Jak urządzić sypialnię na antresoli?

Sypialnia na antresoli będzie doskonałym wyborem do małego mieszkania, ale również w dużych domach może być kapitalnym rozwiązaniem powiększającym dostępną przestrzeń. O czym powinniśmy pamiętać podczas aranżacji sypialni na antresoli?

Antresola to przede wszystkim duża oszczędność miejsca. W tym samym pomieszczeniu możemy wtedy umieścić dwa osobne „pokoje” bez potrzeby tworzenia dodatkowego piętra. Antresole najczęściej konstruuje się z elementów metalowych albo drewnianych, które mogą być również uzupełnione innymi materiałami, na przykład stylowym szkłem hartowanym.

Sypialnia na antresoli – wymiary

Najczęściej na antresoli wykonuje się przestrzeń do spania. Jej wielkość zależna jest głównie od dostępnej powierzchni w danym pomieszczeniu. Zatem antresola może zarówno odpowiadać wymiarom łóżka, na przykład może mieć wymiar 140 x 200 centymetrów, ale również może być większa i pomieścić także inne meble.

Duże znaczenie dla aranżacji ma również wysokość antresoli. Najlepiej, aby wysokość pomieszczenia wynosiła ponad 420 centymetrów. Wtedy możemy wykonać antresolę, która będzie pozwalała większości osób na normalne stanie w wyprostowanej pozycji.

Możemy jednak wykonać także sypialnię na antresoli w pokojach o niższych stropach. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o tym, że nie będziemy mogli się na niej wyprostować. Najlepiej, aby antresola dawała wtedy przestrzeń co najmniej 120 centymetrów w górę, aby można było bez ryzyka usiąść w łóżku.

W nowoczesnym i tradycyjnym stylu

Sypialnia na antresoli będzie pasowała zarówno do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym, jak również tym nowoczesnym.

We wnętrzach nowoczesnych świetnie sprawdzają się antresole wykonane z metalu, który może być także uzupełniony o szkło hartowane – dzięki temu, że przepuszcza światło, potrafi optycznie powiększyć małe pomieszczenia. Metalowe konstrukcje antresoli świetnie sprawdzają się również we wnętrzach urządzonych w stylu loft – industrialnym czy w stylu skandynawskim.

Z kolei do wnętrz, w których króluje styl tradycyjny, rustykalny, lepszym wyborem będzie antresola o konstrukcji drewnianej, która będzie mogła nadać wnętrzu bardziej przytulny, domowy efekt.

Wobec tego antresola będzie pasowała do aranżacji w wielu stylach!

Wejście na antresolę

Wejście na antresolę może mieć różne formy – niezależnie od wybranej opcji powinno być ono bezpieczne i wygodne.

Najlepiej, aby przejście do części sypialnianej miało formę schodów prostych albo kręconych. Schody wymagają jednak odpowiedniej przestrzeni. Można wtedy wykorzystać inne ich konstrukcje, na przykład takie jak „schody kacze”, które mają asymetryczne stopnie.

Pod schodami można również umieścić szafki do przechowywania, co jest dużym plusem w przypadku małych mieszkań, w których często brakuje odpowiedniej przestrzeni na różne przedmioty.

Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji zbyt dużo miejsca na wykonanie schodów, na antresolę może prowadzić wtedy drabinka. Warto zadbać o to, aby posiadała odpowiednio szerokie stopnie i nie była zbyt mocno nachylona.

Spanie na antresoli – materac czy łóżko?

Jeżeli na antresoli ma znaleźć się przestrzeń do spania, musimy podjąć decyzję, czy umieścić na nim sam materac czy też może całe łóżko.

Łóżko na antresoli sprawdzi się wtedy, gdy pozwala na to wysokość stropu. Jeśli mamy dużo przestrzeni, można po prostu zastosować zwykłą ramę łóżka. Jeśli jednak mamy do czynienia z niską antresolą, można zastosować sam materac.

Najlepiej, aby pod materacem znalazła się także żeberkowa podstawa, która zapewni mu odpowiednią wentylację. W przeciwnym przypadku wilgoć osadzająca się w konstrukcji materaca nie będzie efektywnie odprowadzana, co może prowadzić do jego nadmiernego zawilgocenia, a nawet pleśnienia.

Gdy liczy się każdy centymetr, warto zwrócić również uwagę na wysokość materaca, aby po wstaniu z łóżka nie uderzać głową o strop.

Dodatkowe meble na antresoli

Na większych antresolach można zastosować również dodatkowe meble, aby stworzyć przestrzeni rzeczywiście przypominającą sypialnię.

Szafka nocna umieszczona przy łóżku da praktyczną powierzchnię na lampkę nocną, telefon komórkowy, książkę czy szklankę wody, którą chcemy mieć pod ręką.

Gdy mamy dość dużo miejsca, na antresoli mogą znaleźć się również półki do przechowywania, na przykład na książki czy na dekoracje. Można także wbudować je w konstrukcję antresoli, aby wykorzystać każdy dostępny centymetr.

Jeśli pozwala na to konstrukcja antresoli, można umieścić na niej również komodę albo stojak na ubrania. Nie zajmują dużo miejsca, ale ułatwiają przechowywanie w małych pomieszczeniach. Antresole o dużej nośności i wysokim stopie mogą być również uzupełnione o standardowe szafy ubraniowe.

Zatem rodzaj mebli na antresoli dobieramy do jej wymiarów oraz do je nośności, aby konstrukcja przez cały czas mogła zachować odpowiednie bezpieczeństwo.

Jak oświetlić antresolę?

Osoby urządzające sypialnię na antresoli bardzo często zadają sobie również pytanie – jak oświetlić taką przestrzeń?

Generalnie, nie zawsze istnieje konieczność prowadzenia nowej instalacji elektrycznej na antresolę. Zamiast niej można po prostu zastosować lampy podłączane do gniazdek wraz z przedłużaczami. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, ale jeśli nie odpowiada nam pod kątem estetycznym, możemy zadbać również o zakamuflowanie instalacji.

Na antresoli, która pełni rolę sypialni, warto przede wszystkim umieścić lampkę nocną. Może być to klasyczna lampka nocna ustawiona na stoliku nocnym, ale jeśli nie mamy przestrzeni do tego, aby umieścić taki mebel na antresoli, można wykorzystać inne rozwiązania. Dobrym wyborem mogą być lampki z uchwytami, które można przymocować do ramy łóżka czy do barierki antresoli.

Zamów antresolę w firmie Stalmar!

Nasza firma Stalmar specjalizuje się w realizacji konstrukcji metalowych na zamówienie. Dla naszych klientów przygotowujemy również oryginalne antresole, które mogą pełnić różne funkcje.

Zapraszamy serdecznie do sprawdzenia wszystkich naszych propozycji zaprezentowanych na stronie internetowej i zachęcamy do wybrania naszych usług!