Schody wewnętrzne ze szklanymi stopniami

stalmar

Schody, które łączą ze sobą kondygnacje, mają przede wszystkim cechować się odpowiednią funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem. To ważny element konstrukcyjny budynku, dlatego też dobór właściwych materiałów jest tutaj kluczowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby schody wewnętrzne były także eleganckie – możemy także wyposażyć je w szklane stopnie, aby nadać im spektakularny wygląd!

Szkło bardzo często kojarzone jest jako materiał kruchy i niebezpieczny. Rzeczywiście, najczęściej spotykamy się z takim właśnie szkłem, ale w branży budowlanej wykorzystuje się również szkło o lepszych parametrach wytrzymałościowych – tak zwane szkło hartowane, które nazywane jest również szkłem bezpiecznym.

Takie szkło wykorzystywane jest również przy budowie schodów, w tym również schodów wewnętrznych w różnych obiektach – domach jednorodzinnych, apartamentach, biurowcach, hotelach, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Szkło hartowane może być wtedy użyte do wykonania stylowej balustrady, ale również używane jest ono do stworzenia stopni. Co warto wiedzieć o schodach wewnętrznych ze stopniami szklanymi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem na blogu!

Szkło hartowane – eleganckie i bezpieczne

Zacznijmy od szkła hartowanego. Czym dokładnie jest ten rodzaj szkła i czy rzeczywiście jest ono na tyle bezpieczne, że można wykorzystać je również do wykonania stopni na schodach?

Szkło hartowane jest szkłem cechującym się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na powierzchniowe różnice temperatur. Jest ono produkowane przez poddanie zwykłego szkła działaniu wysokich temperatur rzędu 680-720 stopni Celsjusza, a także jego szybkim schłodzeniu.

W efekcie dochodzi do zmiany struktury szkła, w którym tworzy się sieć krystaliczna nadająca mu odpowiednią wytrzymałość – znacznie większą niż normalne szkło. Dodatkowo powoduje, że przy rozbiciu szkło hartowane rozpada się na małe kawałki o nieostrych, bezpiecznych krawędziach.

Stopnie na schody ze szkła hartowanego

Na stopnie na schody wewnętrzne najczęściej wykorzystuje się szkło hartowane wielowarstwowe – wtedy każda warstwa szkła jest poddawana procesowi hartowania. Najczęściej stosuje się stopnie wykonane z trzech warstw szkła hartowanego.

Dodatkowo stopnie te mogą być poddane wykończeniu przez laminowanie, na przykład przez oklejenie ich foliami kolorowymi, bezbarwnymi, z nadrukami. Aby stopnie prezentowały się efektownie, pomiędzy warstwami szkła można także umieścić różne dekoracje, na przykład brokat. Dzięki temu można uzyskać efektowne kompozycje!

Dla dodatkowego bezpieczeństwa, stopnie ze szkła mogą być także wykończone specjalną warstwą antypoślizgową, dzięki czemu będą zapewniały większe bezpieczeństwo dla użytkowników.

Schody wewnętrzne ze szklanymi stopniami – rodzaje:

  • schody proste
  • schody zabiegowe
  • schody kręte
  • schody łamane

Zatem szklane stopnie mogą być wykorzystane do wykonania różnego rodzaju schodów wewnętrznych – dzięki tak szerokim możliwościom można indywidualnie dopasować je do swojego pomysłu na wnętrze.

Najczęściej stopnie ze szkła osadzane są na metalowej konstrukcji – takie metalowe schody wewnętrzne zyskują wtedy wyjątkową lekkość i szyk, dlatego świetnie prezentują się w różnych nowoczesnych aranżacjach.

W sieci można już teraz znaleźć wiele fotografii prezentujących schody szklane tego rodzaju – mogą stanowić inspirację do wykonania podobnej konstrukcji schodowej we własnym domu lub w innym obiekcie.

Gdzie można zamówić schody wewnętrzne ze szklanymi stopniami?

Najlepiej powierzyć wykonanie schodów wewnętrznych ze szklanymi stopniami zewnętrznej firmie, która będzie mogła zaoferować wówczas kompleksową obsługę.

Aby mieć całkowitą pewność, że schody wewnętrzne wykończone szklanymi stopniami będą gwarantowały maksymalne bezpieczeństwo, warto skorzystać z usług fachowców w tej właśnie dziedzinie.

Nasza firma Stalmar także zapewnia kompleksowe usługi w dziedzinie projektowania i budowy schodów wewnętrznych metalowych, a także uzupełnionych o wysokiej jakości elementy szklane. Zachęcamy do zapoznania się z galerią realizacji dostępną na naszej stronie internetowej!