Schody gotowe a schody na zamówienie – co wybrać?

stalmar

Gdy decydujemy się na budowę domu lub też innego rodzaju obiektu, który ma posiadać więcej niż parter, warto jak najwcześniej rozważyć kwestię schodów. Czy w takim przypadku lepszym wyborem będą schody gotowe do kupienia w sklepach, a może schody wykonane na zamówienie?

Schody spełniają w budynku nie tylko funkcję praktyczną, umożliwiając poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, ale również powinny zapewniać odpowiednio poziom bezpieczeństwa i cechować się atrakcyjnym wyglądem dopasowanym do aranżacji wnętrza.
Aktualnie klienci mają do dyspozycji zarówno schody gotowe, jak również mogą zdecydować się na skorzystanie z usług firmy wykonującej schody na indywidualne zamówienie, czyli inaczej schody na wymiar.
Jakie są główni plusy i minusy schodów gotowych i schodów na zamówienie? Zapraszamy do sprawdzenia!

Schody gotowe – zalety i wady

Schody gotowe to schody, które są prefabrykowane, czyli wykonane są z elementów uprzednio wykonanych w zakładzie produkcyjnym. Takie schody najczęściej posiadają budowę modułową, czyli składają się z modułów tworzących ich konstrukcję nośną, stopnie oraz balustradę.
Tego typu schody wykonuje się najczęściej z metalu albo też z drewna. Materiał te są odpowiednio zabezpieczane na etapie produkcji, dlatego nie musimy ich już malować po dokonaniu montażu.

Wśród najpopularniejszych typów schodów gotowych znajdują się:

  • schody kręcone – spiralne
  • schody ażurowe proste

Schody gotowe to wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy bardzo często zakupić je od ręki w wielu sklepach, na przykład w sklepach internetowych czy też w popularnych marketach budowlanych i wykończeniowych.
Schody te można dopasować do różnych aranżacji – tych klasycznych oraz nowoczesnych. Mogą być atrakcyjnym elementem wnętrza, ale występują w ograniczonej liczbie wariantów wzorniczych.
Montaż tego typu schodów można wykonać samodzielnie – wystarczy podążać za instrukcją. Można także powierzyć montaż wykwalifikowanym fachowcom, jeśli brakuje nam czasu albo chcemy mieć pewność, że prace będą wykonane profesjonalnie.
Również warto wskazać, że schody gotowe możemy kupić w przystępnych cenach – zaczynają się już od około 1500-2000 złotych.
Głównym minusem schodów gotowych jest fakt, że nie są one dopasowane w pełni do wymiarów wnętrza i mogą sprawiać problemy z montażem. Tańsze modele schodów gotowych są także mniej komfortowe w użytkowaniu, na przykład ze względu na mniejsze stopnie, a nawet mało stabilne.

Schody na zamówienie – zalety i wady

Druga opcja to schody wykonane na indywidualne zamówienie. W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją przygotowaną zgodnie z życzeniem klienta, a także dostosowaną do miejsca montażu.
Dzisiaj wiele osób decyduje się na schody na wymiar. Dlaczego cieszą się one tak dużym powodzeniem?
Wśród najważniejszych zalet schodów na zamówienie znajdują się ich doskonałe dopasowanie do wnętrza, atrakcyjny wygląd, a także solidność wykonania.
Schody te projektowane są na zamówienie, dlatego można dostosować je do stylu wnętrza – świetnie będą prezentowały się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak również klasycznych. Produkcja odbywa się ręcznie, z naciskiem na detale, dlatego takie schody nie posiadają niedoróbek, które mogą pojawić się natomiast w konstrukcjach gotowych.

Wśród schodów na zamówienie możemy znaleźć między innymi:

  • schody drewniane
  • schody metalowe
  • schody kamienne

Zakład może przygotować schody na wymiar w wielu typach konstrukcji, na przykład mogą być to schody proste, schody zabiegowe, schody kręcone – spiralne, schody wspornikowe. Wobec tego mogą być to także taki schody, których nie zakupimy jako gotowe. Jedynym ograniczeniem są w tym przypadku wyobraźnia zamawiającego, a także możliwości produkcyjne zakładu!
Jeśli chodzi o minusy, przede wszystkim jest to dość wysoki koszt wykonania schodów na indywidualne zamówienie, dlatego też zapłacimy za nie na ogół kilka razy więcej niż za te gotowe. Dodatkowo, kolejnym minusem jest dość długi czas oczekiwania na wykonanie i montaż schodów – najlepiej zamawiać je z wyprzedzeniem.