Schody metalowe zabiegowe – elegancja w nowoczesnym wydaniu

stalmar

Dobór właściwych schodów wewnętrznych zawsze powinien być wynikiem przemyślanej decyzji. Wiele dostępnych propozycji powoduje, że konstrukcja ta powinna być dopasowana do wnętrza, gustu użytkowników, ale również funkcjonalna oraz bezpieczna. Wśród ostatnich hitów w branży schodów wewnętrznych znajdują się schody metalowe zabiegowe.

Dzisiaj schody metalowe zabiegowe są popularnym wyborem do domów jednorodzinnych, a także do mieszkań dwukondygnacyjnych. Dostępne są przy tym w wielu wariantach do wyboru, a także mogą być indywidualnie dopasowane do każdego wnętrza. Jak wyglądają? Z jakich materiałów najczęściej są budowane? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak wyglądają schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to specjalny typ konstrukcji schodowej, która charakteryzuje się skręconym biegiem przypominającym kształt litery C albo U. Gdy bieg schodów tego typu zakręca pod kątem prostym, wtedy stopnie posiadają kształt trójkątny albo trapezowy. Nie mają one zatem spoczników charakterystycznych dla schodów dwubiegowych czy trzybiegowych.

Ze względu na swoją budowę schody zabiegowe często wybierane są do mniejszych pomieszczeń, ponieważ zabierają one mniej miejsca niż schody ze spocznikami. Dodatkowo, ich atutem jest stylowy, nowoczesny wygląd, chociaż także można spotkać je we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym.

Niekiedy można spotkać się ze zdaniem, że schody zabiegowe są mało komfortowe ze względu na brak spoczników, jednak jest to głównie kwestia przyzwyczajenia się do nieregularnych kształtów ich stopni.

Schody zabiegowe – także na konstrukcji metalowej

Schody zabiegowe mogą mieć różne konstrukcje. Dzieli się je na dwie główne kategorie, a mianowicie na schody na podbudowie betonowej, a także na schody ażurowe, które nie posiadają tego typu podbudowy z betonu.

W przypadku schodów o budowie ażurowej bardzo często bazą konstrukcji jest rama metalowa. Stosowane są wtedy spawane profile stalowe, które charakteryzują się odpowiednią sztywnością. Metal nadaje się do tego celu bardzo dobrze – jest wytrzymałym, trwałym, odpornym materiałem, dlatego wykonane z niego schody mogą zapewnić właściwą stabilność oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo, konstrukcja ta jest w miarę lekka, dlatego nie stanowi ona nadmiernego obciążenia dla budynku – można z powodzeniem zastosować ją też w mieszkaniach.

Z metalu można wykonać także konstrukcję schodów zabiegowych, czyli skręcających. W tym przypadku stosowane są zróżnicowane warianty schodów, w tym między innymi:

  • schody policzkowe – posiadają dwie belki policzkowe po bokach stopni, stopnie wsunięte są w gniazda znajdujące się w belkach policzkowych, nazywane także schodami wangowymi
  • schody kacze – mają stopnie inne stopnie, odpowiadające kształtom stóp, dlatego zajmują mało miejsca
  • schody z policzkiem centralnym – posiadają jedną, umieszczoną na środku stopni belkę
  • schody ze stopniami nakładanymi na belki – boczne belki posiadają konstrukcję przypominającą schodki, na które nakładane są stopnie
  • schody spiralne – do schodów zabiegowych zalicza się także schody spiralne, o konstrukcji kręconej

Schody metalowe zabiegowe – nie tylko z samego metalu

Do wykonania schodów metalowych zabiegowych wykorzystać można sam metal. Najczęściej wybór pada wtedy na estetyczne elementy malowane proszkowo, na przykład na blachy ryflowane, kratownice – blachy ażurowe, które tworzą efektowną, ale wytrzymałą siateczkę.

Schody zbudowane całkowicie z metalu są dobrym wyborem do wnętrz o industrialnym, przemysłowym charakterze – współczesnych loftów.

Metal można łączyć także z innymi materiałami. Bardzo często jest on łączony z naturalnym drewnem litym, ale również ze szkłem hartowanym.

Stopnie drewniane na metalowej konstrukcji schodów zabiegowych prezentują się bardzo elegancko i wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Z kolei elementy szklane sprawiają, że cała konstrukcja nabiera niebanalnego, futurystycznego wymiaru.

Zatem konstrukcja schodów metalowych zabiegowych to dzisiaj popularny wybór do wielu wnętrz. Świetnie prezentują się także w mniejszych przestrzeniach, gdzie ważny może być każdy wolny centymetr.