Jak zmienić balustradę przy schodach wewnętrznych?

Starsze schody nie zawsze wyglądają dobrze – gdy chcemy dokonać odmiany, nie musimy jednak decydować się na kosztowną zamianę konstrukcji na nową. Czasami wystarczą tylko drobne zmiany, aby schody prezentowały się jak nowe. Świetnym pomysłem może być zamiana balustrady na inną!

Wiele schodów w starszych domach to schody wewnętrzne betonowe, na których osadzano materiały wykończeniowe, na przykład drewno czy lastriko. Takie schody, chociaż solidne, nie podobają się jednak każdemu, zwłaszcza dzisiaj, gdy w aranżacji wnętrz dominują całkowicie inne trendy.

Gdy zamierzamy nadać schodom inny wygląd, nie musimy jednak wcale decydować się na szeroko zakrojone, kosztowne prace, na przykład na całkowite zrywanie materiałów wykończeniowych lub burzenie schodów i zastępowanie ich nowymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamiana balustrady przy schodach wewnętrznych. Taka niewielka zmiana może dać spektakularny efekt.

Jak zatem wykonać prace polegające na zamianie balustrady na inną? Jakie materiały na balustradę sprawdzą się najlepiej? Jakie jeszcze prace możemy wykonać wtedy, gdy wymieniamy balustradę na inną? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Jaką balustradę wybrać?

Aktualnie schody wewnętrzne możemy uzupełnić o rożnego rodzaju balustrady, aby nadać im estetyczny wygląd, a także zapewnić bezpieczeństwo domownikom.

Przy doborze odpowiednich materiałów, pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale również trwałość i wytrzymałość.

Rodzaje balustrad do schodów wewnętrznych:

balustrada drewniana
najlepiej prezentuje się drewno lite, które może pochodzić z gatunków rodzimych, na przykład dębu czy jesionu, ale również drewna egzotycznego

balustrada metalowa
najczęściej wykonuje się balustrady z metalowych tralek oraz innych elementów w kolorze chromowanym, ale może ona mieć także inne barwy, na przykład szlachetną czerń, do wnętrz klasycznych możemy wybrać także balustradę kutą wykonaną na wymiar

balustrada linkowa
wykonana z naciągniętych linek stalowych o dużym przekroju, dobrze prezentuje się w wnętrzach nowoczesnych

balustrada szklana
interesująca propozycja do nowoczesnych przestrzeni, balustrada ze szkła hartowanego przepuszcza światło i powoduje, że wnętrza wyglądają na jeszcze bardziej przestronne

balustrada z tworzywa sztucznego
|może być wycinane laserowo, aby mieć efektowny wygląd, takie rozwiązanie jest jednak rzadko spotykane w naszym kraju

Oczywiście, balustrada może być także wykonana z łączonych materiałów, na przykład często spotykamy się z balustradami wykonanymi z metalu łączonego z drewnem albo ze szkłem.

Dużo inspiracji dotyczących odmiany schodów można znaleźć aktualnie w sieci – dostępne są one między innymi na stronach internetowych firm zajmujących się realizacją schodów na zamówienie, a także na portalach wnętrzarskich, które prezentują fotografie domów z różnych zakątków świata. Warto zapoznać się z takimi inspiracjami, aby znaleźć dla siebie coś wyjątkowego!

Jak wymienić balustradę schodową na inną?

Zakres prac związanych z wymianą balustrady na schody na inną jest zależny przede wszystkim od obecnej balustrady oraz od jej konstrukcji, w tym także sposobu montażu.

Jeśli zależy nam na całkowitej odmianie schodów, wówczas powinniśmy zdecydować się i na całkowite usunięcie obecnej balustrady. Gdy jest ona przymocowana do ściany, wówczas konieczne może być kucie oraz dodatkowe prace tynkarskie. Jeżeli balustrada jest z kolei zamontowana do konstrukcji schodów, warto wykonać prace tak, aby nie naruszyć stopni, chyba że również planujemy ich wymianę na inne.

Gdy zależy nam na niskich kosztach, możemy zdecydować się na pozostawienie słupków balustrady, natomiast zmienić materiały znajdujące się pomiędzy nimi, na przykład płyty z materiału drewnopochodnego zamienić na nowoczesne elementy z chromowanego metalu.

W zależności do zakresu prowadzonych prac wymiana balustrady na inną może zająć nam od jednego dnia do nawet kilku tygodni.

Jakie prace warto jeszcze wykonać?

Jeżeli zmieniamy balustradę w naszych schodach wewnętrznych na inną, możemy przy okazji wykonać także inne prace na klatce schodowej, aby ostateczny efekt był idealny.

Przykładowo, możemy zdecydować się na odnowienie schodów. Jeśli schody są wykonane z drewna litego, możemy poddać je cyklinowaniu – dzięki temu procesowi można zetrzeć wierzchnią powłokę farb i drewna i usunąć jego niedoskonałości, aby odsłonić nową, estetyczną warstwę. Potem drewno wykańczamy olejem albo lakierem – możemy też zmienić jego barwę.

Jeśli schody wykonane są z lastriko, wtedy warto skontaktować się z firmą kamieniarską, która będzie mogła je odnowić – wypolerować, usunąć ubytki. Schody można również barwić na inne kolory.

Dodatkowo, możemy także pomyśleć o zamontowaniu specjalnego oświetlenia schodowego, na przykład oczek LED umieszczonych w ścianie przy stopniach albo specjalnych taśm ledowych pod stopniami. Takie oświetlenie może być także uzupełnione o czujnik ruchu, który będzie automatycznie włączał światło wtedy, gdy w pobliżu znajdzie się osoba. Światło wyłączy się po jej wyjściu z pomieszczenia.

Naturalnie, możemy zdecydować się także na szerzej zakrojone prace, na przykład na pomalowanie ścian na klatce schodowej, zdarcie boazerii lub pomalowanie jej na inny kolor.

Chcesz zamontować nową balustradę? Możesz skorzystać z pomocy fachowców!

Chociaż prace związane z wymianą balustrady na nową można wykonać we własnym zakresie, to jednak wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów.

Gdy także chcesz zdecydować się na odmianę schodów wewnętrznych w swoim domu, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! W naszej firmie Stalmar zapewniamy klientom kompleksowe usługi w ramach projektowania i wykonawstwa schodów wewnętrznych z różnych materiałów, w tym przede wszystkim schodów stalowych i szklanych. Na naszej stronie można już teraz zapoznać się z przykładowymi realizacjami.

Zatem wtedy, gdy obecnie użytkowane schody nie odpowiadają Ci w pełni, ale nie chcesz decydować się na kosztowny remont, pomyśl o wymianie balustrady na inną. Nawet taka kosmetyczna zmiana może dać ogromną różnicę!