Schody stalowe – jaką balustradę do nich dobrać?

stalmar

Schody stalowe wpisują się w różne aranżacje – od tych nowoczesnych do tradycyjnych. Jednym z ważnych elementów całej konstrukcji, która wpływa również na jej styl, jest balustrada. Jakie rodzaje balustrad montuje się najczęściej ze schodami stalowymi?

Balustrada jest jednym z tych elementów konstrukcji schodów, który wprawdzie nie jest niezbędny, ale jest bardzo pomocny. Zabezpiecza użytkowników schodów przed wypadkami, dając stabilne podparcie. Zatem zdecydowana większość inwestorów decyduje się na zamówienie schodów stalowych z balustradą.

W naszej firmie specjalizujemy się również w produkcji efektownych balustrad do schodów zewnętrznych i wewnętrznych. Jakie opcje wybierane są przez naszych klientów najczęściej?

Balustrada stalowa

To najprostsze rozwiązanie – schody wraz z dopasowaną balustradą wykonaną z metalu tego samego typu dla jednolitego efektu albo z innym wykończeniem, na przykład matowym lub też w innym kolorze.

Najprostsze balustrady stalowe wykonujemy z elementów prostych, które montowane są poziomo do słupków. To tanie i efektowne rozwiązanie sprawdzające się w przypadku schodów stalowych zewnętrznych i wewnętrznych.

Balustrada z elementami z drewna

Druga interesująca propozycja to balustrada wykonana z elementami drewnianymi – najczęściej to poręcz, ale również drewno naturalne może być użyte do wykonania słupków i poziomych belek. Istnieje opcja wykonania balustrady całkowicie z drewna albo w połączeniu z innymi elementami, na przykład stalą lub szkłem.

Balustrady z elementami drewnianymi wyglądają bardzo elegancko i dodatkowo dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Mogą być dopasowane do różnych aranżacji – tych tradycyjnych, loftowych czy skandynawskich, dlatego to chętnie wybierane połączenie.

Balustrada z linek stalowych

Ciekawą alternatywą dla balustrady wykonanej z elementów stalowych jest zastosowanie grubych lin ze stali. Odpowiednio naprężone dają właściwą stabilność i zabezpieczenie, a przy tym wyglądają bardzo efektownie – świetnie wpisują się zwłaszcza w aranżacje nowoczesne.

Linki stalowe mogą być montowane poziomo pomiędzy słupkami, a balustrada może być wykończona wtedy poręczą metalową lub drewnianą, ale też istnieje możliwość zamontowania ich pionowo, gdy pozwala na to konstrukcja klatki schodowej.

Balustrady z lin stalowych są doskonałym połączeniem efektownego wyglądu oraz przystępnych cen. Najczęściej stosowane są w przypadku schodów wewnętrznych.

Balustrada ze szkła hartowanego

Droższym, ale również bardziej efektownym rozwiązaniem będzie wykonanie balustrady do schodów stalowych ze szkła. Stosuje się wtedy specjalne szkło hartowane, które jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od zwykłego szkła.

Balustrady szklane świetnie komponują się ze schodami stalowymi i nadają im futurystyczny wygląd. Tafle szkła mogą być montowane w połączeniu z metalową albo drewnianą poręczą lub bez poręczy.

Istnieje też możliwość zamontowania ich do policzków schodów, co pozwala na uzyskanie minimalistycznego, ale bardzo eleganckiego efektu bez potrzeby stosowania słupków.

Balustrada kuta

Świetnie prezentuje się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – balustrada kuta to interesujący dodatek do schodów stalowych. Dzięki niemu możemy nadać im bardziej tradycyjny, rustykalny wygląd.

Balustrada może być wykonana w całości z elementów kutych albo mogą być one połączone z drewnem. Balustrady kute wykonuje się z gotowych elementów na wymiar albo mogą być one zaprojektowane specjalnie na życzenie klienta. Klienci chcący zdecydować się na balustradę kutą na indywidualne zamówienie muszą liczyć się z bardzo wysokim kosztem. Tańszym wyborem są balustrady wykonane z półproduktów, na przykład gotowych tralek.

Zatem schody stalowe mogą być uzupełnione o różnego rodzaju balustrady dobrane indywidualnie w zależności od oczekiwań i gustu inwestorów – zachęcamy do zapoznania się z galerią naszych realizacji zaprezentowanych na stronie internetowej i zapraszamy do wybrania naszych usług w zakresie wykonawstwa schodów stalowych.