Metalowe balustrady – przegląd stylów

stalmar

Balustrady z metalu mogą świetnie prezentować się we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach. Co warto wybrać, aby podkreślić wygląd domu i nadać mu efektowny wygląd?

Dzisiaj swój dom możemy zaaranżować w różnych stylach. Szeroka gama materiałów, mebli oraz innych elementów wyposażenia powoduje, że pięknie prezentujące się przestrzenie dopasowane do swojego gustu można stworzyć bardzo łatwo.

Gdy w budynku lub na zewnątrz niego ma pojawić się metalowa balustrada, może ona dopełniać aranżacji. Jakie rodzaje metalowych balustrad polecane są do konkretnych stylów? Zapraszamy do sprawdzenia naszego przeglądu!

Styl nowoczesny

Najczęściej balustrady z metalu kojarzone są z nowoczesnym stylem aranżacji wnętrz. Rzeczywiście, współpracują z nim doskonale, podkreślając współczesne, często futurystyczne aranżacje.

Do nowoczesnych aranżacji świetnie sprawdzają się balustrady metalowe wykonane z chromowanej stali nierdzewnej z połyskiem lub matowej – szczotkowanej. Srebrny kolor świetnie komponuje się z takimi przestrzeniami. Najczęściej wybierane są wtedy proste balustrady bez zbędnych ozdobników.

Dodatkowo świetnym wyborem może być również balustrada metalowa wykończona taflami szkła, które optycznie powiększa wnętrza. Aby ocieplić wnętrze, można wybrać również balustradę z drewnianymi akcentami, na przykład poręczą z litego drewna w kolorze dopasowanym do innych elementów drewnianych w pomieszczeniu.

Styl industrialny

Metalowa balustrada to także doskonały wybór do aranżacji urządzanych w stylu industrialnym, czyli loft. Wyróżniają się one surowym, przemysłowym wykończeniem, dlatego metal świetnie wpisuje się w ich założenia.

Do industrialnie zaaranżowanych przestrzeni doskonałym wyborem będą balustrady metalowe chromowane, szczotkowane, a także te malowane na kolor czarny. Balustrada może posiadać proste tralki, ale również może być ona wykończona intrygującymi detalami, na przykład wzorami geometrycznymi.

W takich wnętrzach dobrze prezentują się modele z ażurowymi blachami stosowanymi jako stopnie i spoczniki, które wprowadzają do wnętrza industrialny design.

Styl skandynawski

Styl skandynawski nadal jest bardzo popularny i chętnie wybierany przez Polaków. Takie aranżacje wnętrz charakteryzują się przede wszystkim prostotą, jasnymi kolorami, wykorzystaniem naturalnych materiałów jak drewno, ale też metalu.

W skandynawskich domach schody można także udekorować metalowymi balustradami. Jakie z nich będą prezentowały się wtedy najlepiej? Przede wszystkim warto postawić na balustrady z metalu malowanego na kolor czarny, szary, ale też biały, gdy liczy się podkreślenie nowoczesnego wyglądu wnętrza.

Styl balustrady powinien być uniwersalny, klasyczny. Świetnie będą prezentowały się także balustrady z drewnianymi elementami, na przykład poręczami, słupkami, które mogą ocieplić wizerunek wnętrz.

Styl tradycyjny

W końcu balustrada metalowa będzie bardzo dobrym wyborem do domów urządzonych tradycyjnie, czyli posiadających klasyczne meble drewniane, ciepłe kolory, gustowne dekoracje.

Do wnętrz tradycyjnych polecane są przede wszystkim balustrady metalowe kute, które mogą posiadać fantazyjny wygląd i swoimi detalami imitować kwiaty lub ornamenty. Takie balustrady wpisują się doskonale w tradycyjne aranżacje, które nawiązują do dawnych wnętrz pałacowych, dworkowych.

W takich przestrzeniach najczęściej wybór pada na kolor czarny, który podkreśla elegancję wnętrza. Dodatkowo balustrady mogą być zdobione drewnianymi detalami.

Styl rustykalny

Styl rustykalny, inaczej styl wiejski, także shabby chic, to rodzaj stylu, który nawiązuje do dawnych wiejskich domków. Tworzy on przytulne, lecz też szykowne przestrzenie, które posiadają wiele klasycznych detali. We wnętrzach tego typu królują naturalne materiały, na przykład drewno, ceramika, cegła, kamień.

Aranżacja rustykalna także może pięknie komponować się z metalowymi balustradami schodowymi. W tym przypadku, podobnie jak przy aranżacji klasycznej, polecane są balustrady metalowe czarne, ale też i białe, ze zdobionymi tralkami oraz dekoracyjnymi poręczami. Metalowe balustrady to kapitalna propozycja do każdego wnętrza.