Schody stalowe łączone z innymi materiałami

stalmar

Schody mogą być w pełni wykonane ze stali, ale również można zamówić je w innych wariantach, łączących ze sobą różne materiały. Co mamy do dyspozycji?

Stal jest doskonałym materiałem do budowy schodów – zarówno na zewnątrz, jak również we wnętrzach. Jest wytrzymała, trwała, odporna na czynniki zewnętrzne, gdy zostanie właściwie zabezpieczona, a także wszechstronna – można wykonać z niej różnych typów konstrukcje.

Schody stalowe są obecnie spotykane bardzo często w różnych przestrzeniach – nie tylko w magazynach, halach produkcyjnych czy też w innych obiektach przemysłowych, ale również w domach, mieszkaniach, biurach czy obiektach użyteczności publicznej.

Do wykonania schodów ze stali stosuje się wysokiej jakości gatunki stali, które gwarantują optymalne parametry. Stal może być poddana tylko procesowi cynkowania, ale także innym procesom wykończeniowym, na przykład malowaniu proszkowemu na różne kolory.

Jednak oprócz tego materiału do produkcji schodów można wykorzystać także inne, dodatkowe surowce, aby nadać całej konstrukcji jeszcze lepszy wygląd. Co oferują nam producenci?

Schody stalowe z drewnem

Drewno jest popularnym materiałem przeznaczonym do budowy schodów. Kapitalnie komponuje się również ze stalą.

Najczęściej spotykane konstrukcje tego rodzaju składają się z ramy schodów wykonanej ze stali oraz z stopni z drewna. Schody mogą dodatkowo posiadać wykończoną drewnem balustradę.

Takie połączenie materiałów pozwala na uzyskanie wielu zalet – wytrzymałości oraz estetyki, ale musimy pamiętać o tym, że stosowane jest ono tylko we wnętrzach, ponieważ drewno jest podatne na niszczenie pod wpływem czynników pogodowych.

Drewno stosowane w konstrukcjach schodów stalowych to najczęściej lite drewno dębowe, bukowe, orzechowe albo też drewna gatunków egzotycznych, które znane są ze swoich ciemniejszych kolorów i wysokiej trwałości. Istnieje możliwość tworzenia różnych kompozycji wzorniczych – pasujących do każdej aranżacji.

Schody stalowo-drewniane kapitalnie prezentują się we wnętrzach:

  • nowoczesnych
  • skandynawskich
  • industrialnych – loftach

Wewnętrzne schody stalowo-drewniane na ogół posiadają konstrukcje ażurowe – dzięki temu wyglądają tak lekko i potrafią optycznie powiększać wnętrza. Nie wymagają również wykonania specjalnej podbudowy z betonu, więc są też łatwe i szybkie w realizacji.

Stopnie z drewna mogą być osadzone na konstrukcji policzkowo, mogą być osadzone na konstrukcji na jednej belce lub dwóch belkach, także mogą być to schody spiralne – doskonale nadają się do mniejszych pomieszczeń.

Schody stalowe ze szkłem hartowanym

Druga interesująca propozycja to schody stalowe ze szkłem hartowanym. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia ze szkłem stosowanym jako przezroczysta balustrada zabezpieczająca, ale również szkło może posłużyć do wykonania stopni schodów.

Szklane schody efektownie prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach – nadają im futurystycznego wyglądu i dzięki temu są również często realizowane w luksusowych apartamentach, w przestrzeniach biurowych.

Dla maksymalnego bezpieczeństwa stosuje się specjalne szkło hartowane. Jest to szkło cechujące się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na szeroką gamę temperatur – dzięki temu może być ono stosowane nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz.

Szkło hartowane produkuje się poprzez poddanie specjalnej obórce termicznej zwykłego szkła. Jest ono podgrzewane do temperatury rzędu 680-720 stopni Celsjusza, a potem szybko chłodzone sprężonym powietrzem – w rezultacie dochodzi do zmiany struktury szkła, w którym tworzy się sieć drobnych kryształków krzemionkowych. To powoduje, że szkło nie tylko jest tak trwałe, ale również nie stanowi zagrożenia przy ewentualnym rozbiciu – rozpryskuje się na małe kawałki o nieostrych krawędziach.

Schody stalowe z elementami szklanymi są zatem w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar – zapewniamy kompleksową obsługę w ramach projektowania i realizacji oraz montażu schodów stalowych. Sprawdź nasze realizacje zaprezentowane na stronie internetowej!