Schody wewnętrzne na małej klatce schodowej – co wybrać?

stalmar

Często schody budowane są na przestronnym korytarzu. Zdarza się jednak, że umieszczane są w małej przestrzeni. Na co warto zdecydować się wtedy, gdy do dyspozycji mamy niewiele miejsca na ich ustawienie?

Nie każdy dom czy mieszkanie dają właścicielowi nieograniczone możliwości w aranżacji schodów wewnętrznych. Wówczas trzeba iść na kompromisy, aby wybrać taką konstrukcję, która będzie przede wszystkim mieściła się w danej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zapomnieć o kwestiach estetyki.

W naszej firmie Stalmar posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizacji różnych konstrukcji schodowych dla klientów. Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad dotyczących doboru schodów do małych wnętrz!

Schody do małego wnętrza – nie tylko kręcone

Najczęściej do małych wnętrz wybierane są schody kręcone, ponieważ zabierają najmniej przestrzeni. Rzeczywiście, to bardzo dobry wybór wtedy, gdy mamy mało przestrzeni do dyspozycji.

Schody kręcone (spiralne) najczęściej wykonane są z metalu, który nadaje im odpowiednią stabilność i trwałość. Stopnie mogą być wykończone drewnem lub innymi materiałami. Dookoła schodów biegnie również praktyczna poręcz.

Takie schody możemy zamówić w firmach, które specjalizują się w ich projektowaniu i wykonawstwie, ale również możemy zakupić je jako gotowe w marketach budowlanych.

Jednak w małych przestrzeniach nie musimy decydować się tylko na schody kręcone. Do dyspozycji są także inne konstrukcje, które również mogą świetnie wpasować się w niewielką przestrzeń.

Prostym wyborem będą schody jednobiegowe, czyli takie, które prowadzą tylko w górę i nie mają żadnych zakrętów. Najlepiej zdecydować się wówczas na schody ażurowe, czyli takie, które nie są osadzone na podbudowie z betonu, ale dają wolną przestrzeń pod sobą.

Gdy wnętrze jest jednak za małe, aby umieścić w nim schody jednobiegowe, można zdecydować się na schody dwubiegowe, czyli schody z zakrętem. Mogą być wyposażone w spocznik, czyli w płaską przestrzeń łączącą dwa biegi, ale możemy też wybrać schody zabiegowe, których stopnie tworzą wachlarz na zakręcie.

Schody te, na przykład takie jak schody policzkowe, schody podwieszane, schody samonośne oparte na centralnej belce nośnej, zajmują mało miejsca i dodatkowo nie przytłaczają wnętrza.

Tego rodzaju schody wykonuje się z różnych materiałów, ale najbardziej popularne z nich to drewno oraz metal, które zapewniają całej konstrukcji odpowiednią stabilność i wytrzymałość.

Jakie schody wybrać, aby optycznie powiększyć przestrzeń?

Zatem w małych wnętrzach nie musimy decydować się tylko i wyłącznie na schody kręcone. Dobrym wyborem będą również schody jednobiegowe albo dwubiegowe, które nie będą zaburzały wyglądu przestrzeni.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się schody o konstrukcji ażurowej, czyli takie, które nie są w pełni zabudowane. Ażurowa konstrukcja, przez którą prześwituje światło, jest w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Nie przytłacza tak wnętrza i sprawia, że nabiera ono stylowej lekkości.

Efekt optycznego powiększenia wnętrza dzięki schodom ażurowym możemy spotęgować poprzez wybór odpowiednich materiałów.

Warto przede wszystkim skoncentrować się na schodach wykonanych z materiałów w jasnych kolorach, na przykład bieli, jasnej szarości, beżu czy też jasnych wybarwień drewna. Jasne kolory powiększają wnętrze optycznie, podczas gdy te ciemniejsze mogą je pomniejszyć.

Oczywiście, najlepiej, aby cała klatka schodowa była wykonana w jasnych kolorach, aby wyglądać na jeszcze większą.

Efekt optycznego powiększenia przestrzeni można osiągnąć także dzięki wykorzystaniu szkła – hartowane szkło stosowane na stopnie i balustrady również sprawia, że przestrzenie prezentują się bardziej przestronnie. Analogiczny rezultat można uzyskać dzięki lakierowanym, błyszczącym nawierzchniom.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą schodów w naszej firmie Stalmar – jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa wyjątkowe schody wewnętrzne nawet do najmniejszych przestrzeni!