Jak sprawić, że schody będą piękniejsze?

Schody wewnątrz Twojego domu nie wyglądają już zbyt atrakcyjnie? Chcesz nadać im piękniejszy wygląd? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi poradami.

Schody wewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. Mają one służyć do komunikacji pomiędzy kondygnacjami w budynku. Jednak oprócz tej właśnie roli schody mogą być także dekoracją, która od razu przyciąga wzrok. Dzięki temu mogą nadać wnętrzom atrakcyjny wygląd i sprawić, że będą prezentowały się jeszcze lepiej.

W jaki sposób można sprawić, że schody będą jeszcze piękniejsze? Sprawdź już teraz nasze porady i wybierz dla siebie taką metodę, która szybko odmieni wygląd schodów wewnętrznych w Twoim domu.

Nakładki dywanowe na schody

Schody w Twoim domu posiadają powycierane stopnie, a Ty nie masz czasu lub pieniędzy na ich kompleksową renowację? W takim przypadku doskonałym pomysłem może być zakupienie ozdobnych nakładek dywanowych!

Nakładki dywanowe na schody to specjalne dywaniki, które wykonuje się z materiału dywanowego odpowiednio przyciętego i obszytego. Najczęściej posiadają półokrągły kształt i pasują do każdego typu schodów ze względu na swój uniwersalny wymiar.

Wielu osobom nakładki na schody kojarzą się z mało atrakcyjnymi wzorami, ale aktualnie w sprzedaży można znaleźć także nowoczesne modele, na przykład wykonane z dywanów typu shaggy z długim włosiem czy też z dywanów o nowoczesnych wzorach, na przykład z modnymi motywami geometrycznymi.

Nakładki dywanowe na schody nie tylko mogą uatrakcyjnić ich wygląd, ale również zapewnią większy komfort oraz poprawią bezpieczeństwo korzystania ze schodów – zapobiegają poślizgom.

Nowa balustrada do schodów

Wymiana balustrady w schodach wcale nie musi wiązać się z bardzo wysokim kosztem. W wielu przypadkach ta dość prosta procedura pozwala na całkowitą odmianę wyglądu schodów i nadanie im nowocześniejszego wyglądu.

Balustrada schodowa może być wykonana z różnych materiałów, na przykład z drewna naturalnego malowanego na różne kolory, z metalu – to idealny wybór, gdy chcemy uzyskać efekt nowoczesnego czy industrialnego wnętrza, ze szkła – doskonale powiększa przestrzeń, a także z innych materiałów.

Nowa balustrada schodowa powinna być nie tylko ładna, ale też stabilna, aby zapewniać maksymalne bezpieczeństwo jej użytkowania. Pamiętajmy przy tym podczas wyboru najlepszego wariantu!

Oświetlenie schodów

Ciekawy efekt uzyskamy również przez oświetlenie schodów. Dzisiaj to naprawdę bardzo proste za sprawą technologii LED, która umożliwia przygotowanie różnorodnych aranżacji świetlnych także tam, gdzie jest mało miejsca.

Oświetlenie schodów może polegać na podświetleniu ich stopni przez umieszczenie pod nimi taśm LED. Taśmy te można też wykorzystać do podświetlenia schodów od spodu – świetnie sprawdzają się przy schodach ażurowych. Inna metoda to wykorzystanie oczek świetlnych montowanych w ścianie przy stopniach.

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę taśm i oczek LED. Wśród nich znajdują się zarówno te dające światło w różnych odcieniach bieli, jak również te o różnych kolorach z palety RGB. Można tworzyć dzięki nim także urozmaicone kompozycje świetlne.

Oświetlenie schodowe może współpracować również z czujnikami ruchu. To praktyczne rozwiązanie, które eliminuje konieczność ciągłego włączania i wyłączania światła na klatce schodowej, a tym samym poprawia bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Gdy osoba znajdzie się w zasięgu czujnika, ten automatycznie włączy światło. Zostanie ono wyłączone automatycznie po określonym czasie, dlatego to także dodatkowa oszczędność energii elektrycznej!

Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Gdy pod schodami znajduje się wolna przestrzeń, można także zagospodarować ją tak, aby nadać jej bardziej atrakcyjny wygląd. Tutaj możliwości zależne są już od naszej wyobraźni!

Przestrzeń pod schodami można zabudować, tworząc tam miejsce do przechowywania książek lub bibelotów. Można także ustawić tam komfortowy fotel lub stworzyć przestrzeń na nieużywane obecnie ubrania lub inne przedmioty, kto rechcemy schronić przed wzrokiem innych osób. Gdy pod schodami jest dużo światła, możemy też ustawić tam kwiaty, które ożywią przestrzeń.

Pomalowanie schodów na inny kolor

Prostym sposobem na odnowienie schodów i nadanie im jeszcze ładniejszego wyglądu jest pomalowanie ich na inny kolor. Wraz ze schodami możemy też odświeżyć wygląd całej klatki schodowej, malując jej ściany.

Schody można pomalować na różne kolory – aktualnie największą popularnością cieszą się te monochromatyczne, czyli biel, szarości oraz czerń. Nie musimy malować całych schodów. Ciekawy efekt uzyskamy też poprzez pomalowanie balustrady czy elementów pionowych schodów.

W sieci można znaleźć wiele pomysłów na to, jak pomalować schody i nadać im atrakcyjny, nowoczesny wygląd. To nie takie trudne, ale musimy dobrze zaplanować prace, aby schody zdążyły wyschnąć w pożądanym czasie.

Obrazy lub zdjęcia na ścianie przy schodach

W wielu domach ściana przy schodach jest pusta i nie posiada żadnych dekoracji. Możemy nadać jej atrakcyjny wygląd, przez umieszczenie na niej obrazów czy zdjęć!

Duża przestrzeń do dyspozycji może być doskonała do prezentacji ciekawych plakatów czy zdjęć rodzinnych. Wybór dekoracyjnych ramek pozwoli na podkreślenie elegancji klatki schodowej.

Nowe meble przy schodach

Jeśli przy schodach znajdują się meble, na przykład wieszaki na odzież, konsola, na której trzymamy telefon czy lampkę, siedzisko czy szafka na obuwie, wówczas możemy pomyśleć także o ich odmianie.

Nowe meble potrafią odmienić wygląd schodów, a przy tym pozwolą także na uzyskanie pożądanego efektu aranżacyjnego, na przykład w stylu skandynawskim, industrialnym czy też klasycznym. Nie musimy jednak wydawać na ten cel sporej kwoty – alternatywna propozycja do odnowienie mebli, na przykład przez pomalowanie ich na inny kolor lub oklejenie, wymianę uchwytów na nowe.

Podsumowując, upiększenie schodów wcale nie musi być skomplikowane, a także nie musi pociągać za sobą bardzo wysokich wydatków. Mamy nadzieję, że nasze porady przydadzą się podczas Twoich domowych rewolucji!