Urządź mieszkanie z antresolą

Antresola to doskonały wybór do mieszkań, które mają wysokie stropy. Dzięki niej można uzyskać dodatkową przestrzeń w pokoju, która może być przeznaczona do urządzenia sypialni albo innego pomieszczenia. Jak można zaaranżować mieszkanie z antresolą, aby mieszkało się w nim dobrze?

Zgodnie z Prawem budowlanym antresola to górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Wobec tego antresola nie stanowi dodatkowej kondygnacji w pokoju, ale jest przestrzenią poziomą, która pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni do mieszkania. Z antresolami najczęściej mamy do czynienia w starszych kamienicach o wysokich stropach, ale również pojawiają się one coraz częściej w nowym budownictwie, zwłaszcza w kawalerkach, gdzie liczy się każda wolna przestrzeń.

Nowoczesne techniki budowlane pozwalają na stworzenie efektownych, bezpiecznych antresol, na przykład z materiałów takich jak drewno, metal, a nawet szkło, które może posłużyć jako balustrady, a nawet do wykończenia podłóg. Firma może wtedy zaprojektować i zrealizować balustradę indywidualnie na zamówienie klienta, aby uzyskać przestrzeń estetyczną, łatwo dostępną, o optymalnych wymiarach doskonała do urządzenia różnych pomieszczeń.

Wobec tego stworzenie komfortowego i funkcjonalnego mieszkania z antresolą wcale nie jest wyjątkowo trudne. O czym warto pamiętać?

Co powinno znaleźć się na antresoli?

Gdy zamierzamy umieścić w mieszkaniu antresolę, powinniśmy przemyśleć, jaką funkcję powinna ona pełnić. Zasadniczo, im więcej przestrzeni posiadamy do dyspozycji, tym więcej można uzyskać. Oto najczęstsze pomysły na aranżację antresoli.

Sypialnia

Na ogół antresola w mniejszych pomieszczeniach służy jako przestrzeń do spania. Może odpowiadać wielkości łóżka albo może być nieco większa, imitując oddzielną sypialnię. Dokonujemy wtedy podziału mieszkania na dwie strefy, a mianowicie na strefę dzienną oraz na strefę nocną.

Przestrzeń do wypoczynku

W zależności od budynku antresola może służyć również jako przestrzeń do wypoczynku, na przykład wtedy, gdy jest ona połączona z tarasem.

Domowe biuro

Osoby pracujące w domu mogą również wykorzystać antresolę jako przestrzeń do realizacji swoich obowiązków zawodowych. Antresola może służyć wtedy do ustawienia w niej biurka z komputerem, ale może również być wykorzystana do przyjmowania interesantów. Wtedy mieszkanie dwupoziomowe może łatwo posłużyć do oddzielenia życia prywatnego od życia zawodowego.

Przestrzeń na hobby

Antresola może służyć nie tylko do spania, wypoczynku czy pracy. Również może stać się miejscem realizacji hobby, które wymaga większej przestrzeni, na przykład dla modelarza.

Garderoba

Kolejnym pomysłem na antresolę jest urządzenie na niej garderoby. W małych mieszkaniach często mamy dużo problemów z przechowywaniem swoich ubrań oraz dodatków. Dzięki większej przestrzeni oferowanej przez antresolę można wtedy łatwo przechowywać swoje przedmioty – bez narażania gości na widok bałaganu.

Pokój dziecięcy

Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na stworzenie pokoju dziecięcego, w tym celu można także wykorzystać antresolę. Dzieci mogą tam spać, bawić i uczyć się, co pozwala na oddzielenie życia najmłodszych domowników od życia dorosłych.

Schody na antresolę – piękne i praktyczne

Schody wiodące na antresolę powinny być nie tylko bezpieczne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ale również powinny pasować do aranżacji wnętrza. Co więcej, mogą one posłużyć również jako dodatkowe miejsce do przechowywania, co jest dużym plusem w małych mieszkaniach, gdzie przestrzeni tej zawsze brakuje.

Projekt schodów wraz z dodatkowymi schowkami pozwala na łatwe przechowywanie różnych przedmiotów i sprzętów. Przykładowo, schody mogą być uzupełnione o otwarte szafki na książki lub też szafki zamknięte, w których można urządzić garderobę albo pralnię – wszystko zależne jest od potrzeb mieszkańców.

Schody wiodące na antresolę mogą być też doskonałym miejscem na powiększenie przestrzeni do siedzenia, na przykład podczas imprezy – wystarczy tylko położyć na nich miękkie poduszki, aby goście znaleźli dla siebie miejsce do odpoczynku.

Schowki można wykonać też w samych stopniach schodów – wszystko zależne jest już od pomysłu na aranżację wnętrza.

O czym pamiętać podczas aranżacji mieszkania z antresolą?

Przy aranżowaniu mieszkania z antresolą trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby kwestie estetyki nie przysłoniły funkcji dodatkowej przestrzeni.

Antresola powinna być przestrzenią jasną i uporządkowaną, co pozwoli nam na uzyskanie efektu optycznego powiększenia przestrzeni. Jasne kolory, przejrzyste materiały, na przykład takie jak szklana balustrada lub balustrada ażurowa wykonana z metalu pozwalają na uzyskanie atrakcyjnego efektu dla oka.

Oczywiście, jeśli chcemy uzyskać większą prywatność, antresola może być w całości zabudowana albo zasłonięta zasłonami – warto wtedy zadbać o odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni, na przykład z wykorzystaniem kinkietów – lamp ściennych czy też lamp podłogowych, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie lamp sufitowych.

W sieci można już teraz znaleźć wiele ciekawych pomysłów na urządzenie antresoli – zarówno tych o większych, jak i o mniejszych powierzchniach. Wiele inspiracji można znaleźć również na naszej stronie internetowej. W razie problemów z aranżacją można również zwrócić się do biura projektanta wnętrz, który będzie mógł wtedy zasugerować interesujące rozwiązania pozwalające na uzyskanie najlepszego efektu.

Wymarzona antresola z firmą Stalmar!

Podsumowując, antresola w mieszkaniu może pełnić szereg funkcji – może być sypialnią, garderobą, salonem, biurem w domu oraz wieloma innymi pomieszczeniami. Przemyślana aranżacja antresoli pozwoli wtedy na dodanie nawet małemu mieszkaniu większej przestrzeni.

Aby zrealizować swoje marzenia, warto zwrócić się do specjalistów w tym zakresie – razem z firmą Stalmar możesz uzyskać wyjątkową antresolę w swoim mieszkaniu i urządzić na niej dowolne pomieszczenie. Jesteśmy gotowi na wszystkie pomysły naszych klientów!