Antresola zapewnia dodatkową przestrzeń do wykorzystania – aby jednak korzystanie z niej było w pełni bezpieczne, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Wskazujemy na to, co decyduje o jej bezpieczeństwie!
Na antresoli w pokoju można urządzić sypialnię, pokój dziecka, gabinet do pracy czy garderobę – możliwości są niemalże nieograniczone.
Jednak niezależnie od tego, w jakim celu chcemy zrealizować antresolę, powinniśmy pamiętać o tym, aby jej konstrukcja zapewniała nam optymalny poziom bezpieczeństwa. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Konstrukcja antresoli
Tym, co w głównej mierze decyduje o bezpieczeństwu antresoli, jest jej projekt oraz wykonana zgodnie z nim konstrukcja.
Materiały, z których wykonana jest antresola, powinny być solidne i stabilne, a także trwałe i wytrzymałe, a także odpowiednio ze sobą połączone dla maksymalnej ochrony przed uszkodzeniem.
Materiały na antresolę
Najczęściej do wzniesienia antresoli wykorzystuje się elementy drewniane oraz metalowe, z których wykonuje się filary, belki oraz podłogę. We wnętrzach w industrialnych klimatach spotyka się także antresole wykonane w całości z metalu. Do dyspozycji mamy także antresole z elementami z bezpiecznego szkła hartowanego.
Materiały powinny być odpowiednio wytrzymałe, aby mogły bez problemu podtrzymać ciężar całej konstrukcji, a także znajdującego się na niej wyposażenia i korzystających z niej osób.
Montaż antresoli
Aby antresola była bezpieczna, powinna być także odpowiednio osadzona w pomieszczeniu. W większych wnętrzach wsparcie mogą stanowić tylko belki, ale dodatkową podporą mogą być także ściany budynku.
Przy wyborze techniki montażu antresoli należy wziąć pod uwagę ograniczenia konstrukcyjne budynku, ponieważ nieodpowiedni montaż może doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej.
W przypadku niektórych budynków konieczne będzie również uzyskanie odpowiednich pozwoleń na wprowadzenie zmian w ich konstrukcji, jeżeli antresola ma być na stale przymocowana do ścian lub podłogi.
Schody na antresolę
Ważnym elementem konstrukcyjnym antresoli są również prowadzące na nią schody. Gdy tego rodzaju półpiętro ma być wybudowane w większym pomieszczeniu, wtedy możemy zdecydować się na pełnowymiarowe schody. Jeśli jednak jest ono mniejsze i liczy się każdy centymetr, wybór często pada na drabinkę.
Jeśli to możliwe, najlepiej, aby antresola posiadała schody wykończone poręczą i zabezpieczone od strony zewnętrznej. W ten sposób można zminimalizować ryzyko upadków i urazów.
Gdy w pomieszczeniu możemy wykonać tylko antresolę z drabinką, należy wybrać taką, która będzie posiadała odpowiednio szerokie i głębokie stopnie dla maksymalnego bezpieczeństwa. Można wybrać także drabinki o asymetrycznych stopniach, zapewniających większą przestrzeń na stopy. Drabinka powinna być na stałe przytwierdzona do konstrukcji antresoli oraz do podłogi, aby uniknąć upadków.
Krawędź antresoli
Antresola jako półpiętro wychodzi najczęściej jedną krawędzią w kierunku otwartego pokoju. Dla maksymalnego bezpieczeństwa warto zabezpieczyć ją balustradą albo inną konstrukcją, która będzie zapobiegała wypadkom.
Krawędź antresoli można wykończyć balustradą wykonaną z drewna naturalnego, z metalu, płytami z przejrzystego szkła hartowanego. Styl balustrady można dopasować do aranżacji wnętrza.
Wykonanie antresoli warto powierzyć fachowcom
Żeby antresola była całkowicie bezpieczna, powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana z wysokiej jakości materiałów.
Taką konstrukcję można wykonać samodzielnie, ale tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W przeciwnym przypadku warto skorzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie.
Nasza firma Stalmar zapewnia kompleksową obsługę w zakresie budowy antresoli w różnych przestrzeniach. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizacji antresoli – wykonujemy projekty konstrukcji tego rodzaju, dobieramy odpowiednie materiały, montujemy antresole, a także zajmujemy się ich przebudową i modernizacją. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszą ofertą na stronie.