju akcesoria, na przykład specjalne zaślepki do kontaktów, zamknięcia do szafek i szuflad czy osłony na kanty mebli. Nie możemy zapominać też o schodach, które również mogą stać się dla malucha poważnym niebezpieczeństwem.

Schody wewnętrzne, nawet jeśli posiadają tylko kilka stopni, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi. Jak najlepiej zadbać o ich właściwą ochronę w tym właśnie miejscu?

Bramki na schody wewnętrzne

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę dziecka na schodach jest zamontowanie odpowiednich bramek (furtek). Możemy umieścić je zarówno na początku schodów, jak również na końcu ich biegu zależnie od tego, gdzie dziecko przebywa najczęściej.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych bramek przeznaczonych na schody wewnętrzne. Najczęściej są one wykonane z elementów metalowych, ale do dyspozycji mamy także bramki z elementami z tworzyw sztucznych czy drewna naturalnego.

Bramka na schody wewnętrzne powinna być wyposażona w specjalną blokadę, które uniemożliwiają otwarcie przez dziecko. Gdy dziecko jest starsze i może już samo otworzyć bramkę, warto zdecydować się na model zamykany na zamek.

Do dyspozycji posiadamy bramki wymagające montażu inwazyjnego, na przykład nawiercenia w konstrukcji schodów, balustrady czy w ścianie, a także bramki nieinwazyjne, które wykorzystują elementy rozporowe.

Aby bramka mogła spełniać swoją funkcję, starsi domownicy powinni pamiętać o tym, aby zawsze je zamykać.

Zabezpieczenie balustrady schodowej

Zagrożeniem w domu, w którym znajduje się małe dziecko, może być także balustrada schodowa.

Dodatkowego zabezpieczenia będą wymagały te elementy balustrad, które są zbyt szerokie i w związku z tym stwarzają ryzyko, że dziecko będzie mogło przez nie przejść lub też przełożyć przez nie główkę. Także problemem mogą być te balustrady, na które dziecko może się wspiąć.

Aby zabezpieczyć malucha przed niebezpieczeństwem najlepiej zastosować specjalne siatki ochronne na balustrady. Małe oczka siatek zabezpieczają przed przejściem, a także przed wyrzucaniem przedmiotów, wypełniając przerwy pomiędzy szczeblami balustrady. Dodatkowo siatka będzie mogła ograniczyć wchodzenie na balustradę.

Siatki ochronne tego rodzaju najczęściej wykonuje się z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które są odporne na czynniki zewnętrzne – można stosować je także na balkonach czy też na schodach zewnętrznych. Dodatkowo są one polecane do zabezpieczenia innych przestrzeni, które mogą być dla dziecka niebezpieczne, na przykład łóżeczek piętrowych.

Montaż siatek ochronnych może bazować na haczykach wkręcanych w konstrukcję balustrady albo też może być on nieinwazyjny – stosuje się wtedy specjalne opaski zaciskowe.

Ochrona schodów ażurowych

Schody ażurowe, które posiadają stopnie, jednak nie posiadają podstopnic, czyli elementów pionowych, także mogą być zagrożeniem dla malucha. Wówczas warto również pomyśleć o ich właściwym zabezpieczeniu.

W takiej sytuacji także zastosować można siatki zabezpieczające, które umieszcza się pod schodami. Siatkę montujemy wówczas od spodu schodów, co pozwala także na zakamuflowanie elementów montażowych.

Paski i maty antypoślizgowe

Gdy dziecko jest już na tyle duże, że może samodzielnie chodzić po schodach, warto również pomyśleć o zabezpieczeniu śliskich stopni, na których maluch może się poślizgnąć. Problem ten dotyczy większości typów schodów, w tym schodów drewnianych, kamiennych czy też ze szklanymi stopniami.

Aby zmniejszyć ryzyk poślizgnięć na schodach, możemy zastosować specjalne taśmy antypoślizgowe albo wyposażyć schody w dywaniki umieszczane na stopniach.

Taśmy antypoślizgowe – paski antypoślizgowe są najczęściej wykonane z materiału samoprzylepnego, dlatego też możemy je łatwo i szybko umieścić na schodach. Montaż wykonujemy wtedy przy narożnikach schodów.

Możemy także wykorzystać dywaniki na stopnie. W sprzedaży znajdziemy gotowe dywaniki, które wyposażone są także w taśmę samoprzylepną, która umożliwia łatwy i szybki montaż. Szeroka gama różnych wzorów dywaników umożliwia ich dopasowanie do aranżacji wnętrza.

Paski antypoślizgowe oraz dywaniki będą mogły skutecznie zabezpieczyć malucha przed poślizgnięciami, a także będą pomocne dla starszych domowników. Wtedy ryzyko poślizgnięcia się na schodach będzie znacznie mniejsze!

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Gdy schody nie będą właściwie oświetlone, wówczas ryzyko upadków znacznie rośnie. Warto zatem pomyśleć o właściwym oświetleniu tego miejsca w swoim domu, aby w ten sposób zabezpieczyć również najmłodszych domowników.

Aktualnie do dyspozycji mamy pełną paletę modeli artykułów oświetleniowych przeznaczonych na schody. Największym powodzeniem cieszy się oświetlenie ledowe, które może mieć postać oczek albo pasków LED montowanych przy schodach lub też w konstrukcji schodów.

Aby korzystanie z klatki schodowej było jeszcze bezpieczniejsze, warto zdecydować się na instalacje oświetleniową wyposażoną w czujnik ruchu. Wtedy czujnik po wykryciu osoby automatycznie zapali oświetlenie, dlatego też nie jest konieczne sięganie po wyłącznik.

Zamów schody bezpieczne dla dzieci!

Jesteś na etapie wyboru odpowiednich schodów do swojego domu? Masz już dzieci lub planujesz mieć je w przyszłości? W takim przypadku przy doborze ich odpowiedniej konstrukcji warto także wziąć pod uwagę bezpieczeństwo najmłodszych domowników!

Chcesz zamówić stylowe, funkcjonalne, a przy tym bezpieczne dla najmłodszych schody wewnętrzne? Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji schodów na wymiar i wiemy, jak zadbać o to, aby były one również całkowicie bezpieczne dla maluchów.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar