Tanie schody wewnętrzne – jak nie przepłacić?

stalmar

Schody wewnętrzne mogą być sporym wydatkiem. Jednak w rzeczywistości wcale nie musimy płacić za nie bardzo dużo. Jak można obniżyć koszty wykonania schodów w swoim domu?

W domach o co najmniej dwóch kondygnacjach schody to niezbędny element aranżacji wnętrza. Do dyspozycji mamy dzisiaj wiele typów schodów – drewniane, metalowe, szklane, na podbudowie betonowej, z okładzinami kamiennymi, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Wykonanie stylowo wyglądających oraz solidnych schodów wewnętrznych może być jednak sporym wydatkiem. Co wtedy, gdy nie chcemy płacić za nie zbyt dużo?

Co decyduje o cenie schodów wewnętrznych?

Głównym czynnikiem, który decyduje o kosztach wykonania schodów wewnętrznych, jest materiał przeznaczony do ich budowy. Warto jednak wskazać, że nie jest on jedyną kwestią, która decyduje o ostatecznej cenie. Pod uwagę bierze się wówczas poniższe:

  • rodzaj użytych materiałów
  • typ konstrukcji schodów
  • liczba stopni
  • rodzaj balustrady
  • wielkość – długość schodów
  • sposób montażu schodów
  • dodatki – listwy wykończeniowe, oświetlenie i inne

Ceny za schody wewnętrzne rozpoczynają się już od kilku tysięcy złotych za gotowe konstrukcje, natomiast mogą skończyć się na kilkudziesięciu tysiącach złotych za efektowne schody kamienne z ręcznie kutą balustradą.

Jeśli chcesz kupić schody tanie, a przy tym solidne, sprawdź z nami, czym warto kierować się podczas swoich zakupów!

Materiał na schody

Jak zaznaczyliśmy już wcześniej, głównym czynnikiem decydującym o cenie schodów jest materiał, który jest przeznaczony do ich wykonania.

W tym przypadku zdecydowanie wygrywają dwa typy materiałów – drewno, w tym głównie drewno drzew iglastych, na przykład sosnowe, a także metal. Schody metalowe są przy tym wygodniejsze w eksploatacji, ponieważ nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, w tym konserwacji, która jest konieczna przy schodach z drewna.

Typ schodów

Na cenę schodów wpływa także ich typ. Generalnie, im schody będą posiadały prostszą konstrukcję, tym będą tańsze. Schody o bardziej skomplikowanej kompozycji, które będą bardziej wymagające w wykonaniu i montażu, będą droższe.

Najmniej zapłacimy za schody proste, jednobiegowe o ażurowej konstrukcji, bez podbudowy betonowej. Więcej będą kosztować na schody dwubiegowe, trzybiegowe czy zabiegowe. Dość tanie są także schody spiralne – kręcone, które można zakupić jako schody gotowe.

Pod uwagę warto wziąć także typ stopni. Najmniej zapłacimy za stopnie o mniejszej grubości, która standardowo wynosi około 4 cm. Stopnie bez podstopnic, czyli schody o konstrukcji ażurowej będą kosztowały nas mniej niż te całkowicie zabudowane.

Balustrada schodowa

Na ostateczny koszt schodów ma także wpływ balustrada. Oczywiście, dla maksymalnych oszczędności można całkowicie z niej zrezygnować, niemniej jednak warto dobrać ją do swoich schodów ze względów bezpieczeństwa.

Najmniej kosztują balustrady o prostej konstrukcji, na przykład z metalowymi albo drewnianymi tralkami.

Dodatkowe elementy do schodów

Schody nie muszą być wyposażone w dodatkowe elementy, ale wiele z nich pozwala na poprawę ich funkcjonalności, a także bezpieczeństwa użytkowników. Mają one również wpływ na estetykę całej konstrukcji.

Doskonałym przykładem są tutaj nowoczesne systemy oświetleniowe LED przeznaczone na schody. Można zamontować je w ścianie przy schodach lub też pod stopniami. W połączeniu z systemem automatyki włączającym oświetlenie wtedy, gdy w pobliżu znajduje się osoba, można uzyskać większy komfort jego użytkowania. Warto przy tym wskazać, że takie systemy nie są obecnie bardzo drogie – osoby lubiące majsterkować mogą zamontować je także samodzielnie!

Montaż schodów

Gdy schody zamierzamy montować we własnym zakresie, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli jednak chcemy powierzyć prace zewnętrznej firmie, musimy doliczy wówczas koszty robocizny.

Chcesz zamówić tanie schody wewnętrzne wykonane z metalu? Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie Stalmar! Specjalizujemy się od lat w projektowaniu oraz produkcji schodów metalowych do wnętrz. Możemy wykonać dla Ciebie konstrukcję cechującą się zarówno estetyką, jak i wysoką jakością wykonania – w bardzo atrakcyjnej cenie.