Z jakiego materiału zrobić schody wewnętrzne?

stalmar

Projekt domu to niezwykle ważna decyzja. Za jego sprawą doskonale wiemy jakie prace budowlane czekają nas w niedalekiej przyszłości. Przykładem są tutaj piętrowe domy jednorodzinne. Budując taki dom wiemy, że nie ominie nas wykonanie schodów wewnętrznych. Schody w domu jednorodzinnym pełnią dwie podstawowe funkcje – estetyczną i funkcjonalną. Poza tym muszą być bezpieczne – to tyczy się głównie rodzin z małymi dziećmi, a także solidne i wygodne. Nie możemy zapomnieć o wystroju wnętrz. Schody powinny dobrze wkomponować się w całość wystroju wewnętrznego w naszym domu. W ścisłej relacji z wystrojem wnętrza domu pozostaje materiał z jakiego powinny być wykonane schody. Co mamy do dyspozycji?

Schody drewniane

Jest to najpopularniejsza i najczęściej wybierana opcja. Schody drewniane możemy kupić bezpośrednio u producentów, ale dużą zaletą jest fakt, że możemy wykonać je także na indywidualne zamówienie. Mając pewne pojęcie o montażu takich schodów, możemy zmontować samodzielnie. To jednak opcja dla mniej wymagających osób. Przy samodzielnym montażu schodów trudno jest liczyć na coś specjalnego. Schody drewniane potrafią wtopić się w wystrój bardzo wielu rodzajów wnętrz. Jest to możliwe dzięki wielu wariantom kolorystycznym, wśród których możemy wybierać. Na schody drewniane decydują się także osoby, które po pewnym czasie zdecydowały się dobudować piętro w swoim domu. W przypadku dobudowywania piętra zaletą schodów drewnianych jest to, że nie musimy zrywać podłogi, a same schody nie wymagają stworzenia fundamentów. Dodatkowo dzięki wielu rozwiązaniom konstrukcyjnym schody drewniane nie muszą zajmować dużo miejsca. Niezależnie od tego w jakim momencie zdecydujemy się na zastosowanie w domu schodów drewnianych, musimy być świadomi tego, że po pewnym czasie ich użytkowania mogą się one ścierać. Częstym objawem ich użytkowania jest również uciążliwe skrzypienie.

Schody betonowe

Na zastosowanie schodów betonowych zazwyczaj decydujemy się w etapie powstawania domu. Ich wielką zaletą jest to, że są od razu gotowe do użytkowania. Materiał z jakiego są wykonane sprawia, że nie musimy obawiać się tego, w jakim będą stanie po wykonaniu prac budowlanych czy wykończeniowych. Schody betonowe to inwestycja na długi czas. Surowiec, z którego są wykonane, jest niezwykle wytrzymały. O ile same schody będą odpowiednio wykończone, to możemy być pewni, że starczą nam na długie lata. W przeciwieństwie do schodów drewnianych tutaj nie ma mowy o skrzypieniu czy uginaniu się materiału. Minusem dla niektórych osób może być twardość betonu. Chodzenie po nich nie zawsze należy do przyjemności, chyba że uda nam się skutecznie zniwelować efekt ich twardości. By zniwelować ten efekt warto dokupić odpowiednie nakładki na schody. Zawsze możemy też zdecydować się na to, aby na schody betonowe założyć płytki ceramiczne. Generalnie rozwiązań mających na celu odpowiednie obudowanie schodów betonowych jest bardzo dużo. Na koniec warto dodać, że schody betonowe nie wymagają od nas poświęcania im tyle uwagi, co w przypadku schodów drewnianych. Takie kwestie związane z konserwacją jak: olejowanie, bejcowanie czy konserwowanie drewna nas tu nie dotyczą.

Schody szklane

Najmniej popularne są schody szklane. Rzadko możemy je podziwiać w naszych domach lub mieszkaniach. Należy jednak przyznać, że mogą przy dobrym wykonaniu mogą one bardzo przykuwać wzrok i stanowić o szczególnym charakterze wnętrza. W wielu przypadkach niemalże niewidoczne schody szklane potrafią dodatkowo optycznie powiększyć wnętrza. A skoro już o aranżacji mowa to warto zauważyć, że nie zawsze będą one pasowały do każdego rodzaju mieszkania. Ich dużą zaletą jest plastyczność. Chodzi oczywiście o samo tworzywo, dzięki któremu możemy uzyskiwać różne kształty. Kiedy lubimy się wyróżniać przed odwiedzającymi nas gośćmi, schody szklane mogą stać się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Poza tym możemy urozmaicać gotowy produkt chociażby poprzez montaż podświetlenia LED. Jednocześnie musimy znać słabe strony schodów szklanych: szybko się brudzą, są mało wygodne, „hałasują” od pierwszych dni użytkowania. Stąd też odradza się ich zakup rodzinom z dziećmi. Zdecydowanie powstrzymać od ich nabycia może nas również ich cena, która jest z reguły bardzo wysoka. Bardzo dobrym kompromisem, dzięki któremu będziemy mogli wyeliminować większość wyżej wymienionych wad schodów szklanych, włącznie z ich szczególnie wysoką ceną, jest zastosowanie elementów szklanych lub imitujących szkło do wykonania poręczy schodów, a do wykonania samej konstrukcji schodów i stopnic zastosowanie stali. Takie połączenie będzie tańsze, niezwykle efektowne, a także będzie się cechowało dużo większą wytrzymałością.

Jakie schody wybrać?

Wybór rodzaju schodów zależy od każdego z nas indywidualnie. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej wybierane są uniwersalne schody drewniane, które pasują do każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy w domu są małe dzieci czy posiadamy psa czy kota, ta opcja dla wielu osób wiąże się ze stosunkowo najmniejszą niewiadomą. Szukając jednak materiału trwałego powinniśmy wybrać schody betonowe lub stalowe. O tym, który materiał zastosować, należy pomyśleć na etapie budowy domu. Po to, aby nasze schody miały więcej charakteru, możemy podrasować ich projekt wyborem odpowiednio ekstrawaganckiej balustrady. Lubisz się wyróżniać? Schody szklane są dla Ciebie! To nowoczesne rozwiązanie wymaga jednak dużego wkładu finansowego.
To co w ostateczności wybierzemy zależy od naszych wymagań. Warto również zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy schody wewnętrzne mają być tanie w eksploatacji? Czy mają być bezpieczne? Wygodne? Łatwe do utrzymania w czystości? Mają przede wszystkim ucieszyć oko nas oraz naszych gości? Czy może przede wszystkim powinny być funkcjonalne? Każdy sam powinien wybrać cechy, które są najważniejsze dla niego.