Schody wewnętrzne ażurowe – co warto o nich wiedzieć

stalmar

Przy doborze odpowiednich schodów wewnętrznych pod uwagę należy wziąć szereg kwestii – także typ ich konstrukcji. Co warto wiedzieć o modnych obecnie schodach ażurowych?

Schody znajdujące się wewnątrz budynku, na przykład domu jednorodzinnego, mogą mieć różnoraką budowę. Kiedyś najczęściej wznoszono schody na podbudowie betonowej. Teraz coraz większym zainteresowaniem cieszą się schody o lżejszych konstrukcjach, w tym schody ażurowe.

Czym dokładnie są schody ażurowe? Jakie są główne zalety i wady schodów ażurowych? Gdzie można je zastosować? Z jakich materiałów najczęściej są budowane? Sprawdź teraz.

Schody ażurowe – czyli jakie?

Ażur (z języka francuskiego ajour – dziurka) to typ zdobienia, który polega na wycięciu w danym materiale otworów o dekoracyjnym kształcie, przez które może prześwitywać tło. Ażur jest powszechnie stosowany w architekturze oraz w rzemiośle artystycznym, wykonuje się ażurowe tkaniny.

Kompozycje ażurowe pozwalają na uzyskanie wrażenia lekkości oraz delikatności materiałów przez prześwitujące otwory.

Podobnie konstruowane są schody ażurowe, które posiadają stopnice, czyli elementy, na których stawia się stopy, natomiast nie mają podstopnic, czyli pionowych elementów łączących ze sobą stopnice.

Schody wewnętrzne o takiej konstrukcji nie zabierają przestrzeni, sprawiają wrażenie pływających w powietrzu, optycznie powiększają wnętrza, dlatego świetnie sprawdzają się w budynkach o mniejszym metrażu, a także wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu dekoracyjnego efektu.

Ażurowe schody we wnętrzach mogą mieć przy tym różnorodne kształty – schody te mogą być jednobiegowe lub dwubiegowe, a nawet mogą mieć trzy biegi. Mogą być to także schody zabiegowe z odpowiednio ukształtowanymi stopnicami na zakrętach. Popularne są również schody kręcone ażurowe wsparte na słupie, które zabierają najmniej miejsca.

Zalety i wady schodów ażurowych

Schody ażurowe, podobnie jak inne typy schodów wewnętrznych, jaką swoje plusy i minusy, które należy rozważyć.

Zalety schodów ażurowych:

  • efektowny wygląd
  • optycznie powiększają wnętrza
  • dają więcej wolnej przestrzeni
  • dobre także do małych wnętrz
  • nie wymagają betonowej podbudowy

Wady schodów ażurowych:

  • wymagają odpowiedniej budowy
  • mogą być niebezpieczne
  • nie są polecane do domów z małymi dziećmi, osobami z ograniczoną sprawnością ruchową

Schody ażurowe – do wnętrz tradycyjnych i nowoczesnych

Schody ażurowe doskonale komponują się zarówno z przestrzeniami o stylu tradycyjnym, jak również z tymi nowoczesnymi. Ze względu na bogactwo różnych materiałów do wyboru można wykorzystać je w różnych wnętrzach.

Do wnętrz tradycyjnych najczęściej wybierane są schody drewniane, które wykonuje się z twardego drewna gatunków drzew liściastych, przykładowo buku, jesionu czy dębu. Spotykane są także schody z drewna egzotycznego, które jest jednak droższe. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są schody z drewna iglastego. Alternatywnym rozwiązaniem dla drewna litego są płyty drewnopochodne z laminatem lub fornirem.

Bardzo popularne są także schody ażurowe metalowe. Stosuje się najczęściej wytrzymałą stal, która poddawana jest procesowi malowania proszkowego. Ciekawym wyborem jest też stal nierdzewna czy stal kwasoodporna. Ze stali można wykonać poszczególne elementy konstrukcyjne schodów ażurowych, na przykład ramę pod stopnice, ale także całe schody. Świetnie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, w tym także we współczesnych loftach.

Efektownym rozwiązaniem będą także schody ażurowe ze szkła. Można wykonać je jako niemalże przezroczyste! Chociaż szklane, to jednak są bardzo wytrzymałe. Stosuje się wówczas stopnice ze szkła warstwowego hartowanego, które klejone są ze sobą dla optymalnej wytrzymałości. Konstrukcję najczęściej montuje się na stalowych belkach.

Jeśli także myślisz o zamówieniu schodów ażurowych do swojego domu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar! Klientom oferujemy najwyższej jakości schody wewnętrzne projektowane i budowane na indywidualne zamówienie. Sprawdź naszą galerię już teraz.