Najpopularniejsze rodzaje schodów

stalmar

Schody są niezbędnym elementem w domu z piętrem lub piętrami. W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się schody drewniane, ale również spotykamy się z innymi materiałami – szkłem, metalem, kamieniem. Skupmy się jednak na rodzajach schodów, a dokładnie na ich konstrukcjach. Jakie z nich są najbardziej popularne?

Odpowiedni rodzaj schodów dobieramy indywidualnie w zależności od tego, z jaką przestrzenią mamy do dyspozycji. Możemy również dopasować je do aranżacji wnętrza, aby wyglądało ono jak najlepiej. Możliwości są nieograniczone, gdy skorzystamy z pomocy doświadczonych specjalistów zajmujących się budową schodów.

Zanim zdecydujemy się na kontakt z firmą wykonującą schody, warto zapoznać się z różnymi ich rodzajami – w ten sposób łatwiej będzie nam określić, czego oczekujemy.

Podział schodów pod względem biegu – ułożenia stopni:

1. Schody proste – jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe
To zasadniczo jedne z najczęściej wybieranych schodów, które sprawdzają się w domach. W ich przypadku bieg jest prosty i może zakręcać o 90 stopni, dając schody dwubiegowe, a także trójbiegowe.

Schody tego rodzaju mogą być wykonane na podbudowie z betonu lub mogą być to schody o konstrukcji wspornikowej, schody siodłowe czy policzkowe, o których będziemy pisali poniżej.

2. Schody zabiegowe
Schody tego rodzaju nie mają takich samych stopni na zakrętach – układają się one wtedy w wachlarz, dlatego nie ma potrzeby tworzenia podestu (spocznika) jak w przypadku schodów dwubiegowych i trójbiegowych.

Schody zabiegowe prezentują się bardzo efektownie, zajmują niewiele miejsca, ale również nie są tak wygodne ze względu na różną szerokość stopni na zakrętach.

3. Schody kręcone
Schody kręcone opierają się na centralnym słupie, do którego przymocowuje się stopnie. Dla bezpieczeństwa są także wyposażane w balustradę, która pełni też funkcję stabilizującą.

Kręcone schody zajmują najmniej miejsca, ale są też mało wygodne w codzienny użytkowaniu. Co więcej, możemy mieć trudności z przenoszeniem między kondygnacjami większych przedmiotów, przykładowo mebli.

4. Schody wachlarzowe
Bardzo efektowne rozwiązanie, a także dość wygodne, niemniej drogie i sprawdzające się tylko w dużych pomieszczeniach.

Schody wachlarzowe przypominają wachlarz i zakręcają pod kątem, łącząc ze sobą kondygnacje. Właśnie dlatego można zastosować je tylko w niektórych pomieszczeniach, w których wewnętrzny promień krzywizny będzie odpowiednio szeroki.

Podział schodów pod względem konstrukcji – mocowania:

1. Schody policzkowe
W przypadku schodów policzkowych mamy do czynienia z lekką, ażurową konstrukcją. Dzięki temu najlepiej sprawdzają się na otwartych przestrzeniach, bez klatek schodowych.

Podstawą tego rodzaju schodów są dwie belki policzkowe, które biegną po obu stronach stopnic. Stopnice i podstopnice umieszczane są w otworach w belkach policzkowych.

2. Schody siodłowe
Stopnie podtrzymywane są od spodu przez jedną, dwie albo trzy belki nośne, które łączą kondygnację. Także mają ażurową konstrukcję i wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Schody siodłowe można wykonać z różnych materiałów, nie tylko z drewna, ale też z metalu. Są atrakcyjną alternatywą dla schodów policzkowych.

3. Schody wspornikowe
Nowoczesne, efektowne schody, które świetnie prezentują się we wnętrzach minimalistycznych. Niestety, są dość trudne w wykonaniu, ponieważ wymagają wcześniejszego przygotowania konstrukcyjnego ściany.

W przypadku schodów wspornikowych mamy wrażenie, że stopnie wyłaniają się ze ściany. Nie stosuje się wtedy żadnych dodatkowych belek podtrzymujących. Mogą być one również wyposażone w balustradę.

4. Schody modułowe
Ze schodami modułowymi mamy najczęściej do czynienia wtedy, gdy chodzi o modele kręcone lub siodłowe z jednym elementem podtrzymującym przebiegającym pośrodku.

Schody tego rodzaju składają się z poszczególnych modułów łączonych ze sobą. Zazwyczaj pozwalają na regulację kilku centymetrów w górę albo w dół, dlatego możliwe jest dopasowanie ich wysokości do wysokości stropu. Są tanie i łatwe w wykonaniu, ale mogą łatwiej się niszczyć – należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny.