Nowoczesne schody stalowe w domu i mieszkaniu

stalmar

Stal to materiał często używany w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Wykonuje się z niego efektowne meble, blaty czy dekoracje. Ze stali można wyprodukować również wytrzymałe schody wewnętrzne, które świetnie wpisują się w industrialne – loftowe przestrzenie. To dobry wybór dla inwestorów oczekujących trwałości, funkcjonalności i nieprzeciętnego stylu!

Dobór odpowiednich schodów do domu lub mieszkania jest poważną decyzją, która powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Od typu wybranych schodów będzie zależał nie tylko wygląd aranżacji, ale również komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Obecnie najczęściej spotykamy się ze schodami wykonanymi z drewna, ale mają one również godnego konkurenta – schody stalowe, które wykonane są z wytrzymałego i trwałego metalu odpornego na czynniki zewnętrzne. Właśnie dlatego schody stalowe stosuje się powszechnie na zewnątrz, ale także spotykane są one we wnętrzach.

Schody stalowe – nieprzeciętna elegancja

Pod względem swojego wyglądu schody stalowe mogą by doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji. Wykonane z metalu cynkowanego, chromowanego albo też malowanego na modny obecnie kolor czarny natychmiast przyciągają wzrok i nadają wnętrzu futurystyczny wygląd.

Schody stalowe wykonuje się jako ażurowe, czyli nie dość, że zachwycają swoją precyzyjną, przemysłową konstrukcją, to jeszcze dodatkowo potrafią optycznie powiększyć przestrzeń we wnętrzu. Brak podbudowy z betonu powoduje, że schody ze stali są także łatwe we wzniesieniu na różnych etapach realizacji obiektów, a także już po ich wzniesieniu.

Rodzaje schodów stalowych

  • schody stalowe spiralne – kręte – w tym przypadku schody posiadają zakręconą konstrukcję, najczęściej z centralnym słupem nośnym, zajmują mało miejsca i można wznieść je nawet na środku pomieszczenia
  • schody stalowe proste – w tym przypadku schody mają konstrukcję prostą, która może być jednobiegowa lub wielobiegowa, także zabiegowa, schody te najczęściej wykonuje się przy ścianach

Schody mogą być wykonane całkowicie ze stali w różnych wariantach wykończeniowych, ale również istnieje możliwość połączenia tego właśnie materiału z innymi typami materiałów, na przykład z drewnem czy szkłem. Dzięki temu można uzyskać fantazyjne kompozycje odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom inwestora.

Schody stalowe – zakup na lata

Niewątpliwą zaletą schodów stalowych jest również ich wyjątkowa trwałość i wytrzymałość, która została już wcześniej zaznaczona. Do produkcji tych konstrukcji stosuje się specjalne gatunki stali wyróżniające się bardzo dobrymi parametrami, wobec tego są one w stanie służyć użytkownikom na długie lata.

Do wykonania schodów stalowych stosuje się elementy zabezpieczane przed korodowaniem z wykorzystaniem metody ocynkowania oraz malowania proszkowego, dlatego są one skutecznie chronione przed rozwojem rdzy mogącej naruszać ich konstrukcję.

Stal jest też materiałem odpornym na wycieranie, dlatego nawet intensywne użytkowanie schodów wykonanych z tego materiału nie przełoży się na ich szybsze zużycie. Nie wymagają one również tak częstej konserwacji jak schody wykonane z drewna.

Schody stalowe – idealne dopełnienie nowoczesnych wnętrz

Pod względem swojej budowy oraz estetyki schody stalowe są doskonałym wyborem do wielu nowoczesnych wnętrz – zarówno to tych w popularnym obecnie stylu minimalistycznym, jak również do współczesnych loftów czerpiących pełnymi garściami z przemysłowego designu.

Firmy wykonujące schody stalowe są w stanie zaprojektować je zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klientów pod kątem ich kształtu, rozmiarów oraz wykończenia. To powoduje, że można dopasować je nawet do tych małych pomieszczeń, gdzie zastosowanie innych typów schodów, na przykład drewnianych, nie byłoby możliwe.

Podsumowując, schody wykonane z wytrzymałej i odpornej stali to doskonały wybór do nowoczesnych aranżacji. Świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, zarówno w większych, jak i w mniejszych przestrzeniach. Co więcej, wykonanie solidnych schodów stalowych nie jest związane z bardzo wysokimi kosztami!