Kiedy montować schody wewnętrzne?

stalmar

Wybór odpowiednich schodów do domu to bardzo odpowiedzialna kwestia i taką decyzję trzeba podjąć już na etapie projektów. Wiele rodzajów schodów wymaga połączenia zbrojenia z konstrukcją domów, dlatego wykonuje się je, kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym. Najczęściej jest tak w przypadku schodów wykonanych z żelbetu. Do tego rodzaju należą także schody wspornikowe, które w większości przypadków wymagają zamontowania specjalnej belki. Co więcej, schody to niemal zawsze dość droga inwestycja, dlatego warto dowiedzieć się, kiedy je montować, na jakim etapie budowy domu zacząć ich konstrukcję i obok wyglądu, wziąć pod uwagę także ich trwałość i bezpieczeństwo.

Kiedy montować schody?

Schody wewnętrzne montuje się jako jeden z pierwszych elementów całej struktury. Gotowe schody znacznie ułatwiają bowiem pracę i wygodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Niektóre rodzaje schodów wymagają także zespolenia ze strukturą całego domu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku schodów modułowych. Ten typ stopniu montuje się dopiero na etapie wykańczania obiektu. Taka instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta i intuicyjna, a nie wymaga dodatkowych przygotować oraz łączenia zbrojenia schodów z konstrukcją domów. Wybierając schody modułowe lub samonośne, warto jednak zdecydować się na tymczasowe, wytrzymałe schody, które ułatwią komunikację między kondygnacjami w czasie remontu.

Czy montaż jest trudny?

Większość klientów zamawia schody u producenta, który używając specjalnego oprogramowania, projektuje odpowiednią strukturę. Do jego zadań należy także wykonanie schodów oraz profesjonalny montaż. Klient nie musi się więc martwić o instalację schodów, bo ta pozostaje w gestii producenta, a zamawiający może liczyć na kompleksową usługę.

Inaczej sprawa wygląda także w przypadku schodów wewnętrznych o betonowej konstrukcji. Mimo iż taki montaż nie jest zbyt trudny, trzeba poświęcić o wiele więcej czasu na budowanie takich schodów. Samo betonowanie nie zabiera zbyt wiele czasu, jednak zanim będzie można w ogóle skorzystać ze schodów wewnętrznych, trzeba odczekać odpowiedni czas, zanim schody będą gotowe. Zazwyczaj są to około 2-3 tygodnie.

Przed wyborem odpowiednich schodów do domu, warto pamiętać o najważniejszych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo i praktyczność. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd oraz możliwość szybkiego montażu. Podczas gdy schody samonośne można montować niemal na każdym etapie budowy domu, schody wykonane na przykład z żelbetu należy budować wraz z domem, aby połączyć konstrukcję schodów z konstrukcją całego domu. Każdy klient, który staje przed wyzwaniem budowy schodów, sam wybierze najodpowiedniejsze rozwiązanie dostosowane do oczekiwań i preferencji.