Jak dobrać schody do aranżacji wnętrza?

Schody wewnętrzne to niezbędny element w budynkach wielokondygnacyjnych. Pełnią nie tylko funkcję praktyczną, pozwalając na przemieszczanie się pomiędzy piętrami, ale również mogą być stylowym dopełnieniem wnętrza!

Jeśli chcemy zamówić schody wewnętrzne, nigdy nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. To element, który kupujemy na lata – niejednokrotnie znajdują się one w budynku już do końca jego dni.

Przy wyborze odpowiednich chodów do wnętrza pod uwagę trzeba wziąć szereg różnych czynników:

  • materiały
  • typ schodów
  • wymiary
  • bezpieczeństwo

Oprócz nich pod uwagę warto wziąć także styl schodów – odpowiednio dopasowane do wnętrza schody sprawią, że cała aranżacja będzie prezentowała się harmonijnie i będzie cieszyła oczy każdego dnia.

Jeśli także mają Państwo trudności w wyborze odpowiedniego stylu schodów, zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi poradami – dzięki nim mogą Państwo dobrać idealne schody wewnętrzne do każdego wnętrza.

Styl klasyczny – tradycyjny

To ciągle bardzo popularny styl aranżacji wnętrz, który charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień, bogatymi dekoracjami, a także ciepłymi kolorami – beżami, brązami.

Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym – tradycyjnym dobierane są przede wszystkim schody drewniane. Masywne drewno naturalne efektownie dopełnia takie aranżacje i nadaje im szykowny wygląd.

Do wnętrz klasycznych najczęściej wybierane są schody z drewna o ciemniejszych wybarwieniach, na przykład z drewna dębowego.

Dopełnieniem schodów w stylu klasycznym jest drewniana lub metalowe balustrada wykonana z elementów kutych, które mogą być wykonane również na zamówienie przez zakłady zajmujące się kowalstwem artystycznym.

Styl skandynawski

To jeden z ostatnich hitów w polskich domach i mieszkaniach. Wnętrza w stylu skandynawskim są przestronne i słoneczne, a przy tym przytulne. Jego wyróżniki to głównie kolor biały oraz naturalne materiały, na przykład drewno w jasnych wybarwieniach.

Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim najlepiej nadają się schody drewniane, które wykonane są z drewna o jasnym wybarwieniu. Może być to również drewno malowane na kolor biały.

Ciekawą alternatywą dla drewna we wnętrzach skandynawskich jest również metal w industrialnym stylu, na przykład w kolorze czarnym lub ciemnym szarym. Schody metalowe mogą być też uzupełnione o drewniane elementy, na przykład stopnie.

Wnętrza z nowoczesnymi detalami będą efektownie prezentować się również ze schodami drewniano-szklanymi – z balustradami wykończonymi przejrzystym szkłem hartowanym.

Styl industrialny – loft

Obok stylu skandynawskiego dużym zainteresowaniem cieszy się także styl industrialny – przemysłowy, który nazywany jest również stylem loftowym. To styl wywodzący się z nowojorskich przestrzeni przemysłowych, które przekształcane były w apartamenty nazywane loftami.

Wśród cech charakterystycznych elementów stylu industrialnego znajdują się ceglane ściany, betonowe nawierzchnie, lite drewno, metalowe meble. Jakie schody wewnętrzne warto wybrać do wnętrz w stylu loft?

Najlepszym wyborem do loftów są schody wykonane w całości z metalu lub też o konstrukcji metalowej z elementami z litego drewna. Schody metalowe idealnie nadają się do wykończenia przestrzeni o przemysłowym stylu – te o prostej konstrukcji wprowadzą do przestrzeni odpowiednią atmosferę.

Do wnętrz w stylu loft najczęściej dobiera się schody w kolorach ciemniejszych, na przykład w kolorze czarnym lub ciemnym szarym. Ciekawą propozycją są również schody wykonane z elementów cynkowanych w szarej, metalicznej barwie.

Styl nowoczesny

Wiele polskich domów i mieszkań urządzanych jest w stylu nowoczesnym – wnętrza nowoczesne są proste, ale bardzo eleganckie. Najczęściej są monochromatyczne, ale mogą być przełamane również innymi barwami. Spotykamy także wnętrza nowoczesne o ciepłych barwach.

Do wnętrz w stylu nowoczesnym bardzo często wybierane są schody wykonane z drewna – głównie w kolorach jasnych. Ciekawą alternatywą są także schody w kolorach jednolitych, na przykład w bieli lub w czerni.

Nowoczesne schody wyglądają efektownie także z balustradami wykonanymi z elementów metalowych – chromowanych, czarnych oraz z balustradami ze szkła hartowanego, które zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa, ponieważ są wysoce odporne na uderzenia.

Styl minimalistyczny

Minimalistyczne wnętrza to jeden z ostatnich hitów – wyróżniają się swoją prostotą, brakiem ozdobników, czystym liniami.

Schody do wnętrz minimalistycznych wykonuje się z różnych materiałów, między innymi z drewna naturalnego, z metalu oraz ze szkła hartowanego. Królują jednolite kolory, na przykład biel i czerń, ale również jasne wybarwienia drewna.

Schody minimalistyczne często mają balustrady tylko przy ścianie, aby uzyskać estetyczną prostotę.

Styl rustykalny – shabby chic

Wielbiciele stylu rustykalnego doceniają jego wiejską sielskość. To wnętrza nawiązujące do stylu popularnego przed laty – swojskie, bazujące na naturalnych materiałach, między innymi drewnie oraz kamieniu. Najczęściej wykończone są w kolorach jasnych, które nadają im większą przestronność, a także uzupełniane są dodatkami w ciepłych barwach.

Do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, który często określany jest również jako shabby chic, dobiera się przede wszystkim schody wykonane z drewna naturalnego. Lite drewno w jasnych kolorach, z widocznymi słojami, świetnie wpisuje się w wiejskie przestrzenie.

Dopełnieniem schodów rustykalnych są wykonane z tych samych materiałów balustrady – najczęściej z grubszymi słupkami o przekroju sześciennym lub okrągłym. Alternatywnym wyborem są schody z poręczą wykonaną z kutych elementów metalowych.

Wyjątkowe schody od Stalmar!

W naszej firmie Stalmar wykonujemy wyjątkowe schody wewnętrzne – naszym klientom zapewniamy kompleksową i profesjonalną obsługę, która obejmuje między innymi projektowanie, wykonawstwo i montaż schodów do wnętrz i na zewnątrz.

Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi realizacjami na stronie internetowej – w razie dodatkowych pytań zawsze pozostajemy do dyspozycji i służymy pomocą w doborze najlepszych rozwiązań.