Jak myć schody wewnętrzne?

Schody znajdujące się wewnątrz domu także narażone są na codzienne zabrudzenia i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. O czym należy pamiętać przy ich czyszczeniu?

Aby schody wewnętrzne mogły cieszyć oko na lata, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy będą one mogły wyglądać dobrze, a także wydłużymy przez to ich żywotność. 

Wiele osób nie wie jednak, jak myć schody. Chociaż to z pozoru prosta czynność, to jednak możemy popełnić wtedy szereg błędów. Na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Sposób pielęgnacji zależy od materiału użytego na schody

Schody mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów. W związku z tym każde z nich będą wymagały także innej pielęgnacji, która będzie do nich dopasowana.

Do budowy schodów wewnętrznych najczęściej stosuje się poniższe typy materiałów:

  • drewno naturalne
  • płyty drewnopochodne
  • metal, głównie stal nierdzewna
  • kamień
  • szkło

Dobór odpowiednich środków czystości oraz postępowania pozwoli wówczas na dokładne wyczyszczenie schodów oraz nie spowoduje ich uszkodzenia. Niewłaściwa pielęgnacja może przynieść odwrotny skutek – materiał zostanie uszkodzony, a żywotność schodów może być skrócona!

Mycie schodów drewnianych

Schody drewniane są bardzo popularne i spotykane są w wielu domach jednorodzinnych. Do ich wykonania najczęściej stosuje się drewno twarde, na przykład dębowe albo jesionowe, które może posłużyć na lata.

Drewno na schody wewnętrzne jest odpowiednio zabezpieczane specjalnymi lakierami, ale nie oznacza to, że nie wymaga ono specjalnej pielęgnacji. Najlepiej schody drewniane myć z użyciem preparatów przeznaczonych do drewna naturalnego.

Specjalne płyny do mycia podłóg drewnianych sprawdzą się optymalnie. Zawierają dodatek naturalnych olejków i wosków, które dodatkowo pielęgnują drewno i wydłużają jego trwałość. 

W sprzedaży można znaleźć również mleczka pielęgnacyjne. Są to preparaty o większej zawartości środków pielęgnujących, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale także maskują drobne rysy, regenerują powierzchnię i poprawiają jej wygląd. Należy jednak sprawdzić, czy mleczko nie spowoduje nadmiernej śliskości powierzchni drewnianych – może pogorszyć to bezpieczeństwo schodów.

Przy myciu schodów drewnianych należy używać niewielkiej ilości wody i nie dopuszczać do przemoczenia nawierzchni, co może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Na uporczywe plamy można zastosować środki do drewna bez rozcieńczania. Dobrze sprawdzają się także spirytus. Nie należy używać natomiast mleczek czyszczących lub specyfików z chlorem – mogą spowodować odbarwienie drewna.

Mycie schodów z płyt drewnopochodnych

Co prawda płyt tych na ogół nie stosuje się na całe schody, to jednak także są one powszechnie spotykane. To najczęściej płyty MFD, płyty laminowane, które przypominają naturalne drewno.

Mycie schodów z płyt drewnopochodnych nie wymaga stosowania specjalistycznych środków. Płyty te są bardziej odporne niż drewno, dlatego można stosować do nich uniwersalne środki czyszczące.

Należy jednak uważać, aby nie przemoczyć płyt, szczególnie na ich łączeniach oraz na krawędziach, co może spowodować ich nieestetyczne napuchnięcie.

Mycie schodów metalowych

Schody metalowe są proste w pielęgnacji. Najczęściej produkowane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na liczne czynniki zewnętrzne, w tym też na wilgoć.

Wykonane z metalu schody zewnętrzne należy czyścić uniwersalnymi środkami czyszczącymi, na przykład płynami do mycia podłóg. 

Mycie schodów z kamienia

Z kolei schody kamienne wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Najczęściej spotyka się schody wykonane z granitu, ale stosuje się też inne rodzaje kamieni, na przykład są to marmury czy piaskowce. Zakłady kamieniarskie zabezpieczają schody tego typu impregnatami, by wydłużyć ich żywotność, ale również wtedy konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów.

Do schodów z kamienia naturalnego powinno stosować się odpowiednie specyfiki przeznaczone do takich właśnie nawierzchni. Wówczas można skutecznie usunąć zanieczyszczenia, a przy tym także zadbać o nawierzchnię z kamienia.

Warto także pamiętać o tym, że kamień jest szczególnie narażony na uszkodzenia wskutek kontaktu z nadmiernie kwaśnymi preparatami, na przykład zawierającymi kwas cytrynowy, z wybielaczami, ponieważ mogą poważnie odbarwić, zmatowić kamień.

Schody szklane

Do wnętrz bardzo ciekawym wyborem mogą być również schody szklane, które wykonane są ze szkła hartowanego – dodatkowo zabezpieczonego przed uszkodzeniem mechanicznym. Szkło to jest bardzo wytrzymałe i przy tym niezwykle eleganckie – schody szklane wspaniale prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, ale i tych klasycznych.

Mycie schodów szklanych powinno odbywać się z zastosowaniem preparatów przeznaczonych do mycia szkła. Zawierają one zarówno substancje usuwające zanieczyszczenia, jak również zmniejszające smugi, na przykład mogą być to alkohole. Taki skład powoduje, że szkło jest krystalicznie czyste i lśniące.

Najlepiej stosować wtedy ściereczki wykonane z mikrofibry, które po dokładnym wykręceniu bardzo dobrze myją szklane nawierzchnie, zbierając z nich zabrudzenia i zmniejszając smugi.

Czym myć schody – mop czy ściereczka?

Rodzaj akcesoriów do mycia schodów także ma duże znaczenie dla efektów pracy. Możemy zdecydować się na zastosowanie mopa lub też na ściereczkę.

Mop będzie przy tym wygodniejszy w użyciu, ale nie umyjemy nimi szczelin. Wtedy lepiej zastosować ściereczkę z mikrofibry i zetrzeć zanieczyszczenia. Wilgotna ściereczka pozwoli także na usunięcie zabrudzeń z poręczy, a także balustrady.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednia pielęgnacja schodów wewnętrznych to gwarancja, że będą one nie tylko czyste, ale również będą mogły posłużyć na wiele lat. 

Dobór właściwych specyfików ma szczególne znaczenie w przypadku schodów drewnianych i kamiennych, ponieważ niewłaściwe mycie może doprowadzić do zniszczenia ich nawierzchni. Najprościej myje się schody metalowe, z materiałów drewnopochodnych, a także szklane, chociaż te ostatnie również wymagają wybrania specjalnych preparatów zapobiegających powstawaniu smug.