Jak zagospodarować wolne miejsce pod schodami?

Gdy decydujemy się na schody o lekkiej konstrukcji, która pozwoli nam na uzyskanie wolnej przestrzeni pod nimi, warto ją pomysłowo zagospodarować. Na co warto się zdecydować, aby wykorzystać to miejsce w pełni?

Niezależnie od tego, czy chcemy wybrać schody metalowe czy też drewniane, gdy nie wykonujemy ich na podbudowie betonowej, wtedy mamy możliwość wykorzystania przestrzeni znajdującej się właśnie pod nimi. Miejsce to może przydać się zarówno w mniejszych domach i piętrowych mieszkaniach, jak również w tych większych budynkach.

Przestrzeń pod schodami może pomóc nam w przechowywaniu, ale może stać się także nowym pomieszczeniem, które będzie pełniło szereg ważnych funkcji. Co wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Miejsce pod schodami – zabudowane czy otwarte?

Gdy wybieramy schody, które dają nam możliwość uzyskania wolnej przestrzeni pod nimi, musimy na samym początku podjąć ważną decyzję – czy przestrzeń ta ma być zabudowana czy też wolimy, aby była ona otwarta, bez zabudowy?

Każda z tych propozycji ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. W pierwszym przypadku, czyli przy otwartej przestrzeni uzyskujemy wrażenie jej optycznego powiększenia, a także możemy dowolnie zmieniać jej przeznaczenie w zależności od konkretnych potrzeb. W drugim mamy z kolei zasłonięte pomieszczenie, w którym możemy umieścić przedmioty przeznaczone tylko dla nas, aby ochronić je przed wzrokiem innych.

Oczywiście, weźmy także pod uwagę całą aranżację danego wnętrza, aby dobrać takie rozwiązanie, które sprawdzi się wtedy najlepiej!

Pomysły na wolną przestrzeń pod schodami

Ile wnętrz, tyle pomysłów na wolne miejsce znajdujące się pod schodami. W zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy, przestrzeń ta może posiadać różne cele. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami!

Garderoba
Gdy schody znajdują się blisko wejścia prowadzącego do domu, miejsce pod nimi będzie idealne do urządzenia garderoby na odzież domowników oraz gości. Garderoba może być otwarta – wystarczy wtedy zwiesić wieszak, ale możemy także wykonać ją w zabudowie pod wymiar – wtedy okrycia wierzchnie będą osłonięte przed wzrokiem innych. Możemy też przechowywać tam nieużywane obecnie ubrania, obuwie, dodatki.

Otwarte półki do przechowywania
To druga popularna propozycja – przestrzeń pod schodami świetnie nadaje się do przygotowania półek otwartych. Można wykonać je także samodzielnie, bez pomocy stolarza! Półki mogą przydać się do przechowywania różnych przedmiotów – można stworzyć tam wtedy biblioteczkę, miejsce do ustawienia pamiątek, gadżetów, roślin i innych rzeczy, które chcemy mieć pod ręką.

Szuflady do przechowywania
Alternatywą dla otwartych półek mogą być także szuflady zabudowane w konstrukcji schodów. Sprawdzą się podczas przechowywania różnych przedmiotów.

Stojaki na wino
To propozycja dla wszystkich amatorów tego szlachetnego trunku. Miejsce pod schodami może posłużyć nam również do przechowywania wina – możemy stworzyć wtedy otwarte półki typu X, w których można łatwo umieścić butelki. Pamiętajmy jednak o tym, że przestrzeń ta powinna być zacieniona i chłodna – gdy pod schody często zagląda słońce, nie będzie to idealne miejsce do przechowywania wina.

Pralnia i suszarnia
Gdy miejsca pod schodami mamy więcej, możemy wykonać zabudowę i umieścić w niej pralnię oraz suszarnię. Pralka, a także suszarka – zwykła albo automatyczna – z pewnością zmieszczą się pod schodami. W ten sposób można zaoszczędzić miejsce w łazience czy też w kuchni, gdzie najczęściej umieszcza się te sprzęty. Pamiętajmy o tym, że pralnia i suszarnia pod schodami wymaga przygotowania odpowiedniej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Telewizor w salonie
Gdy schody wewnętrzne znajdują się w salonie, wówczas przestrzeń pod nimi może posłużyć również do stworzenia kącika z telewizorem. Wystarczy dokupić płaską szafkę pod TV i postawić na niej telewizor, aby zagospodarować wolne miejsce.

Podręczny schowek
Zabudowana przestrzeń pod schodami może stać się także wygodnym miejscem do przechowywania tych przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć przed wzrokiem innych, na przykład mioteł, mopa, odkurzacza i innych rzeczy, które chcemy mieć pod ręką, ale jednocześnie chcemy je zasłonić.

Miejsce do zabawy
Gdy w domu mieszkają dzieci, przestrzeń pod schodami może przemienić się wtedy w świetne miejsce do spędzania wolnego czasu. Można urządzić tam domek dla lalek albo tajemniczą jaskinię, w której na dzieci będzie czekało mnóstwo dobrej zabawy!

Miejsce do pracy
W domu brakuje miejsca na urządzenie gabinetu do pracy? W takim przypadku można wykorzystać wolną przestrzeń pod schodami, która sprawdzi się świetnie przy wykonywaniu różnych zadań. Umieszczone tam biurko może mieć także większy blat. Dodatkowo, mogą także towarzyszyć mu półki i szafki do przechowywania.

Spiżarnia
Jeżeli w domu nie ma spiżarni, w takim przypadku miejsce od schodami może za nią posłużyć. Najlepiej sprawdzi się wtedy zabudowa, aby można było uzyskać wolne miejsce do przechowywania, na przykład w postaci praktycznych półek. Pamiętajmy o tym, że na spiżarnię nie nadają się także te schody, które znajdują się w mocno nasłonecznionym miejscu, gdzie najczęściej jest cieplej niż w innych punktach domu.

Kominek
Pod schodami znajdzie się także miejsce na kominek. W zależności od ich konstrukcji można zdecydować się na model narożny czy też ten tradycyjny. Wykonanie kominka w takim miejscu będzie wymagało także odpowiednio wczesnego zaplanowania instalacji do odprowadzania spalin.

Legowisko dla zwierzaków
Gdy pod schodami mamy wolne miejsce, możemy także urządzić tam legowisko dla psa albo dla kota. Miejsce do wypoczynku dla pupila może być otwarte – wtedy po prostu układamy tam gotowe legowisko, ale możemy także je zabudować, aby zapewnić zwierzęciu zamkniętą przestrzeń, która będzie ułatwiała wypoczynek.

Podsumowując, wolna przestrzeń pod schodami może być zagospodarowana na wiele sposobów – możemy stworzyć z niej miejsce do przechowywania, ale również możemy wydzielić tam oddzielny pokój, co ma duże znaczenie przede wszystkim w mniejszych domach i mieszkaniach, gdzie liczy się każdy wolny centymetr. Możliwości są nieograniczone.