Schody wewnętrzne powinny być przede wszystkim bezpieczne. Gdy ich stopnie są nadmiernie śliskie, wówczas pojawia się ryzyko groźnych wypadków. Jak można samodzielnie zapobiec śliskości stopni swoich schodów wewnętrznych? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!
Śliskie schody mogą być bardzo niebezpieczne dla domowników. Taki problem dotyczyć może różnych typów schodów, których stopnie wykonane są z gładkich materiałów, które mogą stwarzać ryzyko poślizgnięć.
Jeśli z podobną sytuacją mamy do czynienia u siebie w domu, w takim przypadku warto jak najszybciej zareagować, zanim wydarzy się wypadek. Co powoduje, że stopnie mogą być nadmiernie śliskie? Jak zmniejszyć śliskość stopni na schodach? Sprawdź teraz!
Co powoduje, że schody są nadmiernie śliskie?
Nadmiernie śliskie schody kojarzą nam się przede wszystkim z dwoma typami materiałów – drewnem oraz kamieniem. Rzeczywiście, to właśnie te typy materiałów mogą tworzyć bardzo gładkie i niebezpieczne powierzchnie, ale warto wskazać też, że problem ten może dotyczyć schodów z płytek ceramicznych czy też schodów ze szklanymi stopniami.
Schody mogą także z czasem stać się bardziej śliskie. Ten problem dotyczy głównie schodów drewnianych, ponieważ drewno wyciera się pod wpływem użytkowania. W związku z tym w tych miejscach, na które następujemy najczęściej, mogą pojawić się wyświecenia, które są nadmiernie śliskie. Także nieodpowiednia pielęgnacja schodów drewnianych może przyczynić się do ich nadmiernej śliskości – należy wtedy unikać polerowania ich na wysoki połysk.
Generalnie, najmniejsze niebezpieczeństwo poślizgnięć stwarzają schody metalowe, których stopnie posiadają ażurową albo tłoczoną nawierzchnię. Takie schody wewnętrzne zmniejszają ryzyko wypadków, dlatego też rekomendowane są dla tych osób, którym zależy na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w swoim domu. Tego typu schody także mogą prezentować się stylowo w różnych wnętrzach!
Alternatywna propozycja to płytki ceramiczne ze specjalnymi rowami – ryflami, które posiadają właściwości antypoślizgowe. Wówczas warto zwrócić uwagę na oznaczenie płytek, które informuje o ich właściwościach antypoślizgowych – stosuje się oznaczenia od R9 do R13, przy czym płytki poniżej R9 nie są antypoślizgowe.
Sposoby na zmniejszenie śliskości schodów wewnętrznych – co wybrać?
Jeśli schody w domu są nadmiernie śliskie, w takim przypadku powinniśmy przeciwdziałać takiemu efektowi. Im prędzej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko wypadków!
Aktualnie do dyspozycji posiadamy szeroką gamę różnych sposobów na zmniejszenie śliskości schodów – również we własnym zakresie. Co sprawdzi się najlepiej?
Aby zmniejszyć śliskość stopni, można:
- zamontować na nich taśmy antypoślizgowe
- nałożyć na nie nakładki dywanowe
- obłożyć je chodnikiem lub wykładziną
- zabezpieczyć lakierem antypoślizgowym
Jaka z tych metod będzie najlepsza, aby zredukować nadmierną śliskość schodów? Przyjrzeliśmy się bliżej wszystkim z nich!
Taśmy antypoślizgowe
Generalnie, to najprostsze, a także najszybsze rozwiązanie, które również nie niesie ze sobą wysokich wydatków. Specjalne taśmy antypoślizgowe możemy kupić w wielu sklepach, w tym w marketach z wyposażeniem wnętrz, z materiałami podłogowymi, w marketach budowlanych.
Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe umieszczamy wówczas na krawędzi stopnia. Ze względu na swoją chropowatą nawierzchnię taśmy te zapobiegają poślizgnięciom. Nie odpowiadają jednak każdemu – nie są estetyczne i z czasem mogą zacząć się odklejać.
Nakładki dywanowe
Są to nakładki, które umieszczane są na stopniach schodów. Można zastosować je do schodów wielu typów, w tym drewnianych, kamiennych czy z lastriko. Nakładki wykonuje się z materiału dywanowego, który sam w sobie jest szorstki i posiada właściwości antypoślizgowe.
W sprzedaży znajdziemy wiele typów nakładek, dlatego można dopasować je do aranżacji wnętrza. Montaż jest bardzo prosty – większość nakładek posiada samoprzylepną warstwę od spodu, dlatego wystarczy nałożyć je na stopnie. Nakładki dywanowe można zamontować na schodach pełnych i ażurowych (bez podstopnic).
Chodnik lub wykładzina na schody
Jeżeli nawierzchnia jest już odpowiednio zeszlifowana, usuwamy ze schodów zanieczyszczenia, a następnie gruntujemy nawierzchnię.
Gdy schody nie wyglądają estetycznie, ale jednocześnie nie chcemy ich na razie wymieniać na nowe, można wykorzystać chodniki lub wykładziny dywanowe, którymi obkłada się konstrukcję schodów.
Takie rozwiązanie sprawdzi się przy schodach o konstrukcji pełnej, czyli ze stopniami i podstopnicami – nie można zastosować go przy schodach ażurowych, które nie posiadają podstopnic.
Także w tym przypadku mamy do dyspozycji szeroką gamę różnych typów chodników i wykładzin, które mogą być dopasowane do aranżacji przestrzeni, aby nadać jej stylowy wygląd.
Lakiery antypoślizgowe na schody
Warto także wspomnieć o specjalnych lakierach antypoślizgowych, które przeznaczone są do stosowania na schody oraz na inne nawierzchnie, na przykład na podłogi drewniane, kamienne.
Lakiery antypoślizgowe są bezbarwne, dlatego też nie zmieniają one koloru nawierzchni, na którą są nanoszone. Tworzą na nich wytrzymałe powłoki antypoślizgowe, które cechują się wysoką odpornością na ścieranie, a także na popularne detergenty. Nawierzchnie te są lekko chropowate, dlatego też pozwalają na uzyskanie odpowiedniej ochrony przed poślizgnięciami.
W sprzedaży znajdziemy także farby antypoślizgowe w wielu kolorach do wyboru. Sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy całkowicie chcemy zmienić wygląd podłoża.
Co jeszcze można zrobić, aby zapobiegać poślizgnięciom na schodach?
Aby nie doszło do poślizgnięcia na schodach, powinniśmy także pamiętać o tym, aby odpowiednio je pielęgnować – stosować rekomendowane środki czystości, a także nie wybierać detergentów mogących zwiększyć śliskość, gładkość nawierzchni.
Dla zmniejszenia niebezpieczeństwa warto stosować także antypoślizgowe kapcie lub skarpetki, które od spodu wykończone są gumowanymi elementami zapobiegającymi ślizganiu się po nawierzchniach.
Podsumowując, jeśli mamy problem ze śliskimi schodami, pamiętajmy o tym, aby zaradzić mu tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób możemy zapobiec poważnym wypadkom domowników.