Zabezpieczenie schodów stalowych przed korozją

stalmar

Schody stalowe nie tylko wyglądają bardzo elegancko, ale również są wytrzymałe. Wykonane z odpowiedniej jakości materiałów zapewniają wieloletnią ochronę przed korodowaniem. Jakie warunki muszą być spełnione, aby konstrukcja stalowa była zabezpieczona przed rdzą?

Korozja to proces stopniowego niszczenia materiałów jako wynik ich kontaktów z otaczającym środowiskiem. Najczęściej proces ten ma charakter reakcji chemicznej, ale również może być to proces elektrochemiczny, fizyczny czy mikrobiologiczny.

Korodują głównie metale, dlatego w trakcie projektowania konstrukcji z tych materiałów należy wziąć pod uwagę ich właściwe zabezpieczenie. W rezultacie nadmiernego skorodowania konstrukcje mogą ulec zniszczeniu, powodując poważne straty.

Na szybkość korodowania metali mają wpływ:

  • czynniki fizyczne – naprężenia w konstrukcji, promieniowanie, pole elektryczne
  • czynniki mikrobiologiczne – występujące w dużym stężeniu na zewnątrz i w niesprzyjających środowiskach

Do korozji najczęściej dochodzi właśnie na zewnątrz, gdzie nieodpowiednio zabezpieczony metal narażony jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, substancje chemiczne jak sól, pyły, uszkodzenia mechaniczne, które mogą spowodować zniszczenie powłok zabezpieczających przed rdzewieniem.

Korodować mogą również konstrukcje stalowe takie jak schody – zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jakie rozwiązania stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka korozji schodów stalowych?

Odpowiedni projekt to podstawa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dla właściwej ochrony antykorozyjnej ważny jest odpowiedni projekt konstrukcji stalowej. Dotyczy to głównie doboru profili stalowych, z których wykonuje się schody.

Najmniejsza podatność na korozję mają profile zamknięte, ponieważ do ich środka i w szczeliny nie mogą dostać się woda i zanieczyszczenia. Także rdza rzadziej pojawia się na profilach okrągłych. W przypadku zastosowania profili otwartych, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ochronę stali oraz na właściwy montaż konstrukcji.

Zabezpieczenie antykorozyjne materiałów

Stal przeznaczona do budowy schodów powinna posiadać odpowiedni gatunek – należy dobrać go wtedy do kategorii agresywności środowiska. Tam, gdzie chcemy uzyskać lepszy stopień ochrony przed korozją, zaleca się wybranie stali zawierającej dodatek chromu, czyli stali chromowanej, która ma bardzo dobre właściwości eksploatacyjne. Stal tego rodzaju określana jest również jako stal nierdzewna – INOX.

Elementy stalowe można zabezpieczyć również przed korozją na inne sposoby – najczęściej to cynkowanie oraz malowanie proszkowe, które sprawdza się wtedy, gdy chcemy uzyskać kolor konstrukcji inny niż srebrny (chromowany). Dokładne zabezpieczenie powierzchni jest tutaj bardzo ważne, ponieważ nawet drobne ubytki mogą stać się źródłem rozwoju korozji.

Profesjonalny montaż

Nie możemy zapominać również o tym, że schody stalowe powinny być też odpowiednio zamontowane, aby zmniejszyć ryzyko ich korozji.

Błędy popełnione na etapie montażu mogą przyczynić się do szybszego korodowania – to między innymi spawanie elementów z gotową powłoką malarską, ponowne czyszczenie i malowanie elementów w nieodpowiednich warunkach, niedokładny montaż słupków balustrad na powierzchni stopni schodów. Również uszkodzenia mechaniczne stali, na przykład wskutek uderzeń albo upadków, powstałe podczas montażu mogą spowodować szybsze korodowanie.

Poprawny montaż elementów schodów stalowych powinien odbywać się z użyciem odpowiednich śrub – w przypadku montażu na zewnątrz powinny być one dodatkowo zabezpieczone przed czynnikami pogodowymi.

Podsumowując, jeśli chcemy zdecydować się na schody stalowe, najlepiej wybrać firmę, która ma wieloletnie doświadczenie w ich projektowaniu i produkcji, aby mogła ona zapewnić swoim klientom produkty i obsługę na najwyższym poziomie. W firmie Stalmar kładziemy szczególny nacisk na odpowiednią ochronę produktów przed korozją, dlatego nasze schody i inne konstrukcje są tak wytrzymałe i trwałe. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z naszą pełną ofertą!