Schody wewnętrzne z czasem mogą przestać prezentować się atrakcyjnie. Jeśli gruntowne czyszczenie nie pomaga, można pomyśleć o ich odmalowaniu. Jak pomalować schody wewnętrzne, aby znów wyglądały jak nowe?
Znajdujące się wewnątrz naszych domów i mieszkań schody są narażone na szereg uszkodzeń każdego dnia. Zabrudzenia, odbarwienia, rysy, odpryski farby, trwałe plamy, których nie można już usunąć – to wszystko powoduje, że niegdyś piękna klatka schodowa może przestać prezentować się atrakcyjnie.
W takiej sytuacji nie trzeba jednak wcale decydować się na nowe schody wewnętrzne. Gdy te obecnie użytkowane nadal są w świetnym stanie technicznym, można po prostu je odmalować, a przy okazji wykonać dodatkowe prace, które mają na celu ich odnowienie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!
Malowanie schodów – co jest potrzebne?
Aby pomalować schody, musimy przede wszystkim dobrać odpowiednie produkty oraz akcesoria, które będą nam wówczas potrzebne.
Farba do schodów
Podstawa to farba do malowania schodów. Dobieramy ją w zależności od rodzaju schodów, czyli inną farbę będziemy potrzebować do schodów drewnianych, inną do tych metalowych.
W przypadku schodów drewnianych możemy zrezygnować z farby i zastosować bejcę, która nada drewnu półprzezroczysty kolor. Schody drewniane można wykańczać także lakierami do drewna.
Warto zapoznać się z różnymi produktami i ich właściwościami, aby wybrać taki, który będzie mógł spełnić wszystkie nasze wymagania. W razie problemów z doborem warto skonsultować się ze specjalistami.
Farba podkładowa
Można również zastosować farbę podkładową – zapewni ona jeszcze lepsze przywieranie nowej powłoki do powierzchni schodów, a także zwiększy jej odporność.
Szpachla
Jeśli zamierzamy odnowić schody drewniane, pomocne mogą być także specjalne szpachle, którymi można wypełnić rysy i ubytki w drewnie.
Pędzle i wałki
Potrzebne będą również odpowiednie akcesoria, w tym między innymi wałki z kuwetami i pędzle, które będą przeznaczone do nakładania farby.
Papier ścierny lub szczotka druciana
Przydadzą się też papier ścierny, którym można usunąć starą farbę i zniwelować nierówności. Do elementów z metalu można zastosować druciane szczotki.
Narzędzia
Pod ręką warto też mieć podstawowe narzędzia, na przykład młotek i śrubokręt, gdy konieczne będzie wyjęcie lub wbicie gwoździ czy odkręcenie lub dokręcenie elementów konstrukcji.
Wszystkie te produkty można zakupić w sklepach z artykułami budowlanymi i wykończeniowymi. Dostępne są one również w sklepach internetowych.
Jeśli zgromadziliśmy już wszystkie produkty potrzebne do malowania schodów wewnętrznych, możemy przystąpić do dzieła.
Malowanie schodów drewnianych
Schody drewniane sprawiają często najwięcej problemów w odnowieniu, ponieważ wymagają również szeregu prac do wykonania. Warto więc poświęcić na ten cel więcej czasu, aby mieć pewność, że efekt będzie satysfakcjonujący.
Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku należy pomalować schody drewniane:
- Przygotowane miejsca pracy – ze schodów i z pobliża należy usunąć wszystkie rzeczy, które mogą przeszkadzać w malowaniu. Powierzchnie, których nie chcemy zabrudzić, pokrywamy gazetami albo folią. Możemy zabezpieczyć je dodatkowo taśmą malarską.
- Sprawdzenie schodów – sprawdzamy, czy schody mają jakieś uszkodzenia lub wady. Wystające lub niepotrzebne gwoździe możemy usunąć lub wbić głębiej. Oznaczmy miejsca, które wymagają dodatkowego wypełnienia – rysy, ubytki.
- Naprawa miejscowych uszkodzeń – gdy drewno jest uszkodzone, stosujemy specjalną szpachlę lub inne specyfiki do uzupełnienia uszkodzeń.
- Demontaż elementów – gdy na czas malowania chcemy zdemontować określone elementy schodów, na przykład poręcze, należy to zrobić.
- Przetarcie schodów papierem ściernym – przed malowaniem schody warto przetrzeć papierem ściernym. Dzięki niemu usuniemy łuszczącą się starą farbę lub lakier i nadamy nawierzchni bardziej chropowatą powierzchnię, aby nowa farba przylegała lepiej.
- Odkurzenie i umycie schodów – przed przystąpieniem do dalszych prac należy odkurzyć i umyć schody, aby usunąć z nich pyły, kurz i inne zanieczyszczenia.
- Nałożenie farby podkładowej – farba podkładowa stanowi podłoże dla właściwej farby, zwiększając jej trwałość krycie.
- Nałożenie farby właściwej – gdy farba podkładowa wyschnie, możemy zacząć malowanie schodów drewnianych farbą właściwą zgodnie z instrukcjami na opakowaniu
Malowanie schodów metalowych
W wielu domach można spotkać się również ze schodami wykonanymi z metalu. Takie schody również można odnowić przez malowanie i nadanie im nowego koloru. Gdy schody z metalu nie prezentują się już dobrze – farby łuszczą się, odpryskują, są brzydkie, można rozważyć ich odnowienie w taki właśnie sposób.
W sprzedaży możemy znaleźć szereg różnych preparatów przeznaczonych do malowania metalu. To zarówno środki w formie płynnej, które nakładamy pędzlem albo wałkiem, ale również w sprayu, które są łatwiejsze w stosowaniu.
Malowanie schodów metalowych krok po kroku:
- Przygotowanie miejsca pracy – podobnie jak w przypadku schodów drewnianych musimy odpowiednio przygotować swoje miejsce pracy.
- Sprawdzenie schodów – następnie schody sprawdzamy i określamy miejsca, które wymagają dodatkowych prac, na przykład należy je dokładnie oczyścić i wzmocnić ze względu na korodowanie.
- Naprawa miejscowych uszkodzeń – gdy schody metalowe mają uszkodzenia, pamiętajmy o tym, aby je odpowiednio naprawić. Gdy mamy do czynienia ze schodami z modułów, możemy wymienić cały element na nowy.
- Demontaż elementów – jeśli podczas prac nie chcemy malować albo pobrudzić określonych elementów, demontujemy je.
- Przetarcie schodów papierem ściernym lub drucianą szczotką – to bardzo ważny etap w przypadku schodów metalowych, ponieważ nałożenie nowych farb na nieprzygotowane powierzchnie spowoduje ich pękanie i odpadanie, a w efekcie prace trzeba będzie powtarzać.
- Odkurzanie i mycie schodów – po wykonaniu powyższych prac schody należy odpylić, przetrzeć i osuszyć, aby pozbyć się z nich zanieczyszczeń.
- Nałożenie farby podkładowej – farby podkładowe do metalu działają wszechstronnie – zapewniają lepszą przyczepność farby właściwej, a także zapewniają dodatkową ochronę przed korozją i innymi uszkodzeniami.
- Nałożenie farby właściwej – ostatni etap to nałożenie farby właściwej, która nada schodom pożądany kolor.