Jak wydłużyć trwałość schodów wewnętrznych?

Ze schodów wewnętrznych korzystamy każdego dnia – w związku z tym są one narażone również na szybkie zniszczenie. W jaki sposób można przedłużyć trwałość schodów wewnątrz domu? Sprawdź teraz!

Schody powinniśmy dobierać tak, aby nie tylko cieszyły oko, ale również były trwałe na lata. Niestety, nawet najdroższe schody wykonane z najlepszych materiałów z czasem mogą zacząć wyglądać nieestetycznie.

Na uszkodzenia najbardziej narażone są stopnice, czyli elementy, na których kładziemy stopy przy korzystaniu ze schodów. Także śladu użytkowania widoczne są na balustradzie schodowej, która służy do podpierania się podczas schodzenia i wchodzenia na schody.

Oczywiście, bardzo dużo zależy również od tego, z jaką konstrukcją schodów mamy do czynienia – inaczej będą pracowały schody ażurowe na słupku, inaczej z kolei schody na podbudowie betonowej.

Gdy decydujesz się na schody i chcesz, aby na długi czas były jak nowe, sprawdź nasz poradnik. Dowiesz się z niego, co zrobić, aby cieszyć się trwałymi, wytrzymałymi oraz estetycznymi schodami we wnętrzu.

Regularnie sprawdzaj konstrukcję schodów

Schody, podobnie jak wiele innych typów konstrukcji, narażone są na luzowanie się poszczególnych elementów. Przykładowo, w przypadku schodów o konstrukcji stalowej mogą być to śruby mocujące, natomiast dla schodów drewnianych konstrukcja stopni czy balustrady.

Aby mieć pewność, że schody są bezpieczne, powinniśmy raz na miesiąc sprawdzić, czy wszystkie ich elementy są zamocowane stabilnie. Taki obowiązek zajmie nam zaledwie kilka minut.

Gdy zauważymy, że poszczególne elementy ruszają się, powinniśmy odpowiednio je dokręcić albo docisnąć lub też zadzwonić do fachowców, jeśli sami nie możemy dokonać odpowiednich napraw.

Zadbaj o czystość schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne także narażone są na różnorodne zabrudzenia – właśnie dlatego powinniśmy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i pielęgnowaniu.

Najwięcej czasu zajmuje dbanie o schody drewniane, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, ale także należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu innych konstrukcji schodów – metalowych, szklanych.

Schody powinniśmy regularnie odkurzać i myć odpowiednimi środkami czystości, które nie uszkadzają nawierzchni. W przypadku schodów drewnianych stosuje się preparaty konserwujące, które należy nakładać od czasu do czasu na drewno, by przedłużyć jego trwałość.

Pamiętajmy także o szybkim usuwaniu plam na schodach – niektóre z nich mogą spowodować trwałe uszkodzenie nawierzchni.

W razie wątpliwości dotyczących pielęgnacji schodów z konkretnych materiałów warto skontaktować się z ich producentem.

Zabezpiecz stopnice dywanikami

Gdy chcemy zabezpieczyć schody przed uszkodzeniami stopnic, możemy rozważyć również wykorzystanie dywaników.

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę gotowych dywaników samoprzylepnych, które łatwo i szybko można umieścić na schodach. Nie tylko zabezpieczają stopnie przed uszkodzeniem, ale również pełnią funkcję estetyczną. Mogą także zmniejszyć ryzyko poślizgnięć, by korzystanie ze schodów było jeszcze bezpieczniejsze.

Dywaniki na stopnicach mogą mieć kształt prostokątny albo półokrągły. Dobieramy je w zależności od wielkości stopnic schodów, dlatego warto zmierzyć je przed zakupem.

Koszt jednego dywanika to najczęściej od około 10 złotych wzwyż. Koszt zależny jest przede wszystkim od rodzaju materiałów wykorzystanych do produkcji dywaników.

Cyklinowanie i ponowne lakierowanie schodów drewnianych

Jeśli schody wykonane są z naturalnego drewna, wówczas można także przeprowadzić procedurę jego cyklinowania i ponownego lakierowania. To duża zaleta schodów drewnianych, które można wielokrotnie odnawiać bez konieczności wymiany poszczególnych elementów.

Cyklinowanie polega na zdarciu wierzchniej, uszkodzonej i zabrudzonej warstwy drewna, a następnie na nałożeniu na nią lakieru. Proces ten prowadzony jest z użyciem specjalnych urządzeń – cykliniarek. Niewielkie elementy można także cyklinować ręcznie lub z użyciem papieru ściernego.

Następnie drewno można pokryć lakierem bezbarwnym albo w wybranym kolorze, jeśli chcemy nadać schodom całkowicie inny wygląd. To szybki sposób na odnowę podniszczonych schodów i poprawę ich trwałości na kolejne lata.

Wybierz schody z wytrzymałych materiałów

Jeśli chcemy korzystać ze schodów wewnętrznych na lata bez obawy o ich trwałość, warto pomyśleć o tym już na etapie ich wyboru. Tutaj w parze z trwałością idzie wyższa cena, ale to opłacalne rozwiązanie – wówczas schody nie będą wymagały szybkich prac naprawczych.

Gdy chcemy zdecydować się na schody drewniane, najlepiej wybrać te wykonane z drewna twardego, na przykład z drewna bukowego, dębowego czy jesionowego. Dobrym wyborem mogą być też schody z drewna gatunków egzotycznych. Najniższą trwałością cechują się schody z drewna drzew iglastych.

Dobrym wyborem dla osób, którym zależy na trwałości schodów wewnętrznych, będą także te metalowe. Metal, na przykład malowany proszkowo, stal nierdzewna czy kwasoodporna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także różnego rodzaju substancje mogące zniszczyć ich strukturę.

Ciekawa propozycja to także schody szklane, a dokładnie z stopnicami wykonanymi ze szkła hartowanego klejonego warstwowo. Takie schody pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni, a przy tym są bardzo wytrzymałe i nie wymagają szczególnych prac konserwacyjnych.

Pamiętaj także o balustradzie!

Żeby schody mogły prezentować się atrakcyjnie, należy pamiętać także o tym, aby zadbać o ich balustradę. Ona także narażona jest na uszkodzenia, w tym między innymi na starcie wierzchniej warstwy w miejscach dotykanych najczęściej.

Te miejsca powinniśmy także regularnie czyścić oraz konserwować, aby schody mogły stale wyglądać jak nowe.

Podsumowując, gdy chcemy cieszyć się pięknymi, trwałymi schodami na lata, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio je konserwować, regularnie sprawdzać ich konstrukcję, a także zastosować dodatkowe zabezpieczenia, na przykład dywaniki. Nie zapominajmy również o tym, że schody powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów – to gwarancja trwałości i wytrzymałości na lata.