Schody policzkowe – co to jest?

stalmar

Wśród różnych wariantów schodów wewnętrznych do wyboru posiadamy także schody policzkowe. Czym dokładnie charakteryzuje się taka konstrukcja?
Dobór odpowiednich schodów do wnętrza ma nie tylko znaczenie dla jego estetyki, ale również dla funkcjonalności, a tym samym komfortu ich użytkowania. Gdy jesteśmy na etapie wyboru schodów wewnętrznych, wówczas mamy najczęściej do dyspozycji schody policzkowe.
Czym dokładnie są schody policzkowe? Z jakich materiałów produkowane są najczęściej? Jakie są ich główne zalety? Gdzie warto je zastosować? Sprawdź teraz!

Budowa schodów policzkowych

Schody policzkowe, które nazywane są również schodami wpuszczanymi albo też schodami wangowymi, to konstrukcja, która składa się z dwóch drewnianych belek określanych jako policzki lub belki policzkowe oraz z mocowanych do nich stopni. Schody te posiadają ażurową budowę.
Stopnie w schodach policzkowych mogą być umieszczone wewnątrz belki policzkowej, w tak zwanych gniazdach, albo też mogą być oparte na niej – wówczas belki są odpowiednio przycięte.
Ze względu na swoją konstrukcję te schody wewnętrzne są bardzo stabilne, ponieważ belki policzkowe opierają się na podłodze oraz na końcu biegu – nie trzeba stosować dodatkowego mocowania do ściany.

Rodzaje schodów policzkowych pod względem ich montażu:

  • schody z dwoma belkami policzkowymi po obu stronach stopni
  • schody z jednej strony wykorzystujące belkę policzkową, a z drugiej oparte na ścianie
  • schody oparte po obu stronach na ścianie zastępującej belki policzkowe

Rodzaje schodów policzkowych pod względem liczby biegów:

schody policzkowe jednobiegowe
bez zakrętów, prowadzące prosto z jednej kondygnacji na drugą
schody policzkowe dwubiegowe
posiadające jeden zakręt z jednym biegiem, skręcające przy przechodzeniu pomiędzy kondygnacjami
schody policzkowe zabiegowe
wyposażone w specjalne stopnie o różnej szerokości na zakręcie układające się w wachlarz

Z jakich materiałów buduje się schody policzkowe?

Schody wewnętrzne o konstrukcji policzkowej mogą być wykonane z różnych materiałów do wyboru. Najczęściej do ich wykonania stosuje się dwa materiały – drewno naturalne lite lub też metal, głównie stal malowaną proszkowo na różne kolory.
Stopnie w schodach policzkowych mogą być wykonane nie tylko z drewna lub z metalu, ale również z innych materiałów, na przykład ze szkła hartowanego, które świetnie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.
Różnorodność wzorów i kolorów materiałów pozwala na łatwe dopasowanie wyglądu schodów do przestrzeni, w której mają się znaleźć.

Gdzie warto zastosować schody policzkowe?

Ze względu na różnorodność wariantów konstrukcyjnych schody wewnętrzne policzkowe można dopasować do praktycznie każdego wnętrza – zarówno tego o charakterze nowoczesnym, jak również bardziej klasycznym.
Doskonale nadają się one również do małych wnętrz, gdzie ważna jest oszczędność przestrzeni. Wybierane są do małych domów jednorodzinnych, a także spotykane są w dwukondygnacyjnych mieszkaniach i apartamentach.
Ze względu na fakt, że schody policzkowe są schodami niewymagającymi podbudowy, pozwalają na wykorzystanie znajdującej się pod nimi przestrzeni. Można umieścić pod nimi stolik RTV, garderobę, kwietnik, półki na książki czy też legowisko dla pupila.

Najważniejsze zalety schodów policzkowych:

solidność
konstrukcja schodów policzkowych jest mocna dzięki oparciu zakończenia biegu na wyższej kondygnacji, co przekłada się również na ich bezpieczeństwo
estetyka
schody te są przyjemne dla oka i pasują do różnych wnętrz
łatwy montaż
nie jest wymagana podbudowa, a także nie jest konieczne montowanie schodów w ścianie
niewielkie wymiary
oszczędzają przestrzeń we wnętrzu, dlatego też schody policzkowe polecane są do małych przestrzeni
przestrzeń pod schodami
daje dodatkowe miejsce do przechowywania
ażurowa konstrukcja
pozwala na optyczne powiększenie wnętrza

Chcesz zamówić wysokiej jakości schody policzkowe lub inne schody wewnętrzne? Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar.