Nowoczesne antresole z elementami szkła

stalmar

Antresola doskonale sprawdza się w wysokich pomieszczeniach. Dzisiaj takie konstrukcje wykonuje się również z wykorzystaniem elementów z bezpiecznego szkła hartowanego.

Antresola – co to jest?

Antresola, czyli inaczej półpiętro jest pomieszczeniem wydzielonym z przestrzeni parteru czy piętra budynku. Nie stanowi wtedy osobnej kondygnacji, ale jest dodatkową przestrzenią poziomą, na której można urządzić pokój, na przykład sypialnię.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, że przez antresolę należy rozumieć:
górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona.

Antresole w starych i nowych budynkach

Najczęściej antresole spotykane są w starym budownictwie, które posiada wysokie stropy, ale coraz częściej są one realizowane także w nowszych budynkach jako interesujący element aranżacji wnętrz pozwalający na uzyskanie większej przestrzeni w pomieszczeniu.

W budynkach mieszkalnych antresole najczęściej służą do urządzenia na nich sypialni, ale mogą również pełnić inne funkcje w zależności od dostępnej przestrzeni.

Realizacja antresoli – tu liczy się precyzja

Aby antresola mogła spełniać swoją funkcję, musi być zaprojektowana i zrealizowana przez fachowca w swojej dziedzinie – tylko wtedy można mówić o stabilnej i bezpiecznej konstrukcji.

Jako że antresola jest przestrzenią przeznaczoną do użytkowania, musi być ona stworzona z najwyższą precyzją. Projekt antresoli musi uwzględniać konstrukcję pomieszczenia, a także musi zakładać wykorzystanie takich sposobów na zabezpieczenie antresoli, aby była ona odporna na uszkodzenia podczas eksploatacji. W przeciwnym przypadku antresola może sprawiać zagrożenie dla jej użytkowników!

Nie tylko beton i drewno

Najczęściej spotykamy się z antresolami wykonanymi z betonu albo z drewna, ale do dyspozycji są też inne materiały, które pozwalają na uzyskanie stabilnych i trwałych konstrukcji wewnątrz pomieszczeń.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szkło, które w budownictwie wcale nie jest tak delikatne i kruche, jak może się wydawać. Antresola może zawierać elementy szkła na balustradzie, ale również może posiadać szklaną podłogę, przez którą widać dolną część pomieszczenia.

Do konstrukcji tego rodzaju stosuje się wtedy grube szkło hartowane, które jest odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu można bez problemu użytkować je jak inne materiały w domu bez obawy o pęknięcia.

Zalety i wady szklanych antresoli

Szkło jest nie tylko atrakcyjne wizualnie – doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami, ale pasuje też do tych tradycyjnych, ale również pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia. Przepuszczając światło, pozwala na otwarcie nawet najmniejszego pokoju i sprawia, że wnętrze wygląda na większe niż jest w rzeczywistości. Szkło przepuszcza także promienie słoneczne, dlatego antresola może być ładnie doświetlona, nawet jeśli znajduje się w daleko od okna.

Szklana antresola może być także uzupełniona o inne dodatkowe elementy dekoracyjne, na przykład wykonane z metalu, szkła, oświetlenie ledowe.

Główną wadą antresoli z elementami ze szkła hartowanego jest ich dość wysoka cena. Warto także wskazać, że ze względu na transparentność szkła antresola nie będzie zapewniała także tak dużego stopnia prywatności.

Wyjątkowe antresole od Stalmar

Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem pięknej i wytrzymałej antresoli zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w Stalmar. Nasza specjalność to wysokiej jakości schody, balustrady, a także zabudowy takie jak antresole. Wykonujemy przede wszystkim konstrukcje stalowe, które uzupełniamy także innymi materiałami takimi jak szkło czy drewno.

Dzięki naszemu szerokiemu doświadczeniu oraz dogłębnej wiedzy wiemy, jak zrealizować praktycznie każdy pomysł naszych klientów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi realizacjami zaprezentowanymi na stronie internetowej!