Jak wykonać schody do piwnicy?

Chociaż obecnie podpiwniczenie nie jest realizowane w przypadku każdej nowej inwestycji budowlanej, to jednak wielu inwestorów nadal decyduje się na wykonanie piwnicy. Są one powszechnie spotykane także w starszych budynkach. W przypadku schodów prowadzących do piwnicy kwestie estetyki nie mają aż tak dużego znaczenia – ważna jest za to ich funkcjonalność. Zatem, jak wykonać schody do piwnicy?

Piwnica to pomieszczenie pełniące różne role. W piwnicy mogą być zlokalizowane urządzenia odpowiedzialne za ogrzewanie domu – kocioł na paliwo stałe, gaz, pompa ciepła. Także w piwnicach umieszcza się bojler na wodę, gdy jest ona podgrzewana elektrycznie w takim urządzeniu. Dodatkowo, piwnica często służy do składowania różnych przedmiotów – od sprzętu ogrodniczego czy nieużywanych mebli ogrodowych, poprzez nieużywane wyposażenie sportowe, a skończywszy na przetworach, winie oraz innych alkoholach.

Właśnie dlatego schody prowadzące do piwnicy powinny cechować się przede wszystkim praktycznymi, bezpiecznymi rozwiązaniami, aby korzystanie z nich nie było związane z ryzykiem upadku i urazu. Dodatkowo, powinny być one na tyle szerokie, by umożliwiały łatwe znoszenie oraz wynoszenie różnych przedmiotów – także tych posiadających większe gabaryty.

Z jakich materiałów można wykonać schody do piwnicy? Jakie konstrukcje schodów sprawdzają się wtedy najlepiej? Jak zadbać o to, aby były one bezpieczne i praktyczne?

Schody do piwnicy – jakie materiały wykorzystuje się najczęściej?

Do wykonania schodów wiodących do piwnicy stosowane są różnego rodzaju materiały. W tym przypadku kluczowe jest wybranie takich, które łączą w sobie wytrzymałość, trwałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Estetyka schodzi wtedy na dalszy plan.

Najczęściej stosowane materiały na schody do piwnicy:

Schody betonowe
To najpopularniejsze rozwiązanie – schody posiadają konstrukcję laną, betonową, wzmocnioną stalowymi prętami i wykonuje się je na wstępnych etapach realizacji prac budowlanych. Schody tego typu najczęściej nie są poddawane dodatkowemu wykończeniu, ale w nowszych budynkach mogą być również pokryte płytkami ceramicznymi.

Schody metalowe
Schody metalowe są przystępne cenowo, a także praktyczne – najczęściej stosuje się wtedy elementy ażurowe, które ułatwiają czyszczenie schodów, a także zapewniają odpowiednią przyczepność – posiadają właściwości antypoślizgowe, elementy metalowe są cynkowane lub malowane proszkowo, aby zabezpieczyć je przed korodowaniem.

Warto wskazać, że schody metalowe są tańsze w wykonaniu niż schody betonowe, dlatego też taka propozycja przeznaczona jest dla klientów, którym zależy na zmniejszeniu kosztów związanych z inwestycją.

Schody drewniane
W tym przypadku najczęściej wybiera się proste schody wykonane z taniego drewna, na przykład sosny. Są to schody ażurowe, przykładowo schody policzkowe. Należy zadbać o to, aby drewno było odpowiednio zaimpregnowane, aby nie było narażone na niszczenie wskutek niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Decyzję o rodzaju schodów wiodących do piwnicy najlepiej podjąć jeszcze na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego lub też przed jego adaptacją.

Schody do piwnicy – rekomendowane konstrukcje

Schody do piwnicy mogą posiadać różne typy konstrukcji, które zależne są także od tego, czy wykonano podbudowę betonową.

Najczęściej w przypadku schodów wiodących do piwnicy wysokość stopni to około 15 centymetrów, ale w niektórych budynkach stosuje się wysokość 20 centymetrów. Optymalna szerokość stopni wynosi 30-32 centymetrów.

Najlepiej, aby schody do piwnicy posiadały konstrukcję jednobiegową, czyli nie posiadały żadnych zakrętów. Taka budowa schodów umożliwia łatwe transportowanie dużych gabarytów do piwnicy.

Gdy jednak rozwiązania architektoniczne stosowane w budynku na to nie pozwalają, alternatywnym rozwiązaniem jest wybór schodów dwubiegowych, czyli wyposażonych w spocznik, który zmienia kierunek biegu schodów.

W przypadku wyboru schodów metalowych do dyspozycji jest także jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie schody kręcone. Są one najmniej wygodne w użytkowaniu, jednak zajmują również niewiele miejsca. Najczęściej taka konstrukcja schodowa wybierana jest do mniejszych domów jednorodzinnych.

Schody do piwnicy – jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Dobre schody do piwnicy powinny być bezpieczne. W przeciwieństwie do schodów wiodących z parteru na piętro, w tym przypadku najczęściej nie mamy do czynienia z odpowiednim doświetleniem naturalnym, co powoduje, że schody te mogą zwiększać ryzyko pojawienia się upadków, urazów.

Oświetlenie schodów do piwnicy najczęściej bazuje na wykorzystaniu lamp sufitowych albo ściennych – kinkietów. W przypadku takich inwestycji najczęściej nie stosuje się oświetlenia dekoracyjnego stopni, ponieważ jego wykonanie związane jest z wyższymi kosztami. Dla poprawy bezpieczeństwa można jednak rozważyć zamontowanie czujnika ruchu – będzie on automatycznie włączał oświetlenie wtedy, gdy w jego zasięgu znajdzie się poruszająca się osoba.

Chociaż przy schodach do piwnicy często nie montuje się balustrad, to jednak warto pomyśleć o takim właśnie rozwiązaniu, szczególnie wtedy, gdy schody nie są ogrodzone z jednej strony ścianą budynku. Balustradę najczęściej wykonuje się z niedrogich materiałów, na przykład montuje się balustrady ze stali cynkowanej, balustrady drewniane – sosnowe.

Istotna jest także antypoślizgowość stopni. W przypadku schodów metalowych z ażurowych elementów nie trzeba obawiać się o kwestie bezpieczeństwa. Schody drewniane mogą też najczęściej zapewnić właściwą ochronę przed poślizgami. W przypadku schodów betonowych, które nie są wykańczane innymi pokryciami, można także zabezpieczyć się przed takim ryzykiem. Większe niebezpieczeństwo dotyczy jednak schodów wykończonych płytkami ceramicznymi. W tym przypadku rekomendowane jest wybranie płytek antypoślizgowych. Można także zastosować specjalne taśmy antypoślizgowe, które naklejane są na stopniach.

Wobec tego wtedy, gdy w domu ma znaleźć się piwnica, warto również zwrócić uwagę na konstrukcję schodów, które będą łączyły ją z parterem.