Antresola – idealne miejsce na sypialnię w małym mieszkaniu

stalmar

Małe mieszkania o wysokich stropach mogą zyskać dodatkową przestrzeń dzięki zamontowaniu antresoli. To doskonały wybór wtedy, gdy potrzebujemy miejsca do komfortowego snu!

Mieszkanie jednopokojowe, które nie posiada wydzielonej sypialni, ale ma wysoki strop, może zyskać dzięki wykonaniu w nim antresoli. Taka przestrzeń najczęściej służy wtedy jako sypialnia, ale może pełnić także inne funkcje. Jak wykonać antresolę w małym mieszkaniu?

Antresola – co to jest?

Antresola to pomieszczenie, które wydzielone jest w przestrzeni budynku i nie stanowi jego osobnej kondygnacji. Jest ona zatem dodatkowym, sztucznym piętrem, na które prowadzą schody.

Najczęściej antresole spotykane są w pomieszczeniach o wysokich stropach, ponieważ wtedy można uzyskać odpowiednią, dodatkową przestrzeń do życia, ale warto wskazać, że antresola wcale nie musi mieć wysokości 2 metrów – spotykamy również niższe antresole, głównie służące do snu.

Sypialnia na antresoli

Bardzo często antresola używana jest do stworzenia dodatkowej przestrzeni do snu. W małym mieszkaniu bardzo często brakuje miejsca na ustawienie w nim pełnowymiarowego łóżka.

Przeważnie mieszkańcy śpią wtedy na rozkładanej wersalce, która nie zapewnia wysokiego komfortu. Oczywiście, można także umieścić w pokoju łóżko, ale nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada pod względem estetyki.

Rozwiązaniem w takim przypadku jest wykonanie antresoli, która będzie stanowiła dodatkową przestrzeń sypialnianą i będzie oddzielała przestrzeń dzienną od nocnej.

Antresola może być całkowicie przeznaczona do snu, czyli po wejściu na nią od razu będzie można wejść do łóżka, ale jeśli przestrzeni jest więcej, wtedy można także umieścić na niej inne meble, na przykład szafkę nocną, stojak albo szafę na ubrania, regał na książki i dekoracje.

Zatem to, jak będzie wyglądała sypialnia na antresoli i jak będzie się z niej korzystało, zależne jest przede wszystkim od dostępnej przestrzeni. Im będzie jej więcej, tym lepiej, ale również w mniejszych mieszkaniach, o nieco niższym stropie, można wykonać komfortową sypialnię na antresoli dla jednej czy dla dwóch osób.

Jak wykonać antresolę w mieszkaniu?

Antresola jako dodatkowa przestrzeń do życia w małym mieszkaniu powinna być przede wszystkim do niego dopasowana oraz odpowiednio zaprojektowana. Warto zatem zwrócić się w tym przypadku do ekspertów w tej dziedzinie, którzy będą mogli zaproponować najlepsze rozwiązania konstrukcyjne.

Antresolę w mieszkaniach najczęściej wykonuje się z drewna albo z metalu. Jeśli istnieje taka możliwość, wykorzystuje się również elementy betonowe lub ze szkła hartowanego, które doskonale przepuszcza światło i sprawia, że wnętrze wygląda na bardziej przestronne.

Schody prowadzące na antresolę są na ogół wykonane z drewna albo z metalu. W małych mieszkaniach, w których brakuje przestrzeni do przechowywania, mogą one również służyć jako dodatkowe szafki i półki.

Aby korzystanie z antresoli było jeszcze bezpieczniejsze, ważne jest ustabilizowanie całej konstrukcji, a także wykorzystanie dodatkowych barierek lub innych elementów ograniczających przestrzeń na wysokości. W ten sposób osoba śpiąca w łóżku na antresoli nie będzie narażona na urazy w wyniku upadków.

Ze względu na mnogość materiałów do wyboru antresola może być wykonana zarówno w mieszkaniu w stylu nowoczesnym, jak również w tym tradycyjnym. Do przestrzeni nowoczesnych, w tym także tych w modnym stylu skandynawskim czy loft, najczęściej wybiera się antresole wykonane z betonu, metalu albo szkła. Z kolei do wnętrz urządzonych tradycyjnie lepiej nadają się antresole drewniane, ale również można dopasować do nich te wykonane z malowanego na czarno metalu.

Antresola od firmy Stalmar

Osoby zainteresowane wykonaniem sypialni na antresoli zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu konstrukcji metalowych – także jako antresole. Zapewniamy profesjonalną i kompleksową obsługę.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami przedstawionymi na stronie internetowej i zapraszamy do wyboru naszych usług!