Antresola to doskonały wybór do wielu wnętrz, ponieważ dzięki niej można uzyskać dodatkową przestrzeń do dyspozycji. Jaka powinna być idealna wysokość antresoli, aby można było korzystać z niej komfortowo?
Półpiętro tworzone przez antresolę może mieć szereg różnych zastosowań – od przestrzeni do spania, poprzez miejsce do pracy, a skończywszy na dodatkowych metrach kwadratowych do przechowywania.
Antresola powstaje poprzez wzniesienie w pomieszczeniu dodatkowej płaszczyzny, na której można urządzić jeszcze jeden pokój. Pozwala na powiększenie przestrzeni w małych wnętrzach, na przykład w kawalerkach, ale również antresole wykonuje się w większych domach i mieszkaniach.
Najczęściej antresole powstają w pokojach dziennych, ale również mogą być wybudowane w pokoju dziecięcym, nad aneksem kuchennym.
Wysokość antresoli – to ona determinuje jej zastosowanie
Aby w danym pomieszczeniu można było stworzyć antresolę, musi mieć ono odpowiednią wysokość stropu. Gdy będzie on zbyt niski, wydzielenie dodatkowego półpiętra nie będzie możliwe, ponieważ nie będzie ono zapewniało właściwej wysokości powyżej i poniżej podziału.
W związku z tym wielu inwestorów zadaje sobie pytanie – jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczenia, aby można było urządzić w nim antresolę?
Generalnie, minimalna wysokość antresoli, która ma pozwalać użytkownikom na swobodne poruszanie się po takiej przestrzeni, to 200-220 centymetrów. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy wykonać antresoli w pomieszczeniu o niższym stropie. Trzeba będzie jednak pamiętać o tym, że przyjęcie w pełni wyprostowanej postawy nie będzie wtedy możliwe.
W związku z tym możemy wydzielić trzy główne rodzaje antresol w zależności od ich wysokości:
- antresole wysokie
- antresole średnie
- antresole niskie
Jakie wysokości powinno mieć wtedy pomieszczenie? Co można urządzić na takich antresolach? Jakie konstrukcje sprawdzą się wtedy najlepiej? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!
Wysoka antresola
Zasadniczo, wysoka antresola to najlepszy wybór – daje najwięcej komfortu w użytkowaniu, ponieważ zapewnia „normalną” przestrzeń pod antresolą oraz nad nią. Domownicy nie muszą wtedy garbić się, aby z niej korzystać.
Dla takiej antresoli wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 420-430 centymetrów. Wówczas antresola o grubości 20-30 centymetrów daje po minimum 200 centymetrów przestrzeni nad i pod konstrukcją.
Taka antresola daje szerokie możliwości aranżacji – można urządzić na niej sypialnię, schowek, miejsce do pracy, pokój dla dzieci.
Aby antresola zapewniała bezpieczeństwo, należy wykonać ją z solidnych materiałów, na przykład metalu.
Średnia antresola
Gdy strop jest niższy, wówczas w pomieszczeniu można urządzić antresolę nieco niższą, ale nadal dającą odpowiedni komfort. To najlepszy wybór wtedy, gdy chcemy urządzić na niej miejsce do spania.
Taka średnia antresola powinna dawać przynajmniej 120 centymetrów wysokości – to wystarczająca wysokość, aby swobodnie usiąść na łóżku. W związku z tym wysokość pokoju powinna wynosić co najmniej 340-350 centymetrów, wliczając w to już konstrukcję antresoli.
Niska antresola
W pomieszczeniach o jeszcze niższej wysokości także można urządzić antresole. W tym przypadku przestrzeń ta najlepiej nada się do stworzenia dodatkowego schowka – miejsca do przechowywania na ubrania i inne tekstylia, książki oraz pozostałe przedmioty.
Na niskiej antresoli można także urządzić miejsce do snu, ale w takim przypadku konieczne jest zmniejszenie wysokości pod antresolą. Można wtedy zaprojektować tam miejsce do przechowywania.
Dla niskiej antresoli wystarczająca wysokość pomieszczenia to około 260-270 centymetrów.
Zatem antresola nie musi być wcale bardzo wysoka, aby sprawiła, że wnętrze mieszkania czy domu zyskało na funkcjonalności. Także pomieszczenia o niższym stropie mogą doskonale nadać się do przygotowania tego rodzaju konstrukcji – metalowej, drewnianej, z elementami ze szkła hartowanego czy siatki.
Zainteresowanych wykonaniem indywidualnie dopasowanej antresoli zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty!