Balustrady szklane – piękne i trwałe

stalmar

Balustrada przy schodach, tarasie, balkonie czy też przy antresoli powinna przede wszystkim dawać bezpieczeństwo. Może ona jednak jednocześnie atrakcyjne wyglądać. Te dwa wymogi spełniają balustrady szklane.

Szkło również bardzo dobrze sprawdza się jako materiał konstrukcyjny. Można przygotować z niego także takie elementy, jak balustrady. Balustrady ze szkła nie tylko prezentują się bardzo efektownie, ale również są bardzo wytrzymałe, trwałe, a tym samym bezpieczne.

Z czego wykonuje się balustrady szklane? Jakie są ich główne zalety, a jakie wady? Kiedy sprawdzą się one najlepiej – we wnętrzach nowoczesnych, a może w tych tradycyjnych? W końcu, gdzie można zamówić dzisiaj szklane balustrady?

Balustrady szklane – bezpieczne szkło hartowane

Balustrady szklane wykonuje się ze specjalnego rodzaju szkła. Jest to szkło hartowane, które jest odpowiednio wzmacniane. Szkło to jest znacznie bardziej odporne na uderzenia. Pokrywane jest dodatkowo laminatami, które zwiększają jego odporność. Wtedy, gdy będzie uszkodzone mechanicznie, na przykład mocnym uderzeniem ostrego przedmiotu, rozsypuje się na bezpieczne kawałeczki, które nie powodują urazów. Zastosowanie takiego typu szkła powoduje, że balustrady szklane są bezpieczne.

Szkło do balustrad dostępne jest w dwóch wariantach – jako naturalne, z lekko zielonkawym odcieniem, a także jako krystalicznie przejrzyste, które poddawane jest procesowi odbarwienia.

Dodatkowo, balustrady szklane uzupełniane są innego rodzaju materiałami, które najczęściej wykonuje się z metalu. Są to:

  • słupki
  • łączniki
  • mocowania
  • poręcze

Istnieje także możliwość zastosowania elementów drewnianych, które spowodują, że balustrada szklana uzyska wtedy przyjemny, ciepły wymiar.

Balustrady szklane – zalety i wady

Balustrady wykonane ze szkła posiadają zarówno woje zalety, jak i wady, dlatego też warto rozważyć je przed skorzystaniem z tego typu opcji.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą balustrad ze szkła hartowanego jest ich wygląd. Szkło, chociaż przejrzyste, jest bardzo estetyczne, dlatego też może dodać elegancji każdemu budynkowi.

Lekki wygląd szkła powoduje też, że świetnie sprawdza się ono w mniejszych wnętrzach. Przepuszczające światło tafle napełniają przestrzenie promieniami i przy tym są niemalże niewidoczne. To powoduje optyczne powiększenie wnętrz.

Szkło wspaniale komponuje się także z innymi rodzajami materiałów, na przykład z metalem, drewnem czy też z kamieniem. Dzięki temu balustrada może świetnie sprawdzić się wtedy, gdy budowane są nowe schody, jak również wtedy, gdy przeprowadza się renowację tych już istniejących.

Z drugiej jednak strony balustrady szklane posiadają również kilka minusów. Głównym z nich jest dość wysoka cena tego rodzaju balustrad. Także szklane balustrady wymagają odpowiedniej nośności konstrukcji, na której będą umieszczone – tafle szkła są dość ciężkie. Balustrada ze szkła potrzebuje też bardzo precyzyjnego montażu, dlatego też konieczne jest wybranie dobrej firmy specjalizującej się w tej dziedzinie.

Balustrady szklane – nie tylko do nowoczesnych schodów

Obecnie balustrady ze szkła hartowanego cieszą się dużym powodzeniem i wybierane są do wielu przestrzeni – domów, biurowców, hoteli czy też do restauracji. 

Najczęściej balustrady wykonane ze szkła kojarzą się z nowoczesnymi aranżacjami. Warto zaznaczyć jednak, że również mogą one bardzo dobrze prezentować się z tradycyjnymi przestrzeniami.

Przejrzystość szkła oraz jego uniwersalność powodują, że tego typu balustrady mogą sprawdzić się w praktycznie każdej aranżacji, w tym także we wnętrzach innych niż nowoczesne. Szkło bardzo dobrze komponuje się z wieloma materiałami, w tym z różnymi gatunkami drewna czy też z kamieniem, które często spotykane są w budynkach o tradycyjnej architekturze.

Balustrady szklane – gdzie można je zamówić?

W naszej firmie Stalmar zajmujemy się świadczeniem kompleksowych usług w ramach projektowania i produkcji balustrad szklanych o szerokim zastosowaniu. Stosujemy najwyższej jakości materiały, a także gwarantujemy profesjonalny montaż. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą naszej firmy!