Schody kacze – co to jest?

stalmar

Różne konstrukcje schodów pozwalają na dopasowanie konkretnych ich typów do wymogów danej przestrzeni – na zewnątrz oraz wewnątrz. Wśród dostępnych propozycji znajdują się także schody określane mianem kaczych. Co warto o nich wiedzieć?

Wybór właściwego typu schodów ma bardzo duże znaczenie, dlatego też przed przystąpieniem do realizacji inwestycji warto zapoznać się bliżej z dostępnymi ich wariantami.

Tam, gdzie przestrzeni jest mało, polecane są schody zajmujące jak najmniej miejsca. Dobrym wyborem mogą być wtedy schody kacze.

Czym są schody kacze?

Schody kacze to rodzaj schodów zewnętrznych i wewnętrznych, które są schodami jednobiegowymi o konstrukcji ażurowej. Posiadają charakterystyczne stopnie, które nazywane są także kaczymi łapami.

Stopnie w schodach kaczych są asymetryczne, czyli każdy stopień jest wycinany na przemian tak, aby odpowiadać krokom stawianym na schodach. Stopnie są zatem wcięte i wysunięte, co wymaga od użytkowników uwagi podczas schodzenia i wchodzenia.

Jedną z odmian schodów kaczych są schody rzymskie, które są schodami bardzo wąskimi. W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją rekomendowaną do najmniejszych pomieszczeń, w których liczy się każdy wolny centymetr.

Warto wskazać, że schody kacze, w tym także schody rzymskie uzupełniane są również o balustrady, które podwyższają poziom ich bezpieczeństwa.

Schody kacze – kiedy warto się na nie zdecydować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, schody kacze polecane są przede wszystkim do wnętrz o mniejszych wymiarach, gdzie zastosowanie standardowych schodów nie wchodzi w grę.

Wobec tego schody kacze można zobaczyć między innymi w małych domach jednorodzinnych, domkach letniskowych oraz w mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Także są one spotykane w pomieszczeniach użytkowych, na przykład w mniejszych sklepach, punktach usługowych, warsztatach.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących montażu schodów kaczych, należy także wziąć pod uwagę użytkowników, którzy mają z nich korzystać. Trudności mogą posiadać zwłaszcza małe dzieci oraz osoby starsze.

Z jakich materiałów wykonuje się schody kacze?

Do wykonania schodów kaczych stosuje się najczęściej metal albo drewno. Te dwa typy materiałów są w stanie zapewnić optymalne parametry wytrzymałościowe, a także atrakcyjną estetykę.

Metal przeznaczony na schody kacze najczęściej poddawany jest procesowi ocynkowania oraz malowania proszkowego na różne kolory. Takie wykończenie powoduje, że konstrukcja chroniona jest przed korodowaniem.

Drewno to zarówno drewno lite, jak również sklejki drewniane. Stosuje się różne gatunki drewna, głównie rodzimego, które jest przystępne cenowo.

Schody mogą być również wykonane z połączenia tych dwóch materiałów. Wówczas na konstrukcji stalowej osadza się drewniane stopnie.

Różnorodne możliwości wzorów i kolorów konstrukcji schodów kaczych powodują, że można dopasować je do wielu różnych aranżacji. Mogą one sprawdzić się zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, jak również w tych klasycznie urządzonych.

Schody kacze – gotowe i na zamówienie

Schody kacze można zakupić w dwóch wariantach, a mianowicie:

  • jako gotowe
  • na zamówienie

Każda z tych opcji ma swoje zalety oraz wady, dlatego też warto przeanalizować je przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Schody gotowe

Schody gotowe są tanie, estetyczne, wytrzymałe, a także od razu gotowe do montażu. Sprawdzą się zatem wtedy, gdy ważny jest czas.

To konstrukcja prefabrykowana, która składa się ze stelaża oraz ze stopni, które umieszczane są na stelażu. Przy zamawianiu takich schodów można wybrać ich wysokość, a także powiązaną z nią liczbę stopni. Najczęściej schody te oferowane są w przedziale od około 212 cm do 351 cm.

Schody na zamówienie

Z kolei schody na zamówienie przygotowywane są na indywidualne życzenie klienta. W tym przypadku posiadamy znacznie szersze możliwości w wyborze szczegółów konstrukcji, na przykład zastosowanych materiałów, ich kolorystyki, typu balustrady. Schody są wtedy także tworzone na wymiar, czyli dopasowywane są do konkretnego miejsca montażu.

Głównym minusem takiego rozwiązania jest jego nieco wyższa cena od schodów gotowych i dłuższy czas oczekiwania na realizację zamówienia.