Jak urządzić antresolę w kawalerce?

W małych kawalerkach często brakuje miejsca. W takim przypadku rozwiązaniem może być wybudowanie w niej antresoli. O czym warto pamiętać podczas jej projektowania i urządzania?

Antresola to dodatkowa przestrzeń w pomieszczeniu, która tworzy swoiste półpiętro – dzięki niej można uzyskać więcej miejsca w lokalu, bez potrzeby powiększania jego metrażu.

Dzisiaj antresole cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Chętnie wybierane są przede wszystkim do małych mieszkań, głównie kawalerek. Niektóre mieszkania tego rodzaju można zakupić już z gotowymi antresolami. Jeśli jednak lokal nie ma takiego półpiętra, można zlecić jego wykonanie na zamówienie.

W jakiej kawalerce można wykonać antresolę?

Zacznijmy od kwestii technicznych, a mianowicie – w jakiej kawalerce będzie można urządzić antresolę?

Wszystko zależne jest głównie od wysokości pomieszczenia. Im będzie ono wyższe, tym antresola będzie mogła także być wyższa i uzyskać szersze zastosowanie.

Najlepiej, aby pomieszczenie, w którym chcemy zamontować antresolę, miało wysokość na poziomie co najmniej 420 centymetrów. Wtedy można wykonać konstrukcję antresoli, na której można normalnie stać z wyprostowanymi plecami.

Nie oznacza to jednak, że nie można wykonać antresoli w niższych pomieszczeniach. W tym przypadku trzeba będzie jednak pamiętać o tym, że będą miały one ograniczone możliwości aranżacji. W takim przypadku przestrzeń na antresoli powinna mieć wysokość co najmniej 120 centymetrów.

Jeśli chodzi o metraż pomieszczenia, w którym ma znaleźć się antresola, nie ma tu większych ograniczeń. Musimy jednak pamiętać o tym, aby pozostawiała ona przestrzeń do wybudowania schodów lub umieszczenia drabinki, przez którą będzie można dostać się na antresolę i zejść z niej.

Zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie okien, aby antresola nie spowodowała zablokowania dostępu do naturalnego światła w pomieszczeniu. Najczęściej konstrukcje tego rodzaju umieszcza się przy ścianie przeciwległej do okien, ale nie jest to regułą.

Co można urządzić na antresoli w kawalerce?

Antresola daje w małym mieszkaniu dodatkową przestrzeń do dyspozycji – można zaaranżować ją na różne sposoby.

Sypialnia na antresoli

W kawalerkach na antresolach najczęściej planuje się sypialnie. W małych mieszkaniach często nie ma miejsca na jednoczesne umieszczenie w nich kanapy oraz łóżka z materacem. W takim przypadku wiele osób decyduje się na spanie na niewygodnej, rozkładanej kanapie, co może prowadzić do bólu pleców.

Antresola z łóżkiem jest wtedy strzałem w dziesiątkę. Pozwala na oddzielenie strefy dziennej od nocnej i oferuje większy komfort snu każdego dnia. W tym przypadku nie potrzeba nawet bardzo wysokiej kawalerki, dlatego też można wykonać ją nawet wtedy, gdy przestrzeń pozwala tylko na siedzenie na łóżku w wyprostowanej pozycji.

Sypialnia na antresoli w kawalerce może być niewielka i odpowiadać wymiarom łóżka, na przykład 140 x 200 centymetrów, ale również może być ona znacznie większa, aby pomieścić dodatkowe meble. Na antresoli można wykonać szafki nocne, półki na książki, a nawet można umieścić na niej szafy ubraniowe.

Przestrzeń do przechowywania na antresoli

W kawalerce antresola może pełnić też inne funkcje, na przykład może ona posłużyć jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Można zamontować na niej szafy oraz półki, aby uzyskać więcej miejsca na posiadane mienie.

Na antresolach często urządza się również garderoby – jeśli lokator kawalerki ma dużo ubrań, wtedy takie półpiętro może pomieścić wszystkie jego kreacje.

Domowe biuro na antresoli

Coraz więcej osób wykonuje obowiązki zawodowe w domu. Antresola może być wtedy świetną przestrzenią do urządzenia domowego biura. Wystarczy, że znajdzie się na nim biurko oraz miejsce do przechowywania odpowiednich materiałów, aby stworzyć komfortową strefę do pracy.

Wykonanie biura na antresoli w kawalerce ma duży plus dla osób stale pracujących w domu – pozwala na oddzielenie prywatności od biznesu, a tym samym pomaga w relaksie i wypoczynku.

To trzy najbardziej popularne pomysły na zagospodarowanie antresoli w kawalerce – oczywiści, jest ich znacznie więcej, dlatego też wykorzystanie tej konstrukcji jest już zależne od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Antresola w kawalerce – jaka konstrukcja będzie najlepsza?

Przy planowaniu antresoli w kawalerce warto również przemyśleć, jaka konstrukcja będzie wtedy najbardziej korzystna.

Aktualnie antresole wykonuje się najczęściej z drewna, metalu albo mają one konstrukcje murowane. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć.

Antresola z drewna

To bardzo popularna propozycja – drewno jest stabilnym, trwałym materiałem pozwalającym na stworzenie atrakcyjnej antresoli w różnych stylach aranżacji wnętrz.

Antresola z drewna jest projektowana na zamówienie, może mieć różne formy, na przykład może być wykonana w całości z tego materiału albo może być łączona z metalem.

Drewno na antresoli może jednak skrzypieć – trzeba o tym pamiętać, decydując się na taką konstrukcję.

Antresola z metalu

To druga atrakcyjna oferta – antresola tego rodzaju jest lekka i łatwa w montażu. Ponadto jest tańsza w wykonaniu od antresoli drewnianej i trwalsza od niej, ponieważ nie jest narażona na wypaczenia oraz na inne uszkodzenia mechaniczne charakterystyczne dla drewna.

Antresole z metalu wyglądają bardzo efektownie – zarówno w przestrzeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i tym tradycyjnym. Są chętnie wybierane do aranżacji w stylu loft czy skandynawskim.

Metalowe antresole mogą być też łączone z innymi materiałami, na przykład takimi jak drewno naturalne czy też szkło hartowane.

Antresola murowana

Jest najbardziej czasochłonna w wykonaniu, wymaga także sporych nakładów finansowych, ale jest też najtrwalsza z poważnych konstrukcji.

Warto pamiętać o tym, że antresole murowane nie mogą być wykonane w każdym budynku – trzeba uzyskać wtedy właściwe pozwolenia, co nie zawsze jest możliwe.

Stalmar – najlepsze antresole w kawalerkach!

Nasza firma Stalmar zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem konstrukcji metalowych na zamówienie – w naszej ofercie dostępne są także stylowe antresole doskonałe do kawalerek.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami przedstawionymi na stronie internetowej i zachęcamy do skorzystania z naszych usług!