wybór schodów wewnętrznych
Do domu możemy dobrać różne rodzaje schodów. Niezależnie od tego, jaki mamy gust, powinniśmy pamiętać o tym, aby były one nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, solidne i trwałe. Jak dobrać najlepsze schody wewnętrzne i jak przeprowadzić ich montaż?

Aktualnie do dyspozycji mamy szeroką paletę różnych typów schodów. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były schody na podbudowie żelbetonowej, ale w ostatnich latach modne stały się lekkie schody ażurowe wykonane z drewna, metalu, a nawet ze szkła.

Dobór odpowiednich schodów wewnętrznych do domu jest bardzo ważną decyzją, dlatego też nie powinniśmy podejmować jej pochopnie. Podpowiadamy, na co warto zwrócić wtedy szczególną uwagę!

Najważniejsze parametry schodów wewnętrznych:

  • materiał
  • kształt
  • konstrukcja

Co dokładnie kryje się pod tymi właśnie parametrami? Poniżej dokładnie opisujemy każdy z nich i doradzamy, jakie rozwiązania mamy do dyspozycji i jakie są ich zalety i wady.

Materiał schodów wewnętrznych

Materiał stosowany do wykonania schodów we wnętrzu ma wpływ nie tylko na ich estetykę, ale również na wytrzymałość, trwałość, stabilność oraz późniejszy sposób konserwacji.

Najczęściej stosuje się materiały takie jak:

drewno
głównie drewno twarde, na przykład dębowe, bukowe, a także drewno gatunków egzotycznych
stal
zabezpieczona przed korodowaniem, dostępna w różnych kolorach
żelbet
pasuje do wnętrz industrialnych, ale może być też obłożony innymi materiałami, na przykład okładzinami drewnianymi
szkło
używane głównie do wykonania stopni i balustrad na podbudowie drewnianej lub stalowej

Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się schody drewniane i metalowe, ale możemy także spotkać się z wieloma typami schodów z łączonych materiałów. Drewno i metal wyróżniają się wytrzymałością, trwałością, estetyką. Warto jednak wskazać, że drewno jest bardziej wymagające pod względem konserwacji niż metal, chociaż możemy je szlifować, aby nadać mu wygląd jak nowe.

Kształt schodów wewnętrznych

Kształt schodów wewnętrznych w domu dobiera się przede wszystkim do przestrzeni do dyspozycji. Oczywiście, możemy wtedy również kierować się względami estetycznymi.

Najpopularniejsze kształty schodów:

schody spiralne – tworzą spiralę, doskonale nadają się do małych przestrzeni
schody zabiegowe – schody jednobiegowe, czyli z zakrętem, w których stosuje się stopnie klinowe na skręcie schodów, dlatego mają one kształt trapezów albo trójkątów
schody jednobiegowe, dwubiegowe i trójbiegowe – posiadają płaską przestrzeń (spocznik) na skręcie schodów, stopnie mają cały czas taką samą wielkość

Schody można podzielić również na pełne oraz ażurowe, które różnią się pomiędzy sobą zabudową. W schodach ażurowych nie stosuje się podstopnic, które z kolei obecne są w schodach pełnych. Schody ażurowe dają wrażenie lekkości i pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Konstrukcja schodów wewnętrznych

Bardzo duże znaczenie ma także konstrukcja schodów wewnętrznych, która powiązana jest również z metodą ich montażu oraz z przestrzenią, która dysponuje inwestor.

Wyróżniamy konstrukcje schodów takie jak:

wspornikowa – lekkie schody, w których stopnie zamontowane są z użyciem specjalnych bolców umieszczanych w ścianie lub na słupie
modułowa – schody składają się z połączonych ze sobą, powtarzalnych modułów, których liczba dobierana jest do wysokości pomieszczenia, to modyfikacja konstrukcji wspornikowej i pozwala na nadanie schodom różnych form
policzkowa – stopnie umieszczane są na policzkach nośnych z drewna, które zabezpieczają je z jednej albo z obu stron, stanowią solidne zabezpieczenie dla stopni
dywanowa – schody przypominają rozwinięty dywan, mocowane są do ściany

Schody gotowe czy na zamówienie?

Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju schodów do domu warto także przemyśleć, czy chcemy zakupić te gotowe czy zamówić je u stolarza.

Schody gotowe są tańsze i łatwo dostępne, niekiedy możemy kupić je nawet od ręki, ale z drugiej strony mamy ograniczony wybór konstrukcji. Schody tego rodzaju nie zawsze pasują też do wszystkich wnętrz.

Schody na zamówienie to wyższa cena, ale też lepsze dopasowanie i możliwość indywidualnego doboru materiałów.

Montaż schodów wewnętrznych

Gdy chcemy zdecydować się na schody żelbetowe, powinniśmy wykonać je na etapie stanu surowego domu. Po zakończeniu prac budowlanych trzeba tylko je wykończyć.

Pozostałe konstrukcje schodów montuje się po zakończeniu wylewek i prac tynkarskich w budynku. W domu powinien być też zamontowany system grzewczy.

Najprostsze w samodzielnym montażu są schody modułowe, które składają się z modułów, czyli stopni połączonych ze wspornikami. Moduły są montowane do ściany albo do słupa, gdy są spiralne. Schody modułowe mogą być uzupełnione również o dopasowaną balustradę oraz o zintegrowane oświetlenie podświetlające stopnie.

Montaż schodów modułowych jest bardzo łatwy nawet dla osoby bez dużego doświadczenia. Przebiega również bardzo szybko. Do montażu potrzebne są wtedy podstawowe narzędzia.

Schody takie można zakupić na wymiar, ale także można kupić je jako gotowe.