Poddasze w domu może pełnić różne funkcje. Aby komfortowo z niego korzystać, należy dobrać do niego odpowiednie schody. Na co powinniśmy zwrócić wtedy szczególną uwagę?
W wielu nowych i starszych domach w Polsce znajdują się poddasza. Nierzadko są to przestrzenie niewykorzystane, służące do przechowywania niepotrzebnych przedmiotów, ale mogą one również stać się miejscem aranżacji nowych pomieszczeń – sypialni, pokojów dzieci, domowego gabinetu.
Aby dostać się na poddasze, potrzebne będą właściwe schody. Jakie z nich najlepiej sprawdzą się w tym miejscu? Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Schody na poddasze – czym kierować się przy ich doborze?
Zacznijmy od podstawowych informacji, a mianowicie od tego, czym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich schodów na poddasze. Wiele osób zadaje sobie podobne pytanie, dlatego też warto je przeanalizować.
Przede wszystkim schody na poddasze powinniśmy dopasować do funkcji danego poddasza w budynku. Może ono służyć jako:
- strych
- pokój mieszkalny
W zależności od tego, jakie będzie przeznaczenie poddasza, możemy następnie wybrać odpowiedni typ schodów, który będzie odpowiadał także naszym wymaganiom. Sprawdź, co warto zamówić!
Poddasze jako strych – dobór schodów
Gdy poddasze w domu nie ma pełnić funkcji mieszkalnej, a jedynie ma służyć jako strych, czyli przestrzeń do przechowywania, w takim przypadku najlepszym wyborem będą specjalne schody strychowe, czyli takie, które możemy schować w konstrukcji budynku.
Schody strychowe to specjalny typ schodów, które umieszczane są w otworze prowadzącym na strych. Otwór ten jest zamykany, ale w razie potrzeby możemy go otworzyć, a także uzyskać dostęp do schodów wiodących w górę.
Do dyspozycji posiadamy dwa główne rodzaje schodów strychowych, a mianowicie są to:
- schody składane
- schody wysuwane
Schody składane
Składane schody strychowe to schody, które składają się z trzech lub czterech części łączonych ze sobą zawiasami, aby można było je łatwo złożyć. Gdy otwieramy klapę wiodącą na strych, schody samoczynnie rozkładają się, umożliwiając nam wejście w górę. Gdy zejdziemy ze schodów, wtedy możemy je złożyć i schować w otworze strychowym.
Schody wysuwane
Druga opcja to schody wysuwane, inaczej także określane jako schody rozsuwane. W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją wyposażoną w specjalne profile umożliwiające wysuwanie się części schodów. Te schody występują w różnych długościach – nawet powyżej 3 metrów, dlatego też można zastosować je także do wysokich pomieszczeń.
Powyższe rodzaje schodów, czyli schody składane oraz schody wysuwane najczęściej produkowane są z drewna litego, ale również spotkamy się ze schodami metalowymi, na przykład stalowymi czy też aluminiowymi.
Otwieranie schodów strychowych najczęściej odbywa się z wykorzystaniem specjalnego drążka, którym otwiera się klapę, ale także w sprzedaży możemy znaleźć schody na pilot, które wyposażone są w specjalny system automatycznego otwierania i zamykania.
Schody strychowe – gotowe i na zamówienie
Schody strychowe mogą być zakupione jako gotowe, na przykład możemy zamówić je w marketach budowlanych, ale również możemy zdecydować się na schody wewnętrzne na wymiar.
Schody gotowe są przystępne cenowo, ale często sprawiają dużo problemów z montażem i mogą być wykonane z gorszej jakości materiałów. Schody na zamówienie tworzone są z lepszej klasy materiałów, a przy tym można indywidualnie dostosować je do miejsca montażu.
Poddasze jako pokój – dobór schodów
Poddasze w domu może być także zaadaptowane i wykorzystywane jako pokoje mieszkalne. Najczęściej na poddaszach umieszcza się sypialnie oraz pokoje dziecięce, ale również możemy urządzić tam gabinet do pracy w domu czy inne pomieszczenia.
Jeżeli poddasze ma być wykorzystywane regularnie, wówczas konieczne będzie zamontowanie schodów stacjonarnych, czyli montowanych na stałe. Dobór tego typu schodów wewnętrznych będzie zależał przede wszystkim od dostępnej przestrzeni, a także od naszego indywidualnego gustu – możemy dopasować je do wnętrz klasycznych i nowoczesnych.
Schody prowadzące na poddasze mieszkalne mogą posiadać różne konstrukcje. Wśród najbardziej popularnych znajdują się między innymi:
- schody jednobiegowe – proste schody prowadzące wprost w górę, bez spoczników (stopni do odpoczynku)
- schody dwubiegowe – schody z dwoma biegami (seriami stopni), wyposażone w spocznik
- schody trójbiegowe – posiadają trzy biegi oraz dwa spoczniki
- schody łamane – polecane w przypadku wąskich oraz krótkich otworów w stropach, posiadają spocznik
- schody zabiegowe – schody bez spocznika, na zakrętach posiadają zakrzywione stopnie zabiegowe o zmiennej szerokości
- schody kręcone, spiralne – schody o konstrukcji umożliwiającej montaż także w tych przestrzeniach, gdzie jest mało miejsca do dyspozycji
Schody prowadzące na poddasze mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym między innymi z drewna oraz z metalu, na przykład z malowanej proszkowo stali. Spotyka się także często schody łączone, czyli o ramie metalowej, na której osadzone są drewniane stopnie. Do dyspozycji mamy także bardziej efektowne konstrukcje, na przykład schody wyposażone w stopnie wykonane z hartowanego szkła.
Schody na poddasze – gotowe i na zamówienie
Podobnie jak w przypadku schodów strychowych, także schody prowadzące na poddasze mieszkalne mogą być wykonane na wymiar lub też możemy kupić je jako gotowe. Większość inwestorów decyduje się na schody na zamówienie, które, chociaż droższe, pozwalają na indywidualne dopasowanie konstrukcji do miejsca montażu.
Warto także zaznaczyć, że w niektórych przypadkach schody na wymiar są jedynym wyjściem, gdy posiadamy małą ilość miejsca do montażu schodów wewnętrznych i nie możemy dopasować tych gotowych.
Chcesz zdecydować się na zamówienie schodów na poddasze? Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Schody Stalmar Nasza specjalność to najwyższej jakości schody metalowe, które wykonujemy na zamówienie dla naszych klientów. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszymi realizacjami zaprezentowanymi na stronie!