Schody drewniane – wady i zalety

stalmar

Budując dom lub będąc w trakcie generalnego remontu jednym z elementów, które musimy wziąć pod uwagę są schody. Do wyboru mamy sporo materiałów, jak i samych technologii ich wykonania, jednak schody wykonane z drewna wciąż cieszą się dużą popularnością. Dlaczego tak się dzieje oraz jakie są ich wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zalety schodów drewnianych

Mówiąc o schodach wykonanych z drewna, rozpoczniemy od zalet, których jest zdecydowanie więcej niż ewentualnych minusów tego rozwiązania. Schody drewniane to przede wszystkim naturalność, na którą stawia teraz większość projektantów. Doskonale wpisują się one w aktualne trendy ekologiczne oraz bardzo popularny u nas styl nawiązujący do wnętrz skandynawskich. Dodatkowo drewno z powodzeniem można łączyć z innymi materiałami, takimi jak chociażby metal, co ma również spore znaczenie, w przypadku gdy chcemy stworzyć nowoczesne i oryginalne wnętrze, które jednocześnie będzie posiadać swój niepowtarzalny urok.

Schody drewniane mają również tę zaletę, że są ciepłe, przez co schodząc rano z sypialni, nie przeżyjemy szoku, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku, chociażby schodów metalowych. Tradycyjne schody drewniane dają również poczucie przytulności, a to przecież większość z nas stara się osiągnąć, urządzając swoje domy czy mieszkania.

Nie można również zapominać o trwałości – schody to przecież inwestycja na długie lata. Odpowiednio zakonserwowane drewno z pewnością wytrzyma kilkadziesiąt, a nawet więcej lat, stąd nie musimy się martwić ich ewentualną wymianą.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że schody drewniane pozwalają na ich wykonanie na każdym etapie wykańczania domu, przez co nie musimy się na nie decydować na wczesnych etapach budowy. Dodatkowo ich lekka konstrukcja nie obciąża stropu i podłogi, co również ma niemałe znaczenie, biorąc pod uwagę koszty budowy.

Wady schodów drewnianych

Jeżeli chodzi o wady, to nie ma ich zbyt wiele, należy jednak przede wszystkim wspomnieć o cenie, która z racji wykorzystywanego materiału jest wyższa niż w przypadku innych rozwiązań. W niektórych przypadkach minusem może być również czas oczekiwania na ich wykonanie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że takie schody dostaniemy „od ręki”. W większości przypadków czas oczekiwania to nawet kilkanaście tygodni.

W przypadku schodów drewnianych trzeba również pamiętać o ich konserwacji przy wykorzystaniu odpowiednich środków, co w dzisiejszych czasach kiedy dysponujemy naprawdę niezwykle nowoczesnymi środkami, nie stanowi jednak większego problemu.

Ostatnia wada, o której należałoby wspomnieć, podkreślając jednocześnie, że wielu postrzega ją jako zaletę, jest to, że drewno to materiał, który nieustannie pracuje, przez co schody mogą skrzypieć podczas ich użytkowania. To, co dla jednych będzie minusem, inni postrzegają bardziej jako walor, który dodaje uroku i sprawia, że dom ma swoją duszę.

Jak widać oprócz swojej ceny, schody drewniane nie mają wielu konkretnych wad, jeżeli więc dysponujemy odpowiednimi środkami, z pewnością warto rozważyć wybór właśnie tego rozwiązania.